![]() |
Místní síť |
![]() |
Technické podmínky provozu | Zálohování databáze |
![]() |
Uživatelé k datům Kaskády potřebují často přistupovat ze vzdálených míst, která jsou mimo dosah místní sítě.
V praxi jsou k dispozici dvě možnosti:
Kaskáda poskytuje vedle Windows-rozhraní, které je základním prostředkem pro práci uživatelů "uvnitř firmy" také velmi otevřené webové rozhraní KaskRS.
Webové rozhraní v žádném případě nemůže zcela nahradit funkčnost Windows-rozhraní Kaskády, ale je koncipováno pro "snadný lehký přístup" někde na cestách, z internetové kavárny apod.
Přístup ke vzdálené ploše je univerzální technologií, kterou poskytuje systém Windows a která je hojně používána jako univerzální prostředek pro přístup uživatele do prostředí určitého firemního systému ze vzdálených lokalit.
Co se týká nároků na rychlost spojení, dá se říct, že běžné dnešní internetové spojení je dostatečně rychlé pro pohodlnou práci klienta na vzdáleném systému.
Přístup prostřednictvím této technologie může probíhát v zásadě jedním ze dvou způsobů:
Tato varianta nevyžaduje žádné další systémové softwarové vybavení a slouží typicky pro pracovníka, který chce přistupovat ke svému počítači z vnějšího prostředí. Když odchází ze svého pracoviště, nechává počítač zapnutý, na tomto počítači je v dialogu Vlastnosti systému na kartě Vzdálený přístup ) zaškrtnuta volba Povolit přístup vzdálených uživatelů k tomuto počítači a pokud internetový firewall umožňuje připojení z internetu k tomuto počítači prostřednictvím služby Vzdálený přístup, může uživatel např. ze svého notebooku nebo domácího počítače přistoupit k ploše firemního počítače a na něm zcela plnohodnotně pracovat.
Výhodou je jednoduchost tohoto řešení, nevýhodou je, že slouží pouze jednomu klientovi a předpokládá počítač umístěný v místní síti, který je zapnutý a je k dispozici pro klienta z vnějšího světa.
Toto řešení umožňuje připojení většího počtu klientů z vnějšího světa, aniž by nutně pro každého z nich musel být v místní síti k dispozici jeden počítač.
Vyžaduje však instalaci speciálního softwaru, tzv. terminal serveru, někde uvnitř místní sítě. Jedná se o počítač se serverovým operačním systémem, který buďto sám, nebo prostřednicvím další softwarové nadstavby (Citrix apod.) poskytuje službu tzv. terminal serveru.
Celé řešení se potom skládá z následujících prvků:
Ve firemní místní sítí je provozován databázový server.
Ve firemní místní sítí je další počítač sloužící jako terminal server.
Terminal server se v rámci místní sítě chová vůči databázovému serveru jako každý jiný klient.
Terminal server slouží jako přístupový bod pro kohokoliv z vnitřní (místní) nebo vnější sítě (pro vnitřní síť to však nemá praktický význam).
Uživatel z vnějšího prostředí se připojuje k terminal serveru, na něm získává vlastní pracovní plochu a na ní pracuje jako plnohodnotný windows klient Kaskády.
Některé informační systémy nabízí možnost tzv. off-line práce. Tento způsob spočívá v tom, že uživatel, který není připojen k databázi, pracuje na své stanici, data se ukládají na jeho lokální disk a později při spojení s databází dojde k jejich synchronizaci. Kaskáda tento způsob práce nepodporuje.
V rámci internetové komunikace dochází k neustálému zvyšování průchodnosti linek a finančně dostupné hodnoty
se začínají přibližovat tomu, co před několika lety bylo běžné v rámci místních sítí.
Zdálo by se tedy, že prostřednictvím internetových linek mohou k databázovému serveru přistupovat klienti ze
vzdálených lokalit. Bohužel to není tak docela pravda. Limitující totiž v tomto případě není rychlost přenosu
dat (ta je na kvalitních internetových linkách dostačující), problémem je režie vznikající při přenosu mnoha
malých paketů a čekání na návratovou hodnotu. Zde existuje technologická bariéra, každý jeden takový přenos
spotřebuje několik milisekund (cca 5 - 10 ms), tedy např. 100 takových paketů nelze "protlačit" rychleji než
za 1 sekundu. To je však nedostačující, neboť při provozu Windows rozhraní dochází k velmi mnoha malým
interakcím klienta se serverem a odezva aplikace pro uživatele je velmi pomalá.
![]() |
Místní síť |
![]() |
Technické podmínky provozu | Zálohování databáze |
![]() |