![]() |
Základní komponenty tiskových sestav |
![]() |
Tiskové výstupy | Formáty grafických souborů a stanovení velikosti grafických prvků pro komponenty tiskových sestav |
![]() |
Pro běžné užívání Kaskády není nutno tuto kapitolu podrobně studovat. Pokud jste však např. správce Kaskády, chcete vytvářet vlastní grafické soubory pro záhlaví a zápatí, případně modifikovat či navrhovat tiskové sestavy, mohou pro vás být následující informace užitečné. Totéž platí v případě atypických formátů, při řešení problémů s okraji tiskových sestav apod.
Souřadný systém je znázorněn následujícím obrázkem.
List papíru je představován celou bílou plochou v předchozím obrázku.
Oblast do které tiskárna neumí tisknout. Vymezení oblasti je dáno příslušným ovladačem tiskárny na úrovni Windows a nelze ji měnit.
Prázdná plocha mezi okrajem papíru a okrajem tiskové oblasti, tedy plochy zaplněné vytištěnými informacemi.
Prohlášení z minulého řádku je pravdivé především pro levý a horní okraj, neboť samozřejmě vpravo a dole nemusí být plocha zcela využita.
Tyto okraje jsou uživatelsky nastavitelné viz. Nastavení okrajů.
Je to plocha, která je k dispozici pro vytištění informací, přitom
šířka je představována rozdílem mezi fyzickou šířkou stránky a šířkou levého a pravého okraje (tiskové sestavy Kaskády jsou navrženy tak, aby nepřekročily šířku 182 mm),
výška je představována rozdílem mezi fyzickou výškou stránky a výškou horního a dolního okraje.
Nastavení jednotlivých okrajů (tedy prostoru mezi okrajem papíru a okrajem tiskové oblasti) lze uživatelsky
ovlivnit.
Pokud se nechcete této problematice věnovat a chcete ponechat veškeré nastavení okrajů na aplikaci, tak aby
použila doporučené hodnoty bez jakýchkoliv vašich zásahů, pak v menu Režim nastavení
okrajů tisk.sestav zapněte volbu a následující text již nemusíte číst.
V případě, že nechcete využít automatického nastavení okrajů nebo se jen chcete dozvědět něco více o této
problematice, pak čtěte dále.
Je potřeba mít na paměti, aby tisknutelná oblast zůstala dostatečně velká (především co do šířky) a to alespoň 182 mm (včetně technické rezervy 2 mm) neboť s tímto rozměrem počítají návrhy tiskových sestav dodané jako součást Kaskády.
Tiskové sestavy jsou navrženy tak, aby byl levý okraj dostatečně široký pro provedení děr (standardní "děrovačkou") a založení sestavy do šanonu, aniž by díry zasahovaly do tiskové oblasti.
Pokud u některých tiskových sestav (především u oficiálních formulářů) nastavíte okraje jiné než doporučené, může se samotný tisk (tisková oblast) dostat do netisknutelné oblasti a tím nedocílíte správného výsledku (tisk bude "oříznutý"), což není chyba, ale vlastnost.
Pro formát papíru A4 doporučujeme následující okraje.
Při tomto doporučeném nastavení zbývá pro tisk 182 mm. Pokud nastavíte jiné okraje, vždy dbejte na to, aby pro tiskovou oblast zbylo alespoň 180 mm, což je splněno například tehdy, pokud pro papír A4 je nastaven levý okraj 20 mm a pravý okraj 10 mm.
V případě, že se vámi zadané okraje budou od našich doporučených okrajů lišit, pak vám každý den při provádění každodenních kontrol program nabídne automatickou opravu okrajů pomocí dialogu "Prověření nastavení tiskárny". Pokud si nepřejete, aby program tuto kontrolu prováděl, nastavte jiný režim kontroly okrajů (buďto přímo v dialogu nebo v menu Režim nastavení okrajů tisk.sestav).
V Kaskádě existují dva způsoby nastavení okrajů stránek podle "životnosti" tohoto nastavení.
Z libovolného modulu zvolte v hlavním menu položku Volba tiskárny (výchozí). Zde můžete určit tiskárnu a orientaci papíru, předpokládáme, že používán bude formát A4 orientovaný na výšku.
Z libovolného modulu zvolte v hlavním menu položku Nastavení formátu stránky. Zde nastavte okraje tisku. Zprostředkovaně tím ovlivňujete tiskové parametry 602SQL, což znamená, že nastavené hodnoty se objeví při tisku z libovolné aplikace využívající 602SQL z příslušné stanice.
Za běžných okolností bude tisk proveden podle výše popsaného nastavení. Můžete však požadovat při tisku určité konkrétní sestavy jiný okraj. V tom případě využijete během tisku dialog Formát a v něm nastavíte okraje, které chcete v tomto okamžiku uplatnit. Toto nastavení nebude mít vliv na trvalou konfiguraci, ale bude uplatňováno dokud neukončíte Kaskádu nebo dokud nepřepnete na jinou tiskárnu. Po přepnutí na jinou tiskárnu se nastavení okrajů nezmění hned, ale až při opětovném zavolání funkce pro tisk.
POZOR: Pokud máte v konfiguraci nastavený režim kontroly okrajů na "Nastavovat vždy zcela automaticky (bez dotazu)", pak nastavení okrajů před tiskem nemá smysl, protože je program těsně před samotným tiskem přepíše (nastaví doporučené okraje).
Obrazovkové body jsou vnitřní jednotkou použitou v tiskových definicích. S nimi pracují vývojáři tiskových sestav a budete s nimi pracovat i vy v případě, že budete vytvářet své vlastní definice, neboť umístění jednotlivých tzv. složek na stránce budete vyjadřovat právě v těchto bodech. Navíc tyto obrazovkové body jsou základem pro stanovení velikosti jednotlivých komponent tiskových sestav.
Z názvu obrazovkový bod vyplývá, že tato jednotka má nějaký vztah k počítačové obrazovce. Je to pravda, ikdyž ji nelze chápat absolutně, protože každá běžná obrazovka umožňuje přepínat tzv. rozlišení, tedy počet zobrazovaných bodů a tím pádem se počet bodů vztažený k fyzickému rozměru mění. Pokud je však např. na LCD display nastaveno tzv. přirozené zobrazení (tedy maximální počet bodů, které tento display podporuje), pak je zde skutečně přibližně 96 bodů / palec.
Uvedení rozměrů v milimetrech je uživatelsky nejpřirozenější, uživatel při diskusi nad určitou vytisknutou sestavou na papíře pracuje právě s touto jednotkou a např. v dialogu Nastavení formátu stránky jsou pro určení okrajů použity právě milimetry.
Vzhledem k tomu, že cílem tiskového aparátu je vytisknout určitý text nebo grafiku na papír do určitého konkrétního fyzického rozměru, pak je žádoucí umět si přepočítat obrazovkové body na milimetry a obráceně (viz. výše).
Různé tiskárny tisknou s různou hustotou tzv. tiskových bodů. Používá se zde parametr DPI (dot per inch), např. u laserových tiskáren se používá minimálně 300 DPI, běžně ale také 600 nebo 1200 DPI.
Hustota tiskových bodů obvykle uživatele vůbec nezajímá, avšak např. pro úvahu o tom, jak "velký" má být obrázek použitý pro záhlaví, aby byl na tiskárně kvalitně vytištěn, jsou tyto znalosti a úvahy důležité.
Grafické informace uložené v souborech typu BMP, JPG, TIF apod. jsou uloženy v tzv. rastrovém formátu, jinými slovy jsou zde zaznamenány jednotlivé body příslušného obrázku. Těchto bodů je buďto více nebo méně, jsou jemnější nebo hrubší. Tyto body nemají přímo souvislost s nějakým konkrétním fyzickým rozměrem, záleží teprve na zobrazovacím zařízení, jak jednotlivé body zobrazí. Zda na jeden bod výstupního zařízení připadne právě jeden bod z grafického souboru, nebo se provede zvětšení nebo zmenšení.
Každý program (tedy také generátor tiskových sestav Kaskády), který vykresluje na určitou zobrazovací jednotku nějaký rastrový obrázek, může buďto
každý bod obrázku přiřadit bodu tiskárny, tedy např. obrázek 2400 x 2400 bodů vytištěný na tiskárnu s rozlišením 600 bodů / palec, bude zobrazen do plochy 4x4 palce ( asi 10x10 cm ), nebo
provést určité přepočty tak, aby konvertoval obrázek do určitého požadovaného rozměru.
Zde je úvaha, kterou je potřeba provést pro rozhodnutí o počtu bodů obrázku, který se má vytisknout do určitého cílového prostoru:
Předpokládejme cílové reálné rozměry 50,8 mm x 50,8 mm ( tedy 2 x 2 palce )
Na tiskárně s rozlišením 300 DPI je tento prostor vyplněn 600 x 600 body
Z toho vyplývá, že pokud do tohoto prostoru vytisknete obrázek 600 x 600 bodů, vyjde právě jeden bod obrázku na jeden bod tiskárny, což lze považovat za ideální situaci
Pokud je potřeba pro zobrazení přepočítávat body (zmenšovat / zvětšovat), pak lepšího výsledného vzhledu se vždy dosáhne zmenšováním, z toho tedy plyne, že
obrázek by měl mít takový počet bodů, který na "nejhustším" zařízení (např.tiskárna s nejjemnějším rozlišením) byl bez přepočtů zobrazen do požadované fyzické velikosti,
často je potřeba zjistit, jak "velký" obrázek je nutno připravit pro tisk za předpokladu, že je k dispozici prostor určitých rozměrů a tisk se provádí na tiskárně s maximálním rozlišením. Tento prostor je vyjádřen v:
Potřebný počet bodů (PB) pro vyplnění prostoru určitého rozměru v obrazovkových bodech (PObB) na
tiskárně s určitým maximálním rozlišením (MaxDPI) vypočteme
PB = PObB / 96 * MaxDPI
V návrháři tiskových sestav Kaskády se pracuje právě s těmito obrazovkovými body, proto je tento výpočet základem pro zjištění výsledného rozměru obrázku.
Potřebný počet bodů (PB) pro vyplnění prostoru určitého rozměru v milimetrech (ROmm) na tiskárně s
určitým maximálním rozlišením (MaxDPI) vypočteme
PB = ROmm / 25,4 * MaxDPI
Konkrétní rozměry, vymezení v tiskových sestavách, i doporučené počty bodů zdrojových obrázků jsou uvedeny v kapitole Formáty grafických souborů a stanovení velikosti grafických prvků pro komponenty tiskových sestav.
![]() |
Základní komponenty tiskových sestav |
![]() |
Tiskové výstupy | Formáty grafických souborů a stanovení velikosti grafických prvků pro komponenty tiskových sestav |
![]() |