![]() |
Automatické (nebo poloautomatické) zaokrouhlování v dokladech |
![]() |
Manipulace s doklady | Účtování na složky |
![]() |
Tato kapitola popisuje algoritmus, který program používá v okamžiku, kdy uživatel importuje soubor získaný z
bankovního SW do Kaskády, tzn. do určitého existujícího bankovního výpisu,
obvykle jde o bankovní výpis, který byl před okamžikem nově vytvořen a import následuje bezprostředně poté.
Postup importu dat do bankovního výpisu, při kterém je automatické párování řádků využito, je uveden v případu
použití Import dat do Bankovního výpisu.
Cílem algoritmu je pro každý řádek importovaného výpisu (bankovní operaci) nalézt párovatelný doklad, který je danou bezhotovostní operací
hrazen.
Pokud se
podaří takový doklad jednoznačně určit, tak v následujícím kroku program vytvoří v kartě Obsah Bankovního výpisu párovací položku, ve které nalezený doklad figuruje jako párovaný doklad. Zároveň použije existující, případně vytvoří novou předkontaci s využitím párovatelného účtu z nalezeného dokladu a připojí ji k nově vytvořenému řádku.
nepodaří takový doklad jednoznačně určit, položka zůstane nespárovaná a je nadále k dispozici pro práci uživatele, který nad ní může vyvolat činnost Zpracovat řádek, která připravý formulář pro tvorbu řádku obsahu s předvyplněnými údaji, ale je na uživateli, aby sám vybral párovací doklad.
Prostorem, ve kterém uživatel zjistí jak párování dopadlo a případně kde provádí další činnosti, je karta Pracovní tabulka.
Program se nejprve snaží jednoznačně určit Kontakt, který je protistranou bankovní operace.
Primární identifikací je číslo bankovního účtu protistrany oproštěné od pomlček. Existuje-li právě jeden Kontakt s daným číslem bankovního účtu, je přiřazen k danému řádku.
Není-li Kontakt jednoznačně určen v předchozím kroku, pokusí se program určit Kontakt podle variabilního symbolu zadaného v prohlížeči kontaktu. Tento krok může uspět pouze v případě, že u Kontaktu na kartě Další parametry evidujete variabilní symbol, pod kterým daná Organizace či Osoba posílá peníze.
Není-li Kontakt jednoznačně určen v předchozím kroku, pokusí se program určit Kontakt podle názvu, který je součástí importovaných dat.
Není-li Kontakt jednoznačně určen ani v předchozím kroku, zůstává neurčen.
Program v každém jednotlivém níže uvedeném kroku (viz. dále) provádí hledání shody nejprve v řádcích platebního kalendáře a následně v hlavičkách párovatelných dokladů na základě
Program postupuje dle následujícího pořadí
V tomto kroku program vyžaduje shodu všech tří parametrů, tedy aktéra, symbolů a částky. Pokud
existuje právě jeden záznam se shodou ve všech sledovaných údajích => OK, doklad nalezen, další hledání shody již program neprovádí.
existuje více záznamů se shodou ve všech sledovaných údajích => OK, program převezme první doklad s nejstarším datem splatnosti, další hledání shody již neprovádí.
neexistuje žádná shoda ve všech sledovaných údajích => program pokračuje dalším krokem.
V tomto kroku program ignoruje částku - aktuální zůstatek párovatelných dokladů, protože protistrana mohla zaplatit či obdržet částku v jiné výši. Pokud
existuje právě jeden doklad se shodou v symbolech a aktérovi => OK, doklad nalezen, další hledání shody již program neprovádí.
existuje více dokladů se shodou v symbolech a aktérovi => program ponechá řádek nezpracovaný.
neexistuje žádný doklad se shodou v symbolech a aktérovi => program pokračuje dalším krokem.
V tomto kroku program ignoruje aktéra, který nemusel být přesně určen nebo v bankovní operaci figuroval jiný aktér. Pokud
existuje právě jeden doklad se shodou v symbolech a částce => OK, doklad nalezen, další hledání shody již program neprovádí.
existuje více dokladů se shodou v symbolech a částce => program ponechá řádek nezpracovaný.
neexistuje žádný doklad se shodou v symbolech a částce => program pokračuje dalším krokem.
V tomto kroku program ignoruje variabilní a specifický symbol, ve kterých mohla být nějaká chyba. Pokud
existuje-li právě jeden doklad se shodou v částce a aktérovi => OK, doklad nalezen, další hledání shody již program neprovádí.
existuje-li více dokladů se shodou v částce a aktérovi nebo neexistuje-li žádný takový doklad => program ponechá řádek nezpracovaný.
Údaje, podle kterých se programu podařilo jednoznačně určit doklad, jsou na kartě Importovaná data označeny zaškrtnutím a
podle toho lze snadno ověřit, které z výše uvedených pravidel program použil.
Pokud po automatickém zpracování Bankovního výpisu zůstaly některé řádky nespárované, uživatel má možnost kontroly a zpracování viz. typický případ použití Import dat do Bankovního výpisu.
Nespárované položky nebo položky s bankovním účtem, který není v Kaskádě registrován, jsou rozlišeny barvami.
![]() |
Automatické (nebo poloautomatické) zaokrouhlování v dokladech |
![]() |
Manipulace s doklady | Účtování na složky |
![]() |