![]() |
Identifikace a číslování objektů |
![]() |
Datová architektura Kaskády | Číselníky |
![]() |
Kaskáda ukládá do databáze informace o různých událostech, tyto události se obvykle týkají určitého objektu, vznikly při činosti určitého uživatele v určitém okamžiku a jsou to události různého druhu. Tyto informace jsou využívány několika způsoby, popsanými v této kapitole.
Záznamy o událostech souvisejících s jednotlivými objekty mají nejen informační charakter, ale také průkaznou
hodnotu. Ačkoliv to tak nevypadá, svým způsobem souvisí záznamy o historii i s filozofií stanovení práv k
objektům.
Při provozu informačního systému vždy administrátor hledá jakousi rovnováhu,
která má zajistit na straně jedné ochranu dat před nežádoucími zásahy (nemusíme uvažovat o úmyslném zneužití,
stačí reálný pohled na možné omyly obsluhy při manipulaci s daty) a na druhé straně možností uživatelů provádět
potřebné manipulace s daty. Záznamy v historii jsou v tomto smyslu určitou "pojistkou", která v případě chyb a
problémů umožňuje zjistit jejich zdroj a sjednat nápravu.
Jedná se o chybové a problémové stavy vzniklé obvykle při práci s určitým objektem.
Existují však výjimky, které mohou vzniknout mimo práci s konkrétním objektem, např. při spouštění programu, otevírání určitého modulu apod.
Uživatel v průběhu práce s datovým objektem provádí určitá zásadní rozhodnutí a prostřednictvím dialogu dává aplikaci pokyn k určité činnosti. Některé z těchto dialogů zapisují výsledek rozhodnutí uživatele do historie.
Dalším druhem zápisu této skupiny je zápis o otevření prohlížeče objektu.
Běžné změny hodnot se týkají různých datových prvků příslušného datového objektu. Například změna názvu objektu je jedním z údajů, který je standardně do historie zapisován.
Zápis změn hodnot do historie není tedy nastaven u všech údajů, ale u těch důležitějších a správce aplikace má možnost toto nastavení změnit.
Jedná se také o data příslušného objektu, jsou však specifická tím, že ovlivňují firemní procesy, které jsou nad daným objektem prováděny.
Jedná se o avíza vytvářená jak automaticky, tak o avíza vytvářena uživatelem ručně.
Prostřednictvím dialogu Historie objektu lze zobrazit všechny záznamy
zapsané v historii příslušného objektu. Dialog je dostupný z prohlížeče objektů nebo z modulů prostřednictvím
hlavního menu nebo klávesové zkratky <Ctrl+H>, případně klávesové zkratky
<Ctrl+Shift+H> (pro otevření dialogu s napozicováním karty Přehled avizování).
V dialogu lze prostřednictvím filtrovacího panelu určit druh informací, které se mají zobrazit, mimo jiné lze
záznamy také omezit podle uživatele, v jehož režii záznamy vznikly, podle času apod.
Prostřednictvím dialogu Historie údaje lze zobrazit seznam změn určitého konkrétního údaje, např. název objektu, ulice z adresy kontaktu, ale také údaje přídavných atributů objektů apod. Toto jsou údaje, které jsou v prohlížeči zobrazeny v editačního polích. Pokud je v prohlížeči objektu zaměřen příslušný údaj, stačí stisknout kombinaci kláves <Ctrl+Alt+H> a zobrazí se dialog Historie údaje. Informace, které jsou zobrazené v tomto dialogu jsou k dispozici i ve výše zmiňovaném dialogu Historie objektu, tam jsou však mezi mnoha jinými informace, zatímco dialog Historie údaje zobrazí pouze a právě informace týkající se tohoto konkrétního údaje.
Deník je dostupný prostřednictvím stromu složek jak v modulu Agenda, tak v jiných modulech. Využívá údaje z historie jednotlivých objektů, konkrétně jde o údaj o otevření prohlížeče přihlášeným uživatelem. Tyto informace zobrazuje v grafické podobě, v časové ose prezentuje objekty, které přihlášený uživatel měl otevřené.
Poštovní adresy Kontaktu jsou uloženy na jediném místě - u druhu Kontakt a jednotlivé Doklady, ale i další druhy objektů, obsahují pouze odkaz (ID) na příslušný Kontakt. Při zobrazování názvu a adresy aktéra v boxu Adresa nebo při tisku Dokladu program čte potřebné údaje z dat Kontaktu. Pokud se název nebo adresa Kontaktu změní, program zapíše původní hodnoty do historie (a při změně vám zobrazí dialog, ve kterém můžete zaznamenat, od kdy tato změna platí). Aby doklad byl vytištěn vždy stejně, přebírá program adresu platnou k datumu uskutečnění účetního případu (vzniku objektu) z historie Kontaktu.
Proto například v případě, že vám odběratel vrátí Fakturu vydanou s prosbou o změnu názvu, zeptejte se ho, od kdy tato změna platí a toto datum zapište při editaci adresních údajů do dialogu, který vám program nabídne. Všechny doklady s datumem uskutečnění účetního případu větším než zadané datum se pak budou tisknout s novými hodnotami (do okamžiku, než začne platit jiná změna). Přehled změn najdete v dialogu Historie objektu, kde v případě nutnosti můžete datum začátku platnosti změny také editovat.
Narozdíl od předchozích variant, které se týkaly konkrétních objektů, dialog Přehled výskytů výjimek poskytuje přehled o výjimkách bez ohledu na konkrétní objekt. Je to režim, který administrátorovi umožňuje pohled na problematické stavy, které v provozu Kaskády nastaly z hlediska času, přitom zde vidí uživatele, který byl přihlášen, objekt se kterým pracoval, apod.
V tabulce (TOBJES), do které Kaskáda zaznamenává informace o historii objektů, se vytváří velmi mnoho záznamů a
manipulace s touto tabulkou má určitou režii. Jedná se především o záznamy "Otevření prohlížeče", kterých je v
tabulce naprostá většina. Význam těchto záznamů postupem času klesá a je rozumné nastolit takový režim, kdy v
tabulce zůstanou záznamy pouze určitou dobu, resp. počet se zredukuje jinou metodou.
Kaskáda toto nastavení umožňuje vrcholovému administrátorovi v globální konfiguraci, kde má možnost určit
![]() |
Identifikace a číslování objektů |
![]() |
Datová architektura Kaskády | Číselníky |
![]() |