![]() |
Harmonogram směn |
![]() |
Pracovní poměr | ONZ – Oznámení o nástupu do zaměstnání |
![]() |
Evidenční list důchodového pojištění (ELDP) je zaměstnavatel povinen vypracovat všem svým zaměstnancům buď za právě uzavřený rok (nejpozději do dubna), nebo při ukončení pracovního poměru (nejpozději do 30 dnů ode dne zápisu údajů do ELDP nebo
ode dne svého zániku, případně 8 dnů ode dne obdržení výzvy orgánu sociálního zabezpečení).
Pokud jde o výstup za právě uzavřený rok, pak mluvíme o tzv. Ročním evidenčním listu důchodového pojištění
(RELDP).
Pro každého zaměstnance, kterému mzdová účetní vypracovává ELDP, musí vstoupit do karty Kmenová (personální data) / Pracovní poměr(y) / ELDP a zde vytvořit EDLP.
Před tvorbou nového záznamu pro ELDP je nutno určit rozsah období, za která se budou data do ELDP generovat a to
určením koncového mzdového období.
Počáteční období program stanovuje automaticky na počátek roku, ve kterém se nachází koncové období.
Uživatel ovlivňuje pouze koncové období tím, že si zvolí příslušné pracovní období. To přitom musí být ve fázi Uzavřeno, jinak program sám vyhledá nejbližší předchozí období, které tuto podmínku splňuje a bude jej pro generování dat ELDP považovat za období koncové.
O skutečném rozsahu období vás program informuje v "potvrzovacím dialogu" před samotným generováním dat.
V rámci stanoveného rozsahu období pak program pro konkrétní pracovní poměr hledá datumy skutečného počátku a konce, pro který má generovat data ELDP. Tato data buďto odpovídají počátečnímu a koncovému období nebo jsou posunuta "dovnitř intervalu", pokud pracovní poměr začal později nebo skončil dříve.
POZOR!!! Pokud pracovní období ještě neexistovalo, přidržte při zadání nového záznamu klávesu <Shift> (viz. dále).
Mzdová účetní musí u každého zaměstnance, kterému vypracovává ELDP, vstoupit do karty Kmenová (personální data) / Pracovní poměr(y) / ELDP a zde
Pokud má zaměstnanec více pracovních poměrů, musí vybrat ten, za který chce ELDP vygenerovat.
Prostřednictvím tlačítka Nový nebo klávesou <Insert> zadat pokyn
k vytvoření nového záznamu.
POZOR!! V případě, že pro minulý rok nebylo pracovní období vytvořené (mzdová data
zpracováváte až od ledna tohoto roku), ale data byla do Kaskády importována (viz. Data z období "před Kaskádou"), přidržte při zadání nového
záznamu klávesu <Shift>. Tím dojde k tvorbě záznamu ELDP z minulého roku.
Zobrazí se malý potvrzovací dialog s dotazem "Opravdu vytvořit ELDP od - do ?" - viz. Rozsah období
Po kladné odpovědi dojde k vytvoření nového záznamu s vyplněnými daty, které Kaskáda vygenerovala za vámi
zvolené období a zvolený pracovní poměr.
Pokud zaměstnanec ve všech obdobích buď dosahoval příjmu započitatelného do vyměřovacího základu pro
stanovení pojistného, nebo pobíral dávky nemocenského pojištění, jsou podklady pro ELDP dostačující.
V ostatních případech je nutno údaje ve formuláři opravit nebo doplnit ručně.
Nezapočitatelné měsíce (např. celý měsíc neplacené volno) musíte zjistit sami z evidence nepřítomností a
označit "X" v příslušných sloupcích 1 .. 12 a snížit dny o počet kalendářních dnů v těchto měsících.
Dalším krokem (nutným pro umožnění exportu) je nastavení údaje "Stav zpracování" z hodnoty "Rozpracováno" na hodnotu "Připraveno".
Pomocí tlačítka Export hlášení lze spustit export tohoto jednoho záznamu do formátu XML (doporučujeme export do diskového souboru i Kaskádního dokumentu). Následně se otevře internetový prohlížeč nasměrovaný na stránka ČSSZ, kde lze vyexportovaný XML soubor snadno načíst (stejným postupem, jako je uveden v kapitole Provedení uzávěrky mzdového období (měsíce). Po načtení je zde možné formulář s daty vytisknout.
Po provedení exportu hlášení se zobrazí malý potvrzovací dialog s dotazem, zda se má právě vyexportovaný záznam označit jako odeslaný.
Pokud odpovíte kladně, Kaskáda změní stav zpracování na hodnotu "Odesláno".
Pokud odpovíte záporně, záznam zůstane označen stále jako rozpracovaný a Vy musíte ručně změnit údaj stav zpracování na hodnotu "Odesláno". Pokud tak neučiníte, Kaskáda bude tento záznam považovat stále za neodeslaný a bude se opakovaně nabízet k dávkovému exportu.
Takovýto individuální export má význam především v průběhu roku, kdy mzdová účetní vyhotovuje ELDP pro zaměstnance, který ukončuje pracovní poměr. V případě tvorby ročních ELDP bude pravděpodobněji použit dávkový tisk/export v kartě Výstupy / ELDP.
Pomocí tlačítka Prázdný formulář ZFO otevřete formulář ELDP v aplikaci 602XML Filler, kde lze následně provést import vyexportovaných dat a tisk.
V modulu Mzdy je k dispozici přehled všech vytvořených záznamů pro ELDP v kartě Výstupy / ELDP.
Pokud mzdová účetní provádí export hlášení u jednotlivých zaměstnanců, pak má již vše hotovo a na této kartě si jen může ověřit, že opravdu všechny záznamy jsou označeny jako odeslané. Pokud některý ze záznamů není označený jako odeslaný a přesto ho má vyexportovaný, musí stav zpracování změnit na kartě příslušného zaměstnance (v tomto místě není možná žádná editace).
Pokud neprovádí exporty u jednotlivých zaměstnanců a chce je provádět dávkově v tomto místě, pak:
Pomocí tlačítka Filtr nastavit rozsah zobrazených dat v seznamu - Pouze
připravené.
V seznamu se zobrazí pouze modré - připravené záznamy k exportu.
Pomocí tlačítka Export hlášení spustí export připravených záznamů do souboru ve formátu XML. Následně se otevře internetový prohlížeč nasměrovaný na stránka ČSSZ, kde lze vyexportovaný XML soubor snadno načíst (stejným postupem, jako je uveden v kapitole Provedení uzávěrky mzdového období (měsíce).
Po exportu hlášení Kaskáda zobrazí potvrzovací dialog, který umožní dávkově označit všechny právě vyexportované záznamy jako odeslané. Platí zde stejné pravidla jako při exportu jednotlivých záznamů.
Vyloučené doby, které se zapíšou do evidenčního listu pochází z nepřítomností a při zpracovávání ELDP je možné se na ně podívat na podkartě evidenčního listu. Zde jsou vypsány nepřítomnosti, které se započtou jako vyloučená doba.
Vyloučené doby jsou zde jen do konce pracovního poměru. Aby byl výčet vyloučených dob v pořádku, je potřeba při skončení pracovního poměru ukončit probíhající nepřítomnost, která je vyloučenou dobou (jedná se především o nemoc) a novým zápisem zapsat její pokračování.
![]() |
Harmonogram směn |
![]() |
Pracovní poměr | ONZ – Oznámení o nástupu do zaměstnání |
![]() |