![]() |
Kmenová data |
![]() |
Pojmy v oblasti mzdové agendy | Metoda výpočtu částky |
![]() |
Pracovní poměr (dále jen PP) představuje rámec pro určitý vztah, na jehož základě zaměstnanec odvádí práci a pobírá mzdu nebo jiné peněžní částky.
Pracovní poměr je v Kaskádě představován druhem objektu Pracovně právní vztah.
Pojem pracovní poměr je zde nutno chápat ryze technicky a nikoliv legislativně, neboť běžně zažité pojmy nejsou docela ve shodě s legislativou. S hlediska legislativy se mluví o práci konané v rámci pracovního poměru nebo mimo pracovní poměr (dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti), přitom v běžné mluvě jsou tyto dohody nazývány pracovním poměrem.
Zaměstnanec může mít libovolný počet pracovních poměrů, žádný z nich není primární (důležitější než jakýkoliv jiný), přitom
Dvouznakový "kód", který slouží k odlišení jednotlivých pracovních poměrů v případě souběžných pracovních poměrů.
Pokud má zaměstnanec pouze jeden pracovní poměr, doporučujeme ponechat implicitní označení HL. Totéž označení doporučujeme při více pracovních poměrech použít pro hlavní, usnadní to komunikaci.
Tento údaj není podporován číselníkem a záleží na uživateli, jaké označení použije. V žádném případě tento kód neovlivňuje výpočtové algoritmy, nemá vliv na druh příslušného PP. Jde opravdu pouze o pomocný údaj pro orientaci mzdových účetních.
Je to základní atribut pracovního poměru, který podstatně ovlivňuje algoritmy, probíhající při zpracování dat tohoto PP. U použitého PP již nelze tento údaj NIKDY měnit. Určuje typ smlouvy mezi firmou a zaměstnancem, na jejímž základě pracovní poměr probíhá. Je zde možnost definovat např. Pracovní smlouva běžná, Dohoda o provedení práce, Dohoda o pracovní činnosti, Smlouva o výkonu funkce, Jiný smluvní vztah.
Podrobnosti jsou v kapitole Smluvní vztah.
Tato charakteristika
Podrobnosti jsou v kapitole Charakteristika PP z pohledu SP.
Tato charakteristika určuje, jak se u daného pracovního poměru bude pracovat se zdravotním pojištěním.
Podrobnosti jsou v kapitole Charakteristika PP z pohledu ZP.
Tento povinný údaj je zcela zásadní a vyplývá z reálného smluvního vztahu, na základě kterého je práce konána.
Rozhoduje mj. o tom, ve kterém mzdovém období se pro tento PP začnou automaticky vytvářet výčetky při přechodu z fáze Příprava do fáze Zadávání.
Údaj má vliv nejen na výpočet mzdy, ale také na nejrůznější statistiky, evidenční listy, atd.
Pokud toto datum není prvním dnem určitého měsíce, pak dny před tímto datem, jsou automaticky spočítány a považovány za dny před PP.
Jde o skutečný konec PP na základě příslušného smluvního vztahu, je to datum jeho reálného ukončení. Vyplňte tento údaj v okamžiku, kdy k ukončování PP opravdu dochází a toto datum je známé.
Po tomto datu se již v následujících mzdových obdobích nebudou automaticky vytvářet výčetky tohoto PP.
Přesto bude mít uživatel možnost vytvořit si ručně výčetku i v pozdějších mzdových obdobích, např. z důvodu dodatečného proplacení dovolené nebo jiných dodatečných plateb (viz. Doplacení mzdy po ukončení pracovního poměru).
Tento nepovinný údaj se použije pouze u PP, uzavíraného na dobu určitou. Může být, že skutečný konec bude později, např. z důvodu nemoci v termínu předpokládaného konce, zde by měl zůstat právě předpokládaný konec, tedy termín, do kterého PP má/měl správně trvat.
Program jej použije při hlídání konce pracovního poměru a bude upozorňovat na nutnost prodloužení smlouvy nebo na blížící se konec pracovního poměru.
Důvod uplatnění slevy na pojistném na SP u zkrácených úvazků dle § 7a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb.
Hodnota uvedená u pracovního poměru je použita jako výchozí hodnota při vytváření pracovního poměru pro
otevíraný měsíc.
Důvod slevy může být uveden pouze u jednoho pracovního poměru v měsíci.
Údaj pro potvrzení o zaměstnání, zde je povinnost uvádět pokud pracovní poměr skončil dle §55 zákoníku práce pro porušení pracovních předpisů. Při ostatních důvodech ukončení není povinností tento údaj uvádět.
Úvazkem rozumíme informace o počtu dní (směn) v týdnu a počtu hodin v týdnu, které má za běžných okolností zaměstnanec v rámci tohoto pracovního poměru odpracovat. Z uvedených údajů lze samozřejmě spočítat "denní úvazek", který je následně používán v mnoha situacích.
Úvazek není potřeba vyplňovat při dohodě o provedení práce, neboť u ní se pracovní úvazek nestanovuje, nepracuje se s dovolenou apod. V tom případě ale nelze pro záznam mzdy k takovému PP použít složky mzdy, které potřebují úvazek (resp.fond) v rámci své výpočetní metody.
Tento údaj představuje sazbu měsíční mzdy sjednanou v pracovní smlouvě, pokud jde o smluvní vztah, který takovou mzdu definuje.
Pokud údaj zůstane nevyplněn a pokud bude vyplněna Sazba hodinové mzdy, pak si program v případě potřeby spočítá "měsíční mzdu" ze Sazby hodinové mzdy a aktuálního měsíčního fondu pracovní doby.
Tento údaj zde, na úrovni PP, představuje pouze předdefinovanou hodnotu, bude přenesen do nové výčetky PP při jejím vytváření a následně ve výčetce bude možno hodnotu změnit.
Tento údaj představuje sazbu hodinové mzdy sjednanou v pracovní smlouvě, pokud jde o smluvní vztah, který takovou mzdu definuje.
Pokud údaj zůstane nevyplněn a pokud bude vyplněna Sazba měsíční mzdy, pak si program v případě potřeby spočítá "hodinovou mzdu" ze Sazby měsíční mzdy a aktuálního měsíčního fondu pracovní doby.
Tento údaj zde, na úrovni PP, představuje pouze předdefinovanou hodnotu, bude přenesen do nové výčetky PP při jejím vytváření a následně ve výčetce bude možno hodnotu změnit.
Zaškrtnutím tohoto pole určíte, že se pojistné odvádí vždy alespoň z minimálního vyměřovacího základu (z kalendářních dnů, v kterých nepobíral dávky nemocenského pojištění nebo dočasné pracovní neschopnosti (karantény)).
Pro většinu statistik je potřeba rozlišovat zda je pro tento pracovní poměr zaměstnanec zařazen jako dělník nebo technik. Vychází to sice již z překonaného rozdělení na technicko hospodářské pracovníky a dělníky ale bohužel statistiky se tohoto dělení drží "jako klíště :-)".
Zařazení konkrétního zaměstnance v rámci pracovního poměru do pracovní pozice.
Konkrétní hodnoty si v každé uživatelské organizaci vytvoří administrátor podle konkrétních potřeb dané organizace v konfiguraci druhů a tříd na kartě Číselníky / Malé číselníky doplněním hodnot do číselníku "MZ-Pracovní zařazení zaměstnance v rámci pracovního poměru".
Tento údaj je, mimo jiné, použit při exportu dat do DBF souboru s hlášením pro ISPV.
Slouží především pro personální přehledy jako upřesnění v jaké profesi je zaměstnanec zaměstnán. Pro podnikatele potom jako skupinový údaj pro přehledy o výdělku jednotlivých profesí.
Jde o běžný roční nárok (počet hodin), údaj bude použit buďto při tvorbě první výčetky příslušného PP nebo u probíhajícího PP při tvorbě lednové výčetky.
Podrobnosti jsou v kapitole Dovolená.
Kmenové středisko zaměstnance pro účtování a sumarizování jednotlivých středisek. Zaměstnanec je v daném pracovním poměru zařazen na středisko a celá jeho mzda včetně odvodů jde do nákladů tohoto střediska. Po zavedení střediska i do složek mzdy lze rozúčtovat mzdu zaměstnance na jednotlivá střediska.
Následující atributy jsou v uživatelském rozhraní zobrazeny pouze v případě, že máte v v konfiguraci mezd na
kartě globální parametry zapnutou podporu
ISPV. V tomto případě jsou údaje povinné.
Pro správné generování dat statistiky ISPV je nutno u všech zaměstnanců v pracovním poměru tyto nové údaje
vyplnit. Systém kontroluje vyplnění údajů povinných pro ISPV a při přepočtu zaměstnance upozorňuje na údaje,
které vyplněné nejsou.
Více viz. ISPV - informační systém průměrného výdělku.
Výchozí stav při zadávání nového zaměstnance odpovídá sídlu firmy. Pokud zaměstnanec vykonává svou práci
jinde, změňte tento údaj.
Pokud má zaměstnanec místo výkonu práce v cizině, použijte poslední položku <cizina>.
Zaškrtnutím / odškrtnutím určíte zda zaměstnanec v tomto pracovním poměru je / není vedoucím.
Tento údaj zaškrtněte v případě, že zaměstnanec má zkrácený pracovní úvaze (oproti standardnímu úvazku ve vaší firmě) a toto zkrácení je provedeno ze zákonných důvodů, jako např. škodlivé pracovní prostředí, směnnost, apod.
(dle klasifikace CZ-ISCO)
Výběrem z číselníku určete Kód klasifikace zaměstnání, které zaměstnanec převážně vykonával (dle klasifikace CZ-ISCO) v příslušném pracovním poměru.
Je řešeno údajem "Pracovní zařazení". Výběrem z číselníku určete, jaké pracovní zařazení má daný pracovník v příslušném pracovním poměru.
Je řešeno údajem "Obor vzdělání" na kartě "Zaměstnanec".
PP vzniká v rámci určitého zaměstnance a jedním z povinných údajů při zadání je datum počátku PP.
V období, do něhož spadá počátek platnosti, se vytvoří první výčetka tohoto PP a to buď automaticky (pokud PP již existuje při přechodu období z fáze Příprava do Zadávání) nebo na pokyn uživatele (pokud PP neexistoval při přechodu období z fáze Příprava do Zadávání, resp. do tohoto období nespadalo datum počátku).
V datech dalších období se vytváří výčetky a uživatel pracuje s daty tohoto PP, až do období konce tohoto pracovního poměru.
Po ukončení pracovního poměru se již automaticky nevytvářejí výčetky pro tento PP, ale pro různé dodatečné platby může uživatel dát pokyn k vytvoření.
Za použitý pracovní poměr považujeme takový, ke kterému již existuje alespoň jedna výčetka pracovního poměru v některém uzavřeném období.
Tento pojem je zaveden proto, že u použitého pracovního poměru existují některá omezení, možnost editace jeho dat je jiná než u pracovního poměru, ke kterému dosud žádná výčetka v uzavřeném období neexistuje. Na tento pojem se odkazují některé jiné kapitoly této dokumentace.
Pracovní poměr nelze mazat pokud v uzavřeném období již existuje výčetka tohoto pracovního poměru.
Pracovní poměr lze smazat v kartě Kmenová data / Pracovní poměr (myší vyberte příslušnou zkratku pracovního poměru a stiskněte klávesu <Ctrl+Delete>).
Než přistoupíte k mazání pracovního poměru zkontrolujte zda je vystaveno Hlášení ONZ a Hlášení na ZP. Tato hlášení se automaticky vystavují pokud z pracovního poměru plyne odvod sociálního nebo zdravotního pojištění. Pokud jsou tato hlášení vystavena je potřeba je vymazat.
Po vymazání hlášeních je již možno vymazat pracovní poměr.
![]() |
Kmenová data |
![]() |
Pojmy v oblasti mzdové agendy | Metoda výpočtu částky |
![]() |