![]() |
Konvence použité v Help systému |
![]() |
Jak se s Kaskádou seznámit |
Veškerou svoji práci provádí uživatel v prostředí oken. Některá z nich jsou zcela specifická a jsou použita pouze v jediném místě aplikace, jiná se opakují v různých částech a mají určité shodné rysy.
Modul představuje okno, které umožňuje uživateli základní navigaci v určitém pracovním prostoru, přístup k datům, se kterými chce pracovat a provádění řady činností nad těmito daty.
Jinými slovy lze říci, že v modulu uživatel využitím stromu složek, filtrovacího panelu a dalších ovládacích prvků zobrazí určitý seznam datových objektů a dále buďto otevře některý datový objekt v jeho prohlížeči a bude s tímto objektem pracovat (prohlížet a/nebo editovat jeho data, prohlížet související data s možnosti kliknutím otevřít prohlížeče těchto souvisejících dat ....) nebo provede určitou činnost s více objekty.
Výjimkou z předchozího popisu jsou moduly Knihy a výkazy a Kalendář, které nezobrazují seznam objektů v tabulkové podobě, ale mají vlastní specifické uspořádání.
Prohlížeč objektu je okno, které uživateli zobrazuje jeden určitý
vybraný datový objekt (kontakt, e-mail, fakturu, dokument, obchodní případ
...).
Prohlížeč umožňuje uživateli editaci dat tohoto objektu a řadu dalších činností s příslušným objektem.
Vstup do prohlížeče je obvykle proveden z některého modulu (viz. minulý odstavec) nebo vyhledávače nebo z
jiného prohlížeče objektu, se kterým je zde určitá souvislost.
Okno Vyhledávače slouží jako univerzální prostředek k vyhledání libovolného
datového objektu Kaskády. Vstup do Vyhledávače je umožněn z mnoha různých míst prostřednictvím tlačítek na
panelu nástrojů, ale především jej lze odkudkoliv otevřít klávesou <Ctrl+F>.
Vyhledávací podmínky může uživatel zadat ve Vyhledávači jak zcela konkrétní, tak také využít fulltextové hledání, při kterém program vyhledává objekty podle výskytu
určitých slov zapsaných ve fulltextovém rejstříku (včetně
různých tvarů, skloňování atd.).
Dialogů je k dispozici v Kaskádě velké množství a jsou popsány v samostatné
části Help systému.
Jsou to okna sloužící k určitému poměrně specifickému účelu jako např. dialog pro tvorbu avíza, dialog pro
kopírování, správce procesů, ale jsou to také jednoduché dialogy během komunikace aplikace s uživatelem,
které např. pouze vyžadují odpověď Ano / Ne.
Inbox pro vás představuje základní prostor, ve kterém přijímáte vše, co je vám určeno - avizováno (doručené e-maily, úkoly, procesy, které máte řešit, dokumenty, které máte schválit, doklady k vystavení ...), představuje tedy seznam avizovaných objektů.
K Inboxu máte vždy snadný přístup, je k dispozici ve stromě složek - klepnutím na uzel Inbox. V Inboxu lze snadno s objekty manipulovat (zařazovat do složek, do kalendáře, přeposílat, mazat, měnit na jiný typ objektu apod.). Nejběžnější je klepnutí na objekt, otevře se prohlížeč odpovídajícího druhu a v něm lze s objektem provádět vše, co vám přístupová práva umožňují.
Je to vlastně analogie "došlé pošty" z běžných mailových klientů, zahrnuje však libovolný objekt Kaskády, tedy i dokumenty, schůzky, úkoly, obchodní případy, požadavky, případy podpory apod. Může jít i o avíza na objekty, jejichž vytvoření za určitých podmínek jste si sami nastavili.
V dnešní dynamické době potřebujete velmi rychle řešit nejrůznější situace a tedy také velmi rychle a pohodlně přistupovat k různým datům. To vám Kaskáda umožní v plné míře, mj. díky výše uvedenému konceptu základních pracovních oken, který je jednoduchý, ale přitom velmi pohodlný a univerzální.
Ať už k určitému objektu přistoupíte kterýmkoliv z dále uvedených způsobů, vždy klepnutím otevřete prohlížeč příslušného druhu, v něm se zobrazí data objektu a vy s nimi můžete manipulovat jednotným způsobem.
V reálném světě existuje množství souvislostí mezi objekty (organizace je kupujícím u faktury, faktura je prodejním dokladem u zakázky, osoba odpovídá za realizaci akce, dokument je smlouvou s organizací, ...).
Kaskáda tyto vztahy zachycuje v databázi a vy u kteréhokoliv objektu v jeho prohlížeči v kartě Souvisí uvidíte seznam jiných objektů, které s ním souvisí. A zde stačí klepnout ...
Díky složkám můžete data Kaskády organizovat způsobem, který vyhovuje vašim konkrétním potřebám.
Z počátku pro vás možná bude neobvyklé, že můžete do složek organizovat nejen dokumenty a zásilky (to zřejmě považujete za samozřejmé), ale také třeba produkty (kategorizovat produkty přece chceme), kontakty (...), doklady, obchodní případy, úkoly, ... Dříve nebo později tuto možnost jistě velmi oceníte.
Kaskáda vás však do vymýšlení složek nenutí a nemusíte se touto problematikou zabývat, dokud sami nepocítíte jejich potřebu. Základní složky totiž existují již při instalaci Kaskády a data se do nich ukládají zcela automaticky.
Samostatnou kapitolu tvoří tzv. "vyhledávací složky", jejichž obsah je dán určitou podmínkou – např. všechny produkty od určitého výrobce, faktury po splatnosti, ...
Pole pro rychlé hledání je "všudypřítomné". Je v pravém horním rohu každého modulu, je nenápadné, nepřekáží, ale poskytne neocenitelné služby. Stačí do něj napsat např. číslo dokladu, IČO organizace nebo jen slovo z názvu či obsahu dokumentu a Kaskáda se dá do práce. Pokud najde jediný výskyt objektu, který zadanému "vzorku" odpovídá – zobrazí přímo jeho prohlížeč a vy můžete s daty pracovat. Pokud zjistí více výskytů, nabídne vám jejich seznam. Vyberete si ten správný, klepnete a prohlížeč je otevřen.
Může být, že rychlé hledání nestačí. Chcete zadat více podmínek, specifikovat konkrétní omezení. Stačí klávesou <Ctrl+F> vyvolat vyhledávač, v jeho filtrovacím panelu zadat podmínky a klepnout na tlačítko Vyhledání. V seznamu se zobrazí data, která odpovídají zadaným podmínkám a opět stačí klepnutím otevřít prohlížeč toho objektu, který vás zajímá.
Při návrhu uspořádání jednotlivých modulů, oken, složek v nabídkách základních funkcí a způsobu navigace, vycházíme z toho, že je nutno podpořit dva odlišné způsoby práce, které využívají různí lidé v různých situacích:
Všeobecný přístup k informacím různých druhů z jednoho místa bez nutnosti provádění příliš
specializovaných činností s danými druhy objektu.
To odpovídá práci manažera, obchodníka, který chce získat přehled o širších souvislostech apod. Pro tento
způsob práce je k dispozici především modul Agenda a Vyhledávač.
Specializovaný přístup k určitému druhu dat v okně, ve kterém jsou k dispozici pokročilejší
funkce a s příslušnými objekty je možno provádět vše, co Kaskáda nabízí.
Pro takový specializovaný přístup jsou určeny moduly sloužící k výkonu určité komplexnější práce (modul
Podpora pro pracovníka technické podpory servisního střediska apod., modul Obchodní případy pro obchodníka
atd.) Tento přístup k datům zajišťují jednotlivé moduly.
Data (objekty) Kaskády jsou v mnoha případech uspořádány ve složkách.
Přístup k těmto objektům zprostředkovává Kaskáda prostřednictvím stromu složek v levé části okna a seznamu objektů v pravé části.
Vzhledově se to velmi podobá průzkumníku Windows a nejde jen o vzhled. Celá řada funkcí je stejných nebo podobných. Neplatí to však ve všem, neboť data, se kterými Kaskáda pracuje a informace, které uživateli poskytuje, jsou podstatně rozmanitější než to, co je žádáno po průzkumníku Windows (ten zobrazuje "pouze" diskové soubory).
Autorský tým proto využívá konvence obvyklé v průzkumníku Windows v těch situacích, kdy je to vhodné a uživatelům to pomůže v rychlé a snadné orientaci. Nelekněte se však, pokud se setkáte i s jinými obslužnými prvky, které v průzkumníku k dispozici nejsou.
![]() |
Konvence použité v Help systému |
![]() |
Jak se s Kaskádou seznámit |