![]() |
Avizování |
![]() |
Funkční celky | Ekonomika v Kaskádě |
![]() |
K tomu, abychom mohli pracovat s dokumenty, je zapotřebí si nejprve vyjasnit pojmy.
Datový soubor je entita která
má digitální obsah určitého formátu (jpg, bmp, pdf, xml, exe, mp3, …) a lze s ním pracovat určitými SW prostředky jako s jedním celkem
je uložena na nějakém médiu (diskový prostor, flash disk, cloud, databáze, …)
Za dokument je obvykle považován takový datový soubor, který obsahuje písemnou, obrazovou nebo zvukovou informaci.
Z pohledu Kaskády je důležité místo uložení dokumentu:
Dokument externí - je uložen mimo Kaskádu na nějakém médiu ( lokální disk, síťový disk, flash disk, ...)
Dokument interní ( = kaskádní) - uložený v databázi Kaskády
Z pohledu Kaskády lze na externí dokumenty nahlížet ze dvou stran
Externí dokument může být zdrojem pro import do databáze Kaskády
Externí dokument může být produktem nějakého exportu z Kaskády, typicky
libovolný tiskový výstup v Kaskádě lze exportovat do dokumentu formátu PDF
obsah interního (Kaskádního) dokumentu lze exportovat.
Uložení dokumentů v databázi ( a možnost přímo je otevírat a pracovat s nimi ) rozšiřuje funkčnost Kaskády i do oblasti "dokumentového skladu". Dokumenty jsou integritní součástí firemních dat, při využití všech výhod propojování s dalšími souvisejícími daty, vyhledávání apod.
Uživatelé pracují v Kaskádě s dokumenty v různém kontextu, z hlediska datové architektury existují čtyři koncepty
Kaskáda umožňuje vložit libovolný externí dokument do Kaskády (z disku, z přílohy mailu apod.) jako samostatný objekt druhu Běžný dokument.
Tento objekt/dokument potom "žije" v databázi jako každý jiný objekt, může být propojen běžným mechanismem propojování objektů s libovolnými dalšími datovými objekty, sdílen, vyhledáván ...
výhodou je, že
jeden a tentýž dokument lze vícenásobně připojit k různým dalším objektům, což je někdy velmi praktické
takový samostatný dokument může plnit i další účely
dokument může být editovatelný, samozřejmě pouze pro uživatele s příslušnými právy a za předpokladu, že asociovaná externí aplikace editaci umožňuje
nevýhodou může být právě to, že jde o samostatný objekt s nutností vnímat jeho přístupová práva, s rizikem že jej někdo smaže bez ohledu na jeho okolní vztahy a souvislosti ....
Tento koncept vychází z toho, že často je velmi praktické připojit k nějakému datovému objektu (faktura, produkt, kontakt-osoba, ....) právě jeden dokument, vyjadřující "obraz tohoto objektu".
Řešením by samozřejmě také bylo vytvoření samostatného dokumentu jakožto datového objektu a následné propojení v kartě Souvisí, ale pro uživatele může být pohodlnější a příjemnější, když nevznikne další objekt, ale pouze se dokument vloží do samostatné karty v prohlížeči daného objektu, jehož "obraz" dokument představuje.
Kaskáda umožňuje administrátorovi šablon, aby pro libovolné druhy objektů povolil/zakázal používání tohoto mechanismu, tím docílí toho, že v prohlížečích druhů kde funkčnost povolil se zobrazí karta Obraz objektu a uživatelé budou mít možnost zde s dokumentem pracovat.
Bližší viz. kapitola Dokument jako obraz objektu.
U některých druhů objektů existuje v prohlížeči karta pro určitý konkrétní dokument, představující nutnou (potřebnou) část dat daného objektu - je to tak navrženo při vývoji Kaskády.
Typické případy jsou
Platební příkaz - dokument Exportovaná data.
Je to automaticky uchovaná kopie dokumentu, který program vyexportoval za účelem načtení v bankovním SW.
Bankovní výpis - dokument importovaná
data.
Je to textový soubor načtený z bankovního SW.
U každého objektu v Kaskádě je k dispozici v kartě Texty interní textový dokument určený pro vnitřní potřeby uživatelů, komentáře, poznámky atd. Ten je pevnou součástí daného objektu, obsah je m.j. indexován a podle slov v textu lze objekt vyhledávat ve vyhledávači.
Jde o text ve formátu RTF, k jeho zobrazení, editaci a tisku je použita systémová komponenta integrovaná do Kaskády, uživatel tedy s textem pracuje přímo v dané kartě v prohlížeči.
Interní text u objektu nemusí být pouze jeden, pro zvolené druhy objektů lze definovat i další.
Servisní technik může podle potřeb uživatelské organizace vytvořit záznamy do příslušné definiční tabulky v databázi, potom se v prohlížeči objektu dané třídy vedle dosavadního "interního textu" objeví karty pro další texty, přitom:
pokud u dané "registrace podkarty" není definována šablona, podkarta bude dostupná bez ohledu na šablonu u všech objektů daného druhu
pokud u dané "registrace podkarty" je definována šablona, bude podkarta dostupná pouze pro objekty vznikající dle dané šablony
pokud u daného objektu neexistuje karta s interní poznámkou (volným textem), bude karta s uživatelským textem přímo součástí prohlížeče (nikoliv podkarty Texty)
Kromě samotné možnosti vytvoření těchto uživatelských textů existuje i možnost naprogramovat "na míru" podmínky pro editovatelnost těchto textů.
Příkladem může být například text, který by byl definován pro zákaznickou objednávku a u něhož by bylo žádoucí zamezit jeho editaci poté, kdy je objednávka závazná. Vymyslet lze libovolnou podmínku, závisející na datech daného objektu nebo i objektů souvisejících.
Aby bylo možné interní dokumenty v Kaskádě zobrazit případně je editovat, je k tomu zapotřebí interní nebo externí prostředek, který to umožní.
Pro interní dokument ve formátu HTML, RTF nebo TXT má Kaskáda k dispozici vlastní editor. Nemusí tedy spouštět žádnou externí aplikaci, není při práci s těmito dokumenty závislá na tom, jaké programy jsou nainstalovány na uživatelském počítači.
Pro některé další formáty jako např. JPG, BMP, GIF, PDF ... má Kaskáda k dispozici prostředek pro prohlížení, nikoliv pro editaci. U těchto typů lze tedy přímo v prohlížeči běžného dokumentu zobrazit v jedné z jeho karet obsah, ale pro editaci takového dokumentu je nutnost spouštět externí aplikaci.
Tam kde pro prohlížení nebo editaci není k dispozici interní technický prostředek, poskytne Kaskáda obsah dokumentu externí aplikaci, kterou spustí. Uživatel pak pracuje s programem, na který je zvyklý (např. MS Word, MS Excel, kreslící programy, apod.). Pokud jde o editaci, Kaskáda brání ostatním uživatelům příslušný interní dokument modifikovat, viz. Technologie sledování interních dokumentů otevřených v externích programech a načtení změn do databáze
Tomuto tématu je věnovaná samostatné kapitola Nastavení asociované aplikace pro práci s obsahem interního dokumentu .
Kaskáda umožňuje dva způsoby práce s těmito dokumenty, které jsou závislé na konfiguraci.
Tuto technologii Kaskáda použije pokud
Kaskáda v tomto případě pro práci s dokumentem spouští aplikaci, které předává jméno vyexportovaného dokumentu a čeká na ukončení práce s tímto souborem. Převzetí upraveného dokumentu zpět do databáze se řídí algoritmy, které jsou popsané v kapitole Technologie sledování interních dokumentů otevřených v externích programech a načtení změn do databáze.
Tuto technologii Kaskáda použije pokud
Kaskáda v tomto případě pro práci s dokumentem nebude spouštět samostatnou aplikaci, ale vytvoří speciální okno ve své režii, které vytváří rámec zapouzdřující příslušnou aplikaci (např. MS Word, MS Excel, apod.).
Tato situace je pro Kaskádu lepší z toho důvodu, že je přesně znám okamžik, kdy uživatel okno uzavírá a lze spolehlivě rozlišit zda došlo nebo nedošlo ke změnám dokumentu, tento dokument uložit a odemknout příslušný záznam v databázi.
Na druhou stranu však mohou i při této technologii vzniknout problémy, neboť cizí aplikace hostuje v prostředí, které pro ni bylo vytvořeno a některé její funkce se mohou chovat poněkud atypickým způsobem.
![]() |
Avizování |
![]() |
Funkční celky | Ekonomika v Kaskádě |
![]() |