![]() |
Kaskáda - otevřený systém nové generace |
![]() |
eKaskáda | Přístup do systému, práva k datům |
![]() |
Srdcem systému je datové jádro, ve kterém se určitým systematickým způsobem ukládají veškeré datové objekty. Ty mají některé vlastnosti společné a jiné vlastnosti specializované podle druhu objektu. Zásadní věcí je, že kterýkoliv objekt může být ve vztahu s kterýmkoliv jiným a tento systém není uzavřený. Při dodávce Kaskády jsou nadefinované určité typy vztahů, které mohou existovat mezi určitými typy objektů. Není ale žádným problémem další typy vztahů při zavádění Kaskády (nebo i později) nadefinovat, uživatel je může zcela přirozeně používat. Bez problémů tak lze zaznamenat např. to, že určitý e-mail je objednávkou k určitému obchodnímu případu, určitá osoba je zaměstnancem určité organizace, určitý dokument je výkresovou dokumentací k určité zakázce, atd.
Některé vztahy mezi objekty využívá Kaskáda "na pozadí",aniž by to uživatel příliš vnímal (uživatel uvidí až výsledek určitého zobrazení). Jiné vztahy může uživatel sám navazovat ve formuláři, který je k takovému volnému navazování vztahů určen. Takový formulář je k dispozici v každém prohlížeči, vždy na stejném standardním místě, tedy v kartě Souvisí.
Data lze zadávat v jednotlivých modulech či kdekoliv jinde za pomocí prohlížečů, zadávají se do systému pouze jednou, tím se práce urychlí a zabrání se chybám při duplicitě. Téměř ve všech místech v Kaskádě je podpořeno zadávání dat prostřednictvím klávesnice, aniž by uživatel musel střídavě používat myš. Je zde mnoho grafických a ovládacích prvků a možností různých činností s nimi, což klade na obsluhu velké nároky. Proto je v Kaskádě umožněn co největší komfort pro zadávaní dat.
Je zde systém přístupových práv, který dovoluje určitá data považovat za privátní - taková data nejsou zpřístupněna nikomu než konkrétnímu vlastníkovi. Na druhou stranu může uživatel k datům povolit přístup i ostatním uživatelům (spolupracovníkům ve firmě ) a tím "obohatit společnou studnici informací". Takže Kaskáda umožňuje sdílení některých dat společně s ostatními a naproti tomu zaručuje privátnost dat jednoho uživatele, ke kterým nemá přístup nikdo jiný než on sám.
Z hlediska neoprávněného přístupu k datům je k dispozici již dříve zmíněný mechanismus přístupových práv. Zde poskytuje velkou míru zabezpečení SQL server. Práva k záznamům jsou totiž realizována prostřednictvím nastavení databázových práv a tedy je nelze obejít ani při přihlášení k databázovému serveru jiným způsobem než ze systému Kaskáda.
O bezpečnost dat z hlediska jejich porušení při technickém problému se tak do značné míry stará SQL server. Je zde řada prostředků, které tomu napomáhají, počínaje automatickým zálohováním, které probíhá v režii serveru, až po možnost zapnutí journalu změn, který v případě havárie dokáže rekonstruovat stav databáze. Samozřejmě základním mechanismem je využití transakcí, které při provádění různých operací v systému zajistí, že operace je provedena buďto kompletně celá, nebo jsou mezivýsledky odvolány a databáze je ve stavu stejném jako před operací.
![]() |
Kaskáda - otevřený systém nové generace |
![]() |
eKaskáda | Přístup do systému, práva k datům |
![]() |