![]() |
Tvorba prodejních cen - pojmy |
![]() |
Práce s prodejními cenami v Kaskádě | Aplikace prodejních cen při prodeji |
![]() |
Definováním ceníkových prodejních cen obchodník vytváří data, která bude program následně používat při stanovení výchozí prodejní ceny pro řádek dokladu (objednávka, dodací list, ....).
Definování "správných" ceníkových prodejních cen je zcela klíčové pro dosažení zisku firmy.
Jednoduchá otázka - složitá odpověď. Roli samozřejmě hraje konkurence a mnoho jiných faktorů. Navíc nejde o izolovanou záležitost jednoho konkrétního produktu, ale naopak záležitost velmi komplexní.
Pokud jde o prodejní cenu zboží či výrobků, u kterých lze vyčíslit pořizovací cenu, nabízí se jako elementární prvek pro posouzení "správnosti" prodejní ceny obchodní přirážka / marže.
Obchodník při návrhu "správné prodejní ceny" určitého produktu v Kaskádě
má k dispozici informace o nákupní ceně, skladové ceně, případně o obratech prodeje daného produktu v minulosti,
při navrhování nové ceníkové prodejní ceny vidí, jaká bude přirážka, pokud tuto novou cenu použije.
Samotná obchodní přirážka však neříká vše. Pokud jde o produkt s malou obrátkovostí, neovlivní to příliš celkový výsledek firmy, produkty s velkou obrátkou jsou naopak velmi podstatné.
Proto program v režimu Přeceňování poskytuje obchodníkovi řadu pomocných informací pro podporu jeho rozhodování.
V Kaskádě existuje několik míst, kde lze prodejní ceny definovat:
Pro práci s jedním určitým produktem je vhodné toto místo, karta Ceníky prodejní.
Obzvlášť to platí v případě, že chce obchodník pracovat s definicemi cen tohoto produktu v různých cenících.
Pro práci s více produkty v jednom určitém ceníku je vhodné toto místo, karta Produkty.
Obzvlášť to platí v případě, že chce obchodník využít různé funkce pro hromadné operace, např. s využitím
speciálního režimu Přeceňování.
Práce v kartě Produkty / Prodejní
ceníky má smysl v případě, kdy daný kontakt (zákazník) je definován u některého (jednoho či více)
ceníku jako odběratel, případně ho právě zde lze s ceníkem propojit.
V této situaci je zde k dispozici panel v pravé části, umožňující zadávat / rušit / editovat Předpisy pro stanovení výchozí prodejní ceny.
Pokud portfolio firmy obsahuje pouze malé množství produktů (do několika desítek), je obchodník schopen udržovat prodejní ceny "produkt po produktu": pohled na produkt - rozhodnutí - ruční zápis ceny do ceníku.
Při velkých množstvích produktů je potřeba nějakou SW podporu, určité dávkové režimy, které ceny buďto přímo podle nějakých pravidel nastaví, nebo je aspoň předpřipraví.
Základním prostředkem pro podporu "dávkového přeceňování" jsou předpisy pro přepočet ceníkových cen, které lze definovat v kartě Předpisy pro přepočet ceníkových cen v prohlížeči ceníku.
Každý předpis je vlastně "výpočetním výrazem", který pro danou skupinu produktů v daném ceníku navrhne novou prodejní cenu, např. podle aktuální skladové či nákupní ceny.
Uživatel může prostřednictvím předpisu buďto přímo nastavit nové prodejní ceny určitých produktů v ceníku, nebo v režimu Přeceňování pouze nechá spočítat návrh ceny, ten může přímo v tabulce upravit a potom aplikuje navržené ceny jako skutečně platné.
Pomineme nyní to, že ve specifických případech může být prodejní cena úmyslně nižší než cena pořizovací a předpokládejme, že žádoucí jsou kladné obchodní přirážky.
Ať už byla prodejní cena stanovena jakýmkoliv způsobem, vždy má smysl porovnat jí s pořizovací cenou (skladová cena nebo předpokládaná nákupní ...) a zjistit aktuální obchodní přirážku.
Takovou kontrolu lze provádět
vizuálně v uživatelském rozhraní v rámci určitého ceníku / produktu / dokladu ... kdy uživatel v určitém dialogu (tabulce...) vidí aktuální přirážku, vztaženou k aktuální skladové (nákupní) ceně
automaticky při vystavování dokladů, to už je ale mimo rámec této kapitoly, která se primárně věnuje údržbě prodejních ceníků.
![]() |
Tvorba prodejních cen - pojmy |
![]() |
Práce s prodejními cenami v Kaskádě | Aplikace prodejních cen při prodeji |
![]() |