![]() |
Provozní nastavení 602SQL serveru |
![]() |
Databázový server (SQL server, databáze) | Přesun dat Kaskády (databáze) na jiný počítač |
![]() |
Tato kapitola poskytuje správci databáze informace, potřebné k zajištění spolehlivého provozu systému.
Data Kaskády jsou spravována 602SQL serverem, který veškeré operace realizuje v rámci transakčního zpracování. Díky tomu je zajištěna vysoká (víceméně stoprocentní) míra integrity a konzistence dat při běžném provozu.
Například chyba v uživatelských datech nebo v algoritmu zpracování, která vyvolá tzv. výjimku a přerušení ukládání dat, jednoduše odvolá celou transakci a vše je v původním, korektním stavu.
Přesto k problémům s databází dojít může, a mohou to být problémy zásadního charakteru.
Násilné ukončení chodu SQL serveru, obvykle je to při násilném vypnutí celého počítače.
Neregulérní chod počítače, nejčastěji např. problémy s pamětí RAM, s pevný diskem, přehřívání, apod., problém může způsobit fakticky kterákoliv komponenta, včetně (ač to vypadá paradoxně) obyčejné klávesnice.
Chyba v software SQL serveru – velmi málo pravděpodobné, ale nikoliv nemožné.
… a další … výčet samozřejmě není úplný
Pokud na počítači neběží další úlohy, minimalizuje se riziko konfliktů s jinými aplikacemi, to platí především o zcela nežádoucím stavu, kdy by jako databázový server sloužil počítač, užívaný jako uživatelská stanice některým pracovníkem organizace.
Poskytnutí plného výkonu počítače pro práci s SQL serverem je další výhodou tohoto přístupu.
Z tohoto úhlu pohledu nejde ani tak o parametry, jako o kvalitu a spolehlivost.
Na počítači, který spravuje firemní databázi, se nevyplácí šetřit, je rozumné věnovat mu pravidelnou péči servisních techniků dodavatelské HW firmy.
Ideální je uzamčený prostor s přístupem omezeným pouze na kompetentní pracovníky (správce IT).
Pokud není k dispozici samostatný uzamčený prostor, pak alespoň bezpečný prostor "někde bokem", kde nehrozí třeba i nechtěné vypnutí (stačí přívodní kabely, které má někdo pod nohama u stolu, klávesnice s tlačítkem pro vypnutí systému položená nešťastně tak, že o ní lze zavadit ….)
Nezapomínejte na chlazení, výkon počítačů se stále zvyšuje a tím také roste zahřívání a nutnost chlazení. Přehřívání počítače může vést k velmi "duchařským problémům", pádům systému …
Nejběžnější zdroj problémů je výpadek napájení, při kterém nedojde k regulérnímu ukončení práce programů, ale naopak k "výpadku uprostřed práce".
UPS (nepřerušitelný zdroj napájení) je samozřejmou nutností. Téměř nic však neřeší, pokud UPS nespolupracuje s operačním systémem a neprovede regulérní ukončení programů v případě, že výpadek napájení je delší a kapacita baterií již nedostačuje (obvykle kapacita baterií stačí cca na 10-30 minut).
Zálohovat je samozřejmě potřeba každá důležitá data a u firemní databáze to platí obzvlášť.
Bližší viz. kapitola Zálohování databáze.
V každém případě je nutno provést zálohu databáze vždy před provedením modifikací databáze v rámci instalace vyšší verze Kaskády.
Stejně jako třeba automobil, ač je konstruován k maximálnímu uživatelskému komfortu, je nutno pravidelně kontrolovat, platí to i o databázovém systému.
Bohužel často dochází ke zcela opačné situaci. Kontroly se neprovádí a dokonce ani při různých evidentních problémech (výpadek elektřiny, zborcení systému, …) není databázi věnována žádná pozornost, jede se dál, dokud postupnou kumulací problémů nedojde k úplné nefunkčnosti. A to už je stav, který se řeší opravdu těžko.
Jde o "měkčí kontrolu", která neřeší fyzický stav databáze, ale určité atributy jejího obsahu.
Tuto revizi indexů automaticky provádí Kaskáda při spuštění aktualizace datových struktur, v tom případě nejen kontroluje, ale v případě potřeby i opravuje.
Sami tuto revizi můžete provést při spouštění Kaskády, v dialogu Volba datové větve, pod tlačítkem Servis, položkou Zrevidovat indexy tabulek.
Tuto kontrolu doporučujeme provést
Pokud po provedení kontroly program ohlásí nějaké problémy, konzultujte je ihned s pracovištěm technické podpory.
Tuto kontrolu lze provést v dialogu Výběr datové větve. K jejímu provedení je potřeba, aby nikdo v Kaskádě nepracoval, je potřeba počítat s tím, že kontrola bude probíhat několik (možná mnoho) minut.
Tuto kontrolu lze provést v řídící konzole 602SQL serveru ve větvi Nástroje / Konzistence databáze, kliknutím na tlačítko "Zjistit počet chyb". Ideální stav je, že všechny výsledky mají hodnotu 0 (nula).
Pokud jsou nenulové hodnoty v prvních dvou řádcích (Ztracené bloky, Ztracené kusy diskové paměti), neznamená to ohrožení, ale pouze je zbytečně zabírán paměťový prostor.
Pokud jsou ale nenulové hodnoty v dalších řádcích, je to nutno okamžitě konzultovat s pracovištěm technické podpory a neprodleně řešit.
Kontrolu konzistence doporučujeme provést
Autoři systému věří, že informace z této kapitoly pomohou zajistit stabilní provoz informačního systému a jsou
připraveni řešit s uživateli nestandardní situace.
![]() |
Provozní nastavení 602SQL serveru |
![]() |
Databázový server (SQL server, databáze) | Přesun dat Kaskády (databáze) na jiný počítač |
![]() |