![]() |
Skupiny druhů (složek mzdy) |
![]() |
Metoda výpočtu částky | Zdroj sazby |
![]() |
Druhy složek mzdy jsou základním prvkem pro tvorbu Opakovaných složek v Kmenových datech a také pro tvorbu Složek mzdy v Datech období.
Odvozují se od Skupin druhů, což jsou pevně určené definice dodané s instalací programu a průběžně aktualizované.
Řadu vlastností získá druh od skupiny, z níž je odvozen, další vlastnosti jsou však při založení pouze předdefinované a zadavatel je může změnit.
Základní množina druhé se automaticky vytvoří při instalaci systému a to tak, že od každé skupiny se vytvoří jeden druh, pro některé konkrétní druhy (základní mzda, prémie, ...) se automaticky vytvoří několik druhů, odpovídajících běžným potřebám praxe.
Dále je na uživateli mzdové agendy, jaké další druhy si vytvoří. Nemusí vytvářet nic, po instalaci je program plně funkční a použitelný pro běžnou práci, může si však vytvořit (obvykle při konzultaci se servisním technikem) druhy, usnadňující práci s různými specifickými mzdovými složkami dané organizace.
Vytvářet a editovat druhy složek mzdy smí pouze uživatel, který je alespoň u jedné skupiny uživatelů zařazena do role "účetní - mzdy - senior".
Klepněte na tlačítko Ins, tím přejdete do zadávání nové složky.
Zvolte kód skupiny podle které chcete založit nový druh složky mzdy.
Pokud znáte označení skupiny napište přímo jeho kód nebo si kód vyberte z číselníku (<F4>).
U kódu druhu upřesněte označení posledními dvěma znaky a upravte název (název nemusí odpovídat názvu skupiny).
Pokud složka mzdy souvisí s nějakým konkrétním paragrafem zákoníku práce, vyplňte ho do pole § ZP. Tento paragraf může figurovat v tiskových sestavách či exportech (např. pokud je zároveň s tímto parametrem vyplněn i kód refundace, bude paragraf figurovat ve výsledcích za celou organizaci v režimu Druhy k refundaci).
Pokud jde o druh složek mzdy, která umožňuje refundaci mzdy, vyplňte
v poli Ref. příslušný kód refundace.
Takto označené druhy složek mezd budou figurovat ve výsledcích za celou organizaci v režimu Druhy k refundaci.
Refundace mzdy je primárně určena pro druhy DPN a ONA (CNE) např. v roce 2020 pro refundaci mzdy v rámci "programu Antivirus", ale může být použita i u jiných složek mzdy a pro jiný účel refundace.
Postupně upřesněte následující údaje
Metodu výpočtu (tj. jak se daná složka bude počítat)
U každého druhu mzdy jsou k dispozici jen ty metody výpočtu, které mají pro tuto skupiny smysl (podmnožina je definována v číselníku skupiny druhů).
Zdroj času - určíte jaké dny a hodiny se budou do složky mzdy doplňovat
U každého druhu mzdy jsou k dispozici jen ty zdroje času, které mají pro tuto skupiny smysl (podmnožina je definována v číselníku skupiny druhů).
Zdroj sazby - odkud má složka mzdy převzít sazbu
U každého druhu mzdy jsou k dispozici jen ty zdroje sazby, které mají pro tuto skupiny smysl (podmnožina je definována v číselníku skupiny druhů).
Procento - zvolená sazba se bude redukovat zvoleným procentem
Vyloučená doba ELDP - určuje zda daný druh je vyloučenou dobou, která se uvádí v ELDP (evidenčním listu důchodového pojištění)
Vyl. doba přil.dávky - určuje zda daný druh je vyloučenou dobou, která se uvádí na příloze k žádosti o dávky
Název koeficientu - údaj koeficient lze použít i jako množství nebo další jednotky, zde uvedený název se bude tisknout místo popisky koeficient (množství, pytle, koberce ...)
Výchozí hodnota koeficientu - u každého druhu mzdy lze nastavit výchozí hodnotu a určit tak jak se navýší nebo pokrátí zvolená sazba
Tisknout ve výplatnici - určíte, zda se tato položka bude tisknot ve výplatnici jen když je rozdílná od nuly, vždy i když je nulová a nebo nikdy (pokud to ovšem nezakazuje logika programu)
Koeficient u složky editovatelný - určuje, že se koeficient u složky mzdy dá upravovat. (Pokud použijeme koeficient jako množství potom je to určitě žádoucí)
Platnost druhu složky - určuje období platnosti tohoto druhu složky
Definici druhu lze modifikovat jen pokud tento druh nebyl v předchozím období použit.
![]() |
Skupiny druhů (složek mzdy) |
![]() |
Metoda výpočtu částky | Zdroj sazby |
![]() |