![]() |
Fulltextový systém |
![]() |
Funkční celky | Hmotnost - jak se v Kaskádě eviduje a jak se využívá |
![]() |
Zásilka hmotná představuje v Kaskádě druh objektu, který slouží pro evidenci přijatých a odeslaných dopisů a balíků. Tyto hmotné zásilky je možné evidovat:
zcela jednoduše, bez strojního sledování jejich stavu.
V tomto případě jde pouze o evidenci přijatých a/nebo odeslaných hmotných zásilek, jakousi elektronickou
náhradu papírové knihy pošty.
sofistikovaně, ve vazbě na ostatní data v Kaskádě a služby přepravců, nebo zprostředkovatelů přepravy.
Díky tomu se tento druh objektu může stát součástí firemních procesů v oblasti expedice či příjmu zásilek. V
případě prodeje (expedice) uživatelé mohou:
nad objednávkami od zákazníka zpracovávat expedici a tím vytvářet dodací listy vydané a faktury vydané s položkami dodávek zákazníkovi
pro vytvořené a vystavené dodací listy vytvářet objekty druhu zásilka hmotná, kdy z příslušného dodacího listu a faktury vydané zásilka přebere informace o příjemci, přepravní službě, ceně, hmotnosti aj.
nad takto vytvořenými zásilkami realizovat elektronickou (nebo jen ústní či telefonickou) komunikaci s přepravní společností, kdy dojde k zaregistrování zásilky u přepravce a v případě elektronické komunikace i k tisku přepravního štítku. Dále pak mohou elektronicky objednat svoz u přepravce. Během tohoto objednání svozu jsou data o balících (adresy, částky, hmotnosti apod.) předány přepravci.
realizovat samotné předání zásilky přepravní společnosti a ukončit tím proces odeslání.
Dále mohou sledovat a upřesňovat stav zásilky až do
předání adresátovi.
Přepravcem je určitá Organizace, u které uživatel v prohlížeči kontaktu na kartě Další / Bližší určení organizace zaškrtne údaj
"Přepravce" a doplní jeho případný "Kód přepravce".
Takovou organizaci lze následně použít v číselníku přepravních služeb.
Jde o velký číselník s uživatelsky modifikovatelnými hodnotami. Každá přepravní služba váže na nějakého Přepravce (je to povinný údaj u položky číselníku).
Zásilka při vzniku přebírá přepravní službu od souvisejícího objektu, pokud je to takový, který příslušným údajem disponuje (DL,OBJ,kontakt).
Uživatel může údaj v prohlížeči měnit, dokud je zásilka ve stavu "Připravuje se" nebo "Čeká na přepravce" a přitom ještě není určeno číslo zásilky od přepravce.
Pokud zásilka vzniká v souvislosti s dodacím listem, nebo je k ní dodací list připojován/odpojován, může nastavit program hmotnost zásilky automaticky a to jako součet brutto hmotností všech připojených dodacích listů.
Pokud zásilka souvisí s fakturou vydanou, ve které je nastavena forma úhrady "Dobírka", může program převzít celkovou částku právě z této faktury.
Popis jednotlivých údajů týkajících se hmotné zásilky je uveden v kapitole Prohlížeč druhu Zásilka hmotná.
Hmotné zásilky umožňují také vést evidenci vícekusových zásilek včetně podpory při elektronické komunikaci s přepravcem.
U každého kusu dané zásilky je možné sledovat jeho stav, který má několik postupných hodnot.
Tento stav lze zadat buď ručně, nebo v případě, že je pro přepravní službu zaregistrována webová služba, bude stav zásilky přebírán automaticky přímo od přepravce a nebude možné ho editovat.
Zásilka hmotná umožňuje (pokud to uživatel požaduje) automatickou synchronizaci hmotnosti a částky se souvisejícími doklady (DL a faktura). Správné zadání hmotnosti a případně ceny pro dobírku je důležité především při elektronické komunikaci s přepravcem nebo při tisku přepravního štítku.
Požadavek na tuto synchronizaci se nastavuje v prohlížeči zásilky, je to atribut Sync.dle souv.dokl. a možné jsou hodnoty
<nesynchronizovat>
Pouze hmotnost
Pouze částky
Hmotnost i částky
Ačkoliv hmotná zásilka může v Kaskádě existovat sama o sobě, na základě ručního vytvoření uživatelem, bez jakékoliv elektronické komunikace s přepravcem, podstatným aspektem je právě podpora komunikace s přepravci.
Nejde pouze o to "mít ve svém systému zaevidovaný nějaký objekt", ale "nad tímto objektem řešit proces odesílání"
přípravu (balení)
zaregistrování u přepravce (případně zrušení registrace)
čekání na převzetí (možno přeskočit)
převzetí zásilky přepravcem
sledování stavu až po doručení cílovému příjemci
Komunikace s přepravcem (který zajišťuje určitou přepravní službu) může probíhat
Prostřednictvím webové služby (provozované přímo
přepravcem nebo zprostředkovatelem).
V tomto případě
je zapotřebí mít s přepravní společností podepsanou smlouvu, na základě které získáte oprávnění (přístup) k webovému prostředí, který v Kaskádě zaregistrujete a následně lze (na pokyn uživatele) předávát data o dané zásilce (balíku) z Kaskády přepravci a naopak
pokud je v Kaskádě u přeravní služby zaregistrována webová služba, jsou v prohlížeči zásilky navíc k dispozici funkce, které na kliknutí umožní zaregistrovat/odregistrovat nebo stornovat zásilku u přepravce.
následně je možné prostřednictvím funkce nad složkou "Čeká na přepravce", NEobjednán svoz provést dávkové objednání svozu u přepravce
po odeslání zásilky lze jednoduchým kliknutím na tlačítko eTest v prohlížeči zásilky načíst aktuální data o zásilce u přepravce
a sledovat tak stav dané zásilky a po předání adresátovi.
Ověření stavu lze provést i dávkově přestřednictvím funkce Ověření stavu hmotných zásilek nad složkou komunikací.
Jinak (telefonáty, emaily, ...)
V tomto případě není nutná smlouva s přepravcem. Upřesňování stavu zásilky je na uživateli, který tak v prohlížeči zásilky
provede ručně na základě zjištěných informací u přepravce (po telefonu, e-mailem, apod.).
Životní cyklus (postup) různých způsobů evidence a odeslání zásilek je uveden v kapitole Zásilka hmotná.
![]() |
Fulltextový systém |
![]() |
Funkční celky | Hmotnost - jak se v Kaskádě eviduje a jak se využívá |
![]() |