![]() |
Informační a potvrzovací dialogy | Dialog Historie objektu |
![]() |
Tento dialog umožňuje zvolit množinu a pořadí sloupců, které mají být exportovány, zvolit cílový prostor pro export a následně provést samotný export ve zvoleném typu souboru.
Jde o velmi univerzální funkčnost, díky které můžete vyexportovat data z libovolné tabulky (stiskem klávesové zkratky <Ctrl+E>), kterou právě máte na obrazovce zobrazenou.
Po vyvolání dialogu klávesovou zkratkou Ctrl + E postupujte, prosím, následujícím způsobem:
Množinu exportovaných sloupců lze definovat právě v tomto dialogu.
V levé části jsou sloupce, které budou použity pro export. Dialog do levé části předvyplnil všechny sloupce z tabulky v tom pořadí, v jakém jsou zobrazeny.
V pravé části se nacházejí sloupce, které do exportu nebudou zahrnuty. Dialog do pravé části předvyplnil seznam všech ostatních dostupných sloupců.
Jednotlivé sloupce nebo označené skupiny sloupců lze libovolně převádět z jedné strany na druhou a tak určovat, zda se mají či nemají exportovat.
Stavový řádek v dolní části dialogu jsou k dispozici rozšířené informace o zvoleném sloupci - kompletní a technický název příslušného sloupce. Je to důležité proto, že tento technický název je použit pro pojmenování sloupce v cílovém souboru s vyexportovanými daty a tedy to usnadňuje orientaci.
Pořadí sloupců pro export můžete měnit prostřednictvím tlačítek v horní části dialogu.
Názvy sloupců se mohou na různých místech lišit. V záhlavích sloupců v tabulkách jsou
použity názvy zkrácené, v dialogu Export tabulky jsou použity názvy úplné.
Názvy sloupců ve vyexportovaném souboru závisí na použitém formátu, nejčastěji se však setkáte s názvy
technickými - je to dáno použitou technologií.
Nastavení cesty, jména a formátu cílového souboru lze provést dvěma způsoby:
Přímým vypsáním do editačního pole ve spodní části tohoto dialogu. V tomto případě je však nutné znát přesnou cestu pro umístění cílového souboru a podporovaný formát, do kterého je možné data uložit. Pokud si nejste jisti správným zápisem, využijte druhého způsobu.
Pomocí dialogu "Uložit jako", který vyvoláte kliknutím na tlačítko na pravém konci editačního pole. Jde o standardní dialog, který je používán i v jiných programech. Po otevření tohoto dialogu
zvolte cestu pro umístění cílového souboru ve stromové struktuře složek vašeho počítače,
vypište název souboru,
ve spodní části pomocí nabídky v combu vyberte formát souboru. Podrobný popis podporovaných formátů a případné použití programu MS Excel je v kapitole Export tabulkových dat z Kaskády do diskového souboru.
Tabulky v Kaskádě obsahují sloupce různých datových typů. Více informací o datových typech najdete v 602SQL Helpu (viz. kapitola Typy sloupců databázových tabulek). V tabulce, kterou máte zobrazenou mohou být některé sloupce přeložené (např. číselníková hodnota sloupečku Forma úhrady má hodnotu "BP" a tato hodnota je přeložena na "Bankovní převod", některá ID (číselný údaj) jsou přeložena na názvy objektů, ...).
Před samotným exportem je možné rozhodnout o tom, jaké sloupce se mají při exportu překládat.
Doporučujeme však ponechat zaškrtnuté všechny volby, což je i výchozí stav tohoto dialogu.
Před spuštěním exportu je možné určit, zda otevřít soubor s exportovanými daty v
asociované aplikaci či nikoliv.
Pokud
je tato volba zaškrtnuta, pak se po uložení souboru otevře příslušný program, který je ve windows určen jako výchozí pro otevření daného formátu a zobrazí vám uložený soubor s vyexportovanými daty.
tato volba není zaškrtnuta, soubor se uloží do vámi zvoleného cílového souboru bez otevření asociované aplikace.
Samotný export dat provedete kliknutím na tlačítko Exportovat.
![]() |
Informační a potvrzovací dialogy | Dialog Historie objektu |
![]() |