![]() |
Cestovní příkazy |
![]() |
Funkční celky | Firemní procesy |
![]() |
Při většině činností, které uživatel v Kaskádě provádí se manipuluje se seznamy datových objektů.
Vyhledává informace, které potřebuje, snaží se, aby jich bylo dost, ale zase ne příliš mnoho a aby byly uspořádány tím nejvhodnějším způsobem.
Znamená to, že uživatel
Filtrováním rozumíme zúžení množiny zobrazených záznamů prostřednictvím logické podmínky. Uživatel podmínku zadává obvykle prostřednictvím Filtrovacího panelu nebo filtrovací lišty. Filtrování se uplatňuje především
Je to aktuálně nastavená podmínka nad určitým seznamem objektů.
Tato podmínka mohla vzniknout následujícími volbami uživatele
Kromě toho může být filtr ovlivněn aplikační logikou - program určitou podmínku předdefinoval v kontextu konkrétní situace.
Jsou to ty záznamy určitého datového zdroje, které odpovídají jeho aktuálnímu filtru.
Pro uživatele je velmi důležité, aby měl stálou kontrolu nad seznamem objektů a aby věděl, jakým filtrem jsou aktuálně vyfiltrované záznamy určeny. Proto je v záhlaví seznamu objektů informační panel, který zobrazuje druh vybraných objektů, složku a další podmínky.
Z hlediska "životnosti" lze rozlišit filtr
Stejně tak jako vyhledání objektů, tak i setřídění hodnot podle aktuálního sloupce patří mezi nejběžnější operace při práci s daty.
Setříděním rozumějme ovlivnění pořadí zobrazených záznamů. Neovlivňuje množinu záznamů ani sloupců.
V seznamech
Kliknutím na záhlaví aktuálního sloupce nebo použitím klávesové zkratky<F7> provedete setřídění
podle hodnot daného sloupce vzestupně, při opětovné akci pak setřídíte hodnoty sloupce sestupně. V záhlaví
sloupce se zobrazí šipka určující "směr" setřídění.
V některých případech se může stát, že potřebujete k výše uvedenému setřídění provést setřídění podle dalšího sloupce. Např. V seznamu faktur si kliknutím na záhlaví sloupce Odběratel setřídíte faktury podle odběratele. V rámci toho odběratele ale potřebujete setřídit výši plateb nebo pořadí faktur podle číselné řady. Toto setřídění podle druhého a dalšího sloupce provedete kliknutím na záhlaví potřebného sloupce s použitím klávesy <Shift> nebo použijete klávesovou zkratku <Shift+F7>.
Sloupce, které obsahují hodnoty typu řetězec znaků (název objektu, jméno aktéra, název propojení, ...) jsou setříděny podle normy ČSN 97 6030 z března roku 1994. Podle této normy jsou abecedně řazeny slovníky, telefonní seznamy atd., neboť umožňuje efektivní hledání.
V rámci tiskové sestavy volbou v tiskovém manažeru
Uplatňuje se v seznamu objektů zobrazených v programu. Vyvolat dialog pro hledání lze funkcemi v panelu nástrojů nebo klávesovými zkratkami.
Na základě zadání podmínky (určitá hodnota v některém sloupci, číslo dokladu,...) program mezi zobrazenými záznamy hledá takový, který odpovídá podmínce a přesune na něj kurzor (pokud existuje ). Nemění se množina zobrazených záznamů.
Uplatňuje se po předchozím úspěšném hledání záznamu. Provádí hledání dalšího, který také odpovídá podmínce a pokud jej najde, přesune na něj kurzor.
Proces, při kterém program na základě podmínky (definované uživatelem = filtru) vyhledá v databázi objekty splňující podmínku a zobrazí je v samostatném okně - Vyhledávači objektů. Z tohoto okna lze potom s jednotlivými objekty provádět různé činnosti.
Výrazy Hledání a Vyhledávání jsou velmi podobné a svádí k záměně. Musíme je však rozlišovat a v Kaskádě důsledně dodržujeme konvenci, která je zřejmá z tohoto textu. Tedy
Speciálním případem vyhledávání je vyhledání jednoho objektu, který je třeba zadat do určitého editační pole, např. odběratele u Faktury vydané apod. Při tomto vyhledávání platí stejná pravidla jako při rychlém hledání objektu.
![]() |
Cestovní příkazy |
![]() |
Funkční celky | Firemní procesy |
![]() |