![]() |
Provoz a podpora | Instalace a reinstalace |
![]() |
Tato kapitola (a její podkapitoly) poskytuje informace a doporučení pro technické vybavení potřebné pro provoz Kaskády. Jedná se o vybavení hardwarové a použitý systémový software (operační systém...).
Jde o technické informace popisného charakteru, účelem těchto kapitol není popis postupu instalace. Postup instalace je naopak popsán v "sousední větvi", v kapitole Instalace a reinstalace.
Tak jako sebelepší auto nebude dobře jezdit po špatné silnici, tak sebelepší software nebude odvádět dobré služby, pokud nebude provozován v odpovídajícím prostředí. Nejedná se přitom pouze o parametry, ale především o kvalitu a spolehlivost daných zařízení.
Počítačový svět je čím dál složitější jak v oblasti hardware tak software. Uživatel prostřednictvím uživatelského rozhraní své aplikace vnímá pouze pověstnou špičku ledovce. Za ní se však skrývá mnoho a mnoho technologických vrstev. Je až s podivem, že to vše vůbec funguje:-).
V případě podivných problémů za provozu (tzv. "duchařiny") bývá velmi těžké rozlišit, v čem je vlastně problém - ve které technologické vrstvě. Jediným rozumným přístupem je předcházet problémům. Základním způsobem prevence je průběžná péče o kvalitu počítačového vybavení, což souvisí s přijmutím několika základních postojů:
Ačkoliv počítače se navenek jeden druhému velmi podobají, v kvalitě a spolehlivosti bývají značné rozdíly závisející na dodavateli a výrobci. Vždy se vyplatí připlatit dvacet až třicet procent ceny a zakoupit počítač od renomovaného dodavatele.
Zakoupením počítače a jeho postavením na stůl to nekončí. Jeho správná instalace, konfigurace, začlenění do celého systému sítě, to vše je snad ještě důležitější, než samotná volba typu počítače.
Zdaleka ne každý kutil, který se nebojí vzít do ruky myš (počítačovou), je také skutečným odborníkem, na kterého je možno se spolehnout. Problém je, že velmi často podle hesla: "Mezi slepými jednooký králem" zastává práci administrátora kolega, který je o trošičku znalejší než ti ostatní, ale ke skutečné kvalifikaci to má velmi daleko. Vyvarujte se toho a svěřte svůj systém do rukou skutečných odborníků.
Je zajímavé, že většina z nás považuje za celkem normální vybírat při nákupu automobilu mezi různými typy, u kterých se ceny liší v řádech 30, 50 nebo také 200 procent. Při nákupu počítače však mají pocit, že podle typu procesoru a velikosti paměti by měly stát všechny počítače naprosto stejně a urputně proto vyhledávají toho nejlevnějšího dodavatele, který jim nabídne požadované parametry. Je to past a měli byste se jí bránit.
Informace o dostupnosti a způsobu použití instalačních programů jsou v samostatné kapitole Instalační programy.
Databázový server je pro provoz Kaskády klíčovým elementem.
Pod tímto pojmem chápeme počítač, na kterém je uložen datový soubor (wb8.fil) a zároveň je zde spuštěn SQL server, to je aplikace, která pro klienty (uživatelské
stanice) zpracovává veškeré manipulace s daty.
Na databázovém serveru musí být nainstalováno:
Při instalaci použijte volbu "Kompletní instalace".
Při instalaci použijte volbu "Databázový server" - díky tomu instalační program zároveň s uživatelským rozhraním nainstaluje i další potřebné součásti.
Přijímač a odesílač zásilek zásilek jsou dva programy pracující v rámci prostředí Windows, které
zabezpečují spojení databáze s komunikačním serverem.
Tyto programy jsou součástí instalačního programu
Kaskády.
Pojmem "uživatelská stanice" míníme počítač, u kterého pracuje uživatel, využívající služeb Kaskády
prostřednictvím rozhraní Windows.
Na uživatelských stanicích musí být nainstalováno uživatelské rozhraní Kaskády.
Při instalaci použijte volbu "Uživatelská stanice".
Je to taková uživatelská stanice, ze které bude vrcholový
administrátor provádět při instalacích vyšších verzí Kaskády aktualizaci datových struktur.
Na tomto počítači musí být nainstalováno uživatelské rozhraní Kaskády.
Při instalaci použijte volbu "Uživatelská stanice administrátora".
K webovému rozhraní Kaskády se lze připojit z jakéhokoliv počítače (např. z internetové kavárny apod.), který je připojen k internetu a je na něm nainstalován internetový prohlížeč (např. Internet Explorer, Mozilla Firefox, apod.).
Jednotlivé počítače systému musí být samozřejmě součástí místní sítě komunikující prostřednictvím IP protokolu.
Standardně probíhá komunikace na portech 5001 a 5002, což je důležité především v případě přímého přístupu k databázovému serveru z internetu. V tom případě totiž musí správce sítě (internet provider) umožnit provoz na těchto portech.
Často vzniká požadavek na plnohodnotnou práci vzdálených uživatelů s Kaskádou. Tato problematika je podrobněji popsána v samostatné kapitole Místní síť a Vzdálený přístup k datům Kaskády.
Komunikační server může být umístěn ve vaší organizaci nebo u poskytovatele internetových služeb. Je tomu věnována samostatná kapitola.
Výpadek napájení nebo nestabilita vstupního napětí jsou jednou z nejčastějších příčin technických problémů v informačních systémech.
Vzhledem k tomu, že při výpadku informačního systému dochází obvykle ke zcela zásadním problémům v provozu organizace, je nutno takové problémy eliminovat a to prostřednictvím záložních zdrojů napájení.
Záložní zdroje UPS, z anglické zkratky Uninterruptible Power Supply (zdroje nepřetržitého napájení), jsou zařízení, jejichž funkcí je zpravidla krátkodobá (minuty až hodiny) dodávka energie v případě nestability vstupního napětí či při úplném výpadku sítě.
Úlohou UPS je chránit data a citlivá zařízení před poškozením vlivem nepředvídaných událostí na síti jako jsou šumy, rázy, napěťové špičky, poklesy napětí nebo úplné výpadky.
Zajistit napájení databázového serveru je zcela nezbytné. Při nekorektním vypnutí tohoto počítače může totiž dojít i k porušení konzistence databáze, což způsobí následně mnohem větší problémy, než samotný výpadek provozu.
Nezbytností je nejen napájení prostřednictvím UPS, ale také aktivní komunikace UPS s operačním systémem počítače, která zajistí, že v případě výpadku, když dochází kapacita baterií, dostane počítač pokyn k regulernímu vypnutí a operační systém se automaticky ukončí.
Zajištění uživatelských stanic záložními zdroji napájení není nezbytné, alespoň ne z toho pohledu, že by výpadek stanice mohl způsobit porušení databáze. Záleží tedy na konkrétní organizaci, jak vysokou míru zajištění chce aplikovat.
Tiskárny mají za sebou dlouhou cestu vývoje. Nejstarší z dnes používaných technologií je technologie jehličkových tiskáren. Za jedinou její výhodu lze dnes považovat možnost tisku přes průklepový papír. Jedná se však o pomalý, hlučný a nekvalitní tisk. Další, v současnoti používané technologie, jsou technologie inkoustového nebo laserového tisku.
Kaskáda poskytuje tiskové sestavy navržené pro laserové nebo inkoustové tiskárny. Tisk na jehličkových tiskárnách není Kaskádou podporován.
Důvodem je to, že tiskové výstupy vytvořené v Kaskádě používají proporcionální písmo, obsahují obrázky, stínovaná pole pro zvýraznění určitých oblastí tisku, apod. To všechno zvládají inkoustové a laserové tiskárny, nikoliv však tiskárny jehličkové. Výtisk na jehličkové tiskárně sice zrealizovat jde, ale bude velmi nepěkný a uživatelé tiskových výstupů by s ním v žádném případě nebyli spokojení.
602XML Filler není nezbytný pro zabezpečení technického provozu a není součástí distribuce Kaskády. Jeho
instalaci však doporučujeme v situaci, kdy budete pracovat s XML dokumenty.
Kaskáda umožňuje export objektu do dokumentu ve formátu XML. Abyste
mohli pracovat s tímto XML dokumentem, je nutné použít pro jeho zobrazení (a případnému odeslání XML
formuláře příslušnému institutu) 602XML Filler, který je volně šiřitelný. Více se dočtete v samostatné
kapitole 602XML Filler.
![]() |
Provoz a podpora | Instalace a reinstalace |
![]() |