![]() |
Vlastní poštovní adresy – použití pro tisk |
![]() |
Tiskové výstupy | Tisk adresy na obálku |
![]() |
Tato funkce je velice důležitá a univerzální. Umožňuje jedním kliknutím spustit tisk libovolné tabulky, kterou právě máte na obrazovce zobrazenou a to v takovém uspořádání, které právě vidíte.
Výsledným tiskem však není pouze jakási primitivní mřížka s jednotlivými hodnotami, ale plnohodnotná tisková sestava s patřičným záhlavím, slovně vyjádřenou informací o aktuálních filtrech, o (např.) názvu složky, jejíž obsah je tištěn, (např.) názvu účtu, jehož pohyby jsou zobrazeny apod. Jde tedy o nástroj, který budete při práci s Kaskádou velmi často používat.
Tento druh tisku lze zavolat z jakékoliv tabulky v Kaskádě použitím klávesové zkratky <Ctrl+R>. Důležité je, aby tabulka, jejíž obsah chcete vytisknout, byla v okamžiku stisku klávesové zkratky zaměřena. Jinými slovy - klikněte do tabulky a poté stiskněte <Ctrl+R>.
Pokud chcete tisk tabulky odeslat místo na tiskárnu do PDF souboru, přidržte ke klávesové zkratce navíc klávesu <Shift>.
Jak bylo řečeno výše, tato funkce tiskne tabulku v té podobě, v jaké je právě na obrazovce. Vytisknou se tedy sloupce ve stejném pořadí a ve stejné šířce. Také případné setřídění řádků zůstane zachováno, navíc v případě tisku setříděných dat vám program umožní zapnout členění sestavy do skupin, případně podskupin.
Proto se, prosím, zamyslete, zda uspořádání sloupců a jejich pořadí odpovídá vašemu záměru a pokud ne, pak pomocí myši změňte pořadí sloupců, přizpůsobte jejich šířku a také kliknutím na záhlaví nastavte setřídění, které je pro vás žádoucí.
Při tisku se vytiskne taková část obsahu, která se vejde na šířku stránky. Ostatní sloupce, které se na stránku nevejdou, budou ignorovány.
Pokud nutně potřebujete vytisknout širší oblast, zaškrtněte ve spodní části dialogu volbu Tiskovou stránku orientovat vodorovně a/nebo Použít úzké písmo (zhuštěný
tisk).
Pokud máte v zapnutou volbu
Při tisku tabulky opisem přednastavit orientaci a
zhuštěné písmo, program automaticky podle celkové šířky všech sloupců tabulky přednastaví zaškrtávací
pole pro orientaci tisku a šířku písma tak, aby tisk ve výsledku obsahoval co nejvíce sloupců a hodnot.
Uživatel může samozřejmě volby změnit a tisk provést podle svého přání.
Ve výchozím stavu je tisk tabulky bez mřížky. V některých situacích je však mřížka vyžadována (pro lepší orientaci v tabulce). Pokud takovou potřebu máte zaškrtněnte volbu Tisknout mřížku mezi buňkami tabulky.
Následující možnosti jsou k dispozici pouze v situaci, kdy uživatel před tiskem provedl nějaké setřídění tabulky
a/nebo pro daný druh objektu existuje nějaká speciální tisková sestava.
V případě, že se jedná o sloupec, jehož formát je číselného typu a dá se předpokládat, že bude užitečné znát jeho součet (např. součet pohledávek v seznamu faktur), pak na konci seznamu je pod čarou uveden součet hodnot daného sloupce. Rozhodnutí o tom, které sloupce se mají sčítat, provádí program automaticky bez možnosti uživatelského ovlivnění.
Kromě konečných součtů (na konci sestavy) je možno realizovat také dílčí součty pro určité skupiny údajů. Program tyto mezisoučty zrealizuje v případě, že tisk byl spuštěn nad setříděnou tabulkou a vy jste v dialogu zaškrtli požadavek pro realizaci mezisoučtů. V tisku budou tyto mezisoučty odděleny šedým podbarvením.
Pro některé druhy objektů jsou již připravené tiskové sestavy ve formě tzv. přehledů.
V tisku bude figurovat seznam objektů, se kterým právě pracujete (např. obsah určité složky), jakožto
"řídícího seznamu" pro tisk určitých podrobností o příslušných objektech. Tisk přitom bude proveden v takovém
pořadí, v jakém jsou v danou chvíli objekty v tabulce setříděny. Toho můžete využít a před tiskem provést
setřídění podle vaší potřeby.
Tato technologie tisku je integrována s tiskem tabulky pouze proto, aby byla využita jednotná ovládací klávesová zkratka <Ctrl+R> a jednotný dialog pro další upřesnění tisku.
![]() |
Vlastní poštovní adresy – použití pro tisk |
![]() |
Tiskové výstupy | Tisk adresy na obálku |
![]() |