![]() |
Produkt |
![]() |
Druh objekt |
Druh Složka umožňuje vytváření různých speciálních typů složek, které představují "kontejnery" pro shromáždění různých datových objektů. K propojování objektů do Složek je využit mechanismus Propojování objektů - jeden ze základních mechanismů Kaskády.
Přestože díky univerzálním propojením lze i jiné objekty (při troše nadsázky) chápat jako Složky (např. Organizace může být propojena s řadou jiných objektů, ke kterým lze přímo od Organizace přistoupit jako by byly v jedné Složce), umožňují Složky řešit obecnější a univerzálnější potřeby uživatelů.
Složky v Kaskádě lze do určité míry chápat podobně jako složky v operačním systému (Windows), je zde však řada rozdílů, které jsou vysvětleny v následujícím textu. Je to především proto, že v rámci Windows jsou ve složkách uloženy běžné diskové soubory a neřeší se tam žádná aplikační logika. Na rozdíl od toho v Kaskádě organizujete ve Složkách různé druhy datových objektů, ke kterým je často nutno přistupovat specifickým způsobem.
Dokud jste nepoužívali Kaskádu, používali jste ve Windows složky k řešení různých situací, ke kterým v Kaskádě složky potřebovat nebudete. Typickým případem jsou například složky pro jednotlivé zákazníky. Do těchto složek jste v rámci Windows ukládali dokumenty, které s příslušným zákazníkem souvisely. Stejně tak například v e-mailovém systému jste měli mnoho složek, do kterých jste vkládali e-maily od různých osob, zákazníků, dodavatelů apod.
V Kaskádě k tomu Složky nepotřebujete, neboť jak dokumenty tak zásilky jsou propojeny přímo s příslušným Kontaktem a vy je máte k dispozici v prohlížeči příslušného Kontaktu v kartě Souvisí.
Dalším příkladem mohou být složky, které jste ve Windows vytvářeli pro vaše jednotlivé produkty a do těchto složek ukládali dokumentaci k produktům. I toto lze v Kaskádě řešit přímočařejším způsobem - dokumentaci připojit přímo k Produktu a přistupovat k ní z prohlížeče tohoto Produktu.
Přesto je řada situací, kdy jsou Složky velmi cenné a umožní Vám řešit Vaše specifické potřeby. Typické příklady jsou uvedeny u jednotlivých druhů Složek, tedy v podkapitolách této kapitoly.
Slouží k organizaci určitého druhu objektů. Podle toho, o jaký druh se jedná, mluvíme buď o složkách (složky komunikací, složky dokumentů, složky dokladů) nebo o kategoriích (kategorie kontaktů, kategorie produktů). Speciálním případem složek v ekonomické části jsou Zásobníky majetku.
Slouží k organizaci objektů různých druhů, začínají uzlem Databox.
Ve stromě složek v modulu Agenda a na některých dalších místech jsou kromě složek navíc zobrazeny také uzly, které složkami vůbec nejsou, ale zpřístupňují užitečné režimy (Inbox, Kalendář, Deník, apod.).
Obsah Vyhledávacích složek není určen propojeními s objekty, ale vyhledávacími podmínkami, které se při zobrazení obsahu vždy znovu aplikují na existující data v systému.
Vyhledávací složky jsou "speciální odrůdou" jednotlivých druhů složek. Můžete tedy vytvořit například Vyhledávací složku Kontaktů, Vyhledávací složku Dokladů, Vyhledávací složku Databox apod. V rámci stromu složek bude taková složka vždy umístěna v příslušné větvi složek stejného druhu.
Na první pohled jsou Vyhledávací složky rozpoznatelné podle toho, že mají speciální ikonu, ve které je vykreslena lupa.
Vyhledávací složku můžete vytvořit například tak, že:
ve vyhledávači pomocí filtrovacího panelu nastavíte vyhledávací podmínky (uplatněn bude i filtr na vzorek textu v názvu/nebo obsahu), které dávají požadované výsledky,
na panelu nástrojů klepnete na tlačítko Podle aktuálního nastavení filtrů vytvořit
vyhledávací složku,
v dialogu pro zařazení složky, který vám program nabídne, určíte místo ve stromě složek, kde novou složku chcete mít a zadáte její název,
po potvrzení vámi zadaných údajů v dialogu pro zařazení složky vyberte ve stromě složek nadřazenou složku a v
plovoucím menu nad touto složkou zvolte nabídku . Tím dojde k znovunačtení stromu
složek dané větve, ve které již bude figurovat vaše nově vytvořená vyhledávací složka.
Pro existující vyhledávací složku můžete otevřít její prohlížeč a na kartě vyhledávací podmínky můžete podmínky vyhledávání ještě zpřesnit nebo doplnit. Je k tomu však zapotřebí dobrá znalost datových struktur a jazyka SQL, proto se v případě složitějšího zadání raději obraťte na hotline. Technik může do vyhledávacích podmínek doplnit i přepínatelný parametr pro snažší přepínání období, který lze kdykoliv uživatelsky nastavit v
nebo .Jak bylo vysvětleno výše, propojovat lze pouze do Složek, které nejsou vyhledávací (ikona Složky neobsahuje lupu).
Propojení jednoho nebo více objektů do určité složky lze provádět různými způsoby:
Máte-li otevřen prohlížeč Kontaktu, který chcete propojit do určité složky, použijte menu dialog Propojit do složek v rámci kterého můžete zaškrtnout složky, do kterých chcete tento Kontakt propojit. Zároveň je možno uvést poznámku a potvrzením tlačítka propojit vytvoříte propojení. Od tohoto okamžiku bude příslušný Kontakt zobrazen v obsahu příslušných Složek.
Zobrazí se
Ze seznamu objektů můžete určitý objekt prostřednictvím myši přetáhnout nad složku, do které jej chcete
propojit. Bližší popis v kapitole Dialog Kopírování/Přesun
objektu.
Při tažení objektů do složky je nutné objekty upustit nad názvem složky ve stromě složek (nalevo), nikoliv v
ploše s obsahem složky (napravo).
Máte-li otevřen prohlížeč objektu, který chcete propojit do určité složky, můžete provést propojení i pomocí
ikony ,
reprezentující příslušný objekt jako zdroj D&D operací (Drag&Drop - táhni a pusť).
Do K-schránky můžete postupně vkládat různé objekty a následně s nimi provést určitou hromadnou operaci. Jednou z těchto operací je právě propojení do některé Složky. Pokud máte v K-schránce příslušné objekty, pak stačí v prohlížeči cílové Složky použít menu a v dialogu Obsah K-schránky činnost dokončit.
Pokud je žádoucí, aby při vytváření nového objektu příslušného druhu byl tento objekt povinně propojen do sdílené složky, pak má vrcholový administrátor možnost, pro každý druh objektu, nastavit Povinné propojení do sdílené složky.
Obsah složky můžete zobrazit dvěma způsoby, mezi nimiž jsou malé, ale důležité rozdíly:
Najdete-li složku ve stromu složek a klepnete-li na ni, zobrazí program obsah složky v rámci pro seznam objektů. Přitom zobrazí všechny objekty s platným propojením s danou složkou.
Složka jako každý jiný druh objektu má svůj prohlížeč, který můžete zobrazit například:
Pokud navíc přidržíte při otevírání prohlížeče dané složky klávesu <Ctrl>, automaticky se
napozicujete na kartu Obsah.
Obsah složky v prohlížeči najdete na kartě Obsah. Zde máte možnost nastavit rozsah zobrazení dle akutálnosti.
To provedete tak, že na panelu nástrojů nastavíte combo Aktuálnost propojení na
hodnotu "Vše (bez omezení)", program zobrazí šedivě i objekty s propojením,
které už není platné, a které se v obsahu složky jinak nezobrazují.
Jednou z výhod zobrazení složky v samostatném prohlížeči je to, že můžete na první kartě zapsat a později si
přečíst poznámky a komentáře k této složce.
Další užitečnou volbou v prohlížeči je možnost nastavení pořadí "poduzlů" určitého "uzlu" ve stromě složek.
Jaký smysl má zobrazovat ve složce objekty s neplatným propojením? Uveďme to na
příkladu:
Představte si, že máte složku (kategorii kontaktů) Nabídnout speciální dodací
podmínky, do které vedoucí zařazuje zákazníky, kterým obchodníci nabízí speciální dodací podmínky. Když
obchodník se zákazníkem podmínky projedná, tak místo vyřazení Kontaktu z této kategorie pouze zaznamená do údaje
Konec platnosti u propojení datum jednání. Kromě toho může do komentáře zapsat
důležité okolnosti jednání. Tento postup přináší následující výhody:
Takto označený Kontakt se při běžném zobrazení již nebude ve složce ukazovat, ale o tom, že mu byly speciální podmínky nabídnuty bude nadále existovat záznam.
Pokud by někdo chtěl daný kontakt znovu do složky zařadit, pak ho Kaskáda upozorní, že již zařazen byl (resp. je).
Kdykoliv v budoucnu tuto informaci najdete také na kartě Souvisí daného Kontaktu včetně případného komentáře.
Můžete si bez další speciální evidence také výše uvedeným způsobem zobrazit všechny Kontakty, kterým v minulosti byly speciální podmínky nabídnuty.
Postup, jak privátní složku poskytnou ke sdílení jinému uživateli, je uveden v kapitole Poskytnutí přístupu ke složce jinému uživateli.
Objekty druhu Složka neexistují, vytvářet lze až jednotlivé poddruhy. Obecně platí:
Složka vzniká vždy z iniciativy některého uživatele. Složka se vytváří ve stromě složek prostřednictvím plovoucího menu vyvolaného nad tou složkou, pod níž má být vytvořena složka nová.
Pokud je složka vytvářená v rámci privátních složek, bude viditelná pouze pro toho, kdo ji vytvořil.
Bude-li složka vytvářená ve větvi sdílených složek příslušného druhu, bude viditelná i pro ostatní - standardně pro uživatele domovské skupiny toho uživatele, který složku vytvořil. Dodatečně je možno nastavit práva viditelnosti i pro jiné uživatele a skupiny.
Do Složky jsou potom propojovány různé datové objekty. V závislosti na typu Složky jsou to buďto objekty
určitého konkrétního Druhu (např. do dokumentové složky jsou to Dokumenty) nebo objekty různých druhů (např.
do složek typu Databox).
To neplatí pro vyhledávací složku, jejíž obsah je závislý na splnění vyhledávacích podmínek a není tedy určen
propojením.
Oprávněný uživatel může Složku smazat, neovlivní tím objekty, které jsou v této Složce zařazené, zanikne pouze sama Složka a veškerá propojení objektů k této Složce. Jednotlivé objekty však budou v rámci Kaskády dále existovat.
Obecný filtr je společný všem objektům.
Pro tento druh integritní kontrola zatím není definována.
Druh Složka je poddruhem Objektu (Vše).
Následující seznam subsekcí uvádí poddruhy druhu Složka.
![]() |
Produkt |
![]() |
Druh objekt |