![]() |
DPH - účtování |
![]() |
Agenda DPH | DPH - výpočet DPH v řádcích dokladu a z něj plynoucí zaokrouhlovací rozdíly |
![]() |
Daň z přidané hodnoty je v Kaskádě vyčíslována vždy v rámci jednotlivých řádků Dokladu. Může přitom jít o automatický výpočet nebo částku zadanou uživatelem ručně. Vždy se však jedná o částky s přesností na haléře bez nějakého zaokrouhlování.
Daň z přidané hodnoty za celý Doklad je potom součtem jednotlivých částek v řádcích. Neprovádí se již dodatečné přepočítávání na úrovni celkových hlavičkových částek.
Tento údaj uvádí konkrétní procentní hodnoty pro příslušný způsob zdanění (tedy procentní sazbu použitou jako základní a procentní sazbu použitou jako sníženou nebo druhou sníženou) v rámci příslušného dokladu. Jedná se tedy o údaj zadaný na úrovni hlavičky dokladu, přitom
S těmito hodnotami pak pracuje prohlížeč řádku dokladu, bez ohledu na to, jaké sazby jsou uvedeny v aktuálně platném DPH období.
Sazby DPH jsou určeny pro každé období DPH na kartě Období DPH, cesta pro ověřování DIČ, odtud je program přebírá v okamžiku vytvoření nového dokladu a zapisuje do hlavičky, kde má uživatel možnost v případě potřeby tento údaj změnit ve spodní části karty Rekapitulace / Parametry ovlivňující agendu DPH. To se hodí např. tehdy, když dochází k vyrovnání dříve vystaveného daňového dokladu v období, v němž platily jiné sazby, splátky dříve uzavřených leasingů, apod.
V současnosti (rok 2014) platí v rámci ČR základní sazba 21%, snížená sazba 15% a od roku 2015 navíc druhá snížená sazba 10%.
Pokud je v šabloně uvedená sazba, která odpovídá období DPH v šabloně, pak program ve vzniklém dokladu použije správnou sazbu DPH, která platí pro DPH období v dokladu.
Pokud není v šabloně uvedená sazba, která odpovídá období DPH v šabloně, pak program ve vzniklém dokladu použije sazbu DPH, která je uvedená v šabloně.
Co se týká způsobu výpočtu, existují dvě metody výpočtu, které jsou popsány v zákoně o DPH. Obě dvě Kaskáda podporuje.
V Kaskádě tuto metodu zvolíte v hlavičce dokladu pomocí comba Ceny zadávat.
Uživatel v tomto případě zadává cenu bez DPH.
Program vypočítá (v řámci řádku) částku DPH čistě matematicky přičtením příslušné procentní částky.
Uživatel v tomto případě zadává cenu včetně DPH.
Program počítá částku DPH v souladu s legislativou.
Do 31.3.2019
V tomto případě je nejdříve vypočten koeficient s přesností na 4 desetinná místa a jím je vynásobena zadaná
částka včetně daně. Vyjde tak vypočtený základ daně. Díky zaokrouhlování koeficientu na 4 desetinná místa,
mohou vycházet zdánlivě nesmyslné výsledky, ale spočtené částky přesně odpovídají zvolené metodě, která je v
zákonu o DPH popsána.
Pro sazbu 20% vychází koeficient 100/120 = 0,8333. Při částce vč DPH 1.200,- Kč vyjde základ 999,96 Kč místo
logicky vypočtené hodnoty 1.000,- Kč. Čím vyšší částky, tím i vyšší rozdíly. Z hlediska zákona je to však
zcela správně.
Od 1.4.2019
Program vypočítá (v řámci řádku) částku DPH čistě matematicky přičtením příslušné procentní částky.
Autorský tým konzultoval tuto problematiku s mnoha kvalifikovanými pracovníky z oblasti financí a DPH včetně pracovníků Ministerstva financí a finančních úřadů. Všichni se shodli na tom, že neexistuje žádná legislativní norma, která by určovala, zda DPH je nutno počítat z celkové částky dokladu nebo v rámci jejích jednotlivých položek. Autorský tým se rozhodl pro uvedené řešení proto, že nevzniká žádný rozpor mezi celkovými částkami v Dokladu a částkami vyčíslenými u jednotlivých položek.
Vycházíme přitom z postulátu, který říká, že zdanitelným plněním je každá jednotlivá položka dokladu, nikoliv doklad jako celek.
Problematice výpočtu DPH a vznikajících rozdílů se věnuje samostatná kapitola DPH - Výpočet DPH v řádcích dokladu a z něj plynoucí zaokrouhlovací rozdíly.
![]() |
DPH - účtování |
![]() |
Agenda DPH | DPH - výpočet DPH v řádcích dokladu a z něj plynoucí zaokrouhlovací rozdíly |
![]() |