![]() |
Technické podmínky provozu |
![]() |
Provoz a podpora | Spuštění a provoz Kaskády |
![]() |
Tato kapitola by Vám měla být průvodcem nejen při prvních krocích v rámci systému Kaskáda, ale také při dodávce novější verze systému.
Smyslem tohoto textu není technický popis jednotlivých částí systému (ten je obsažen v kapitole Technické podmínky provozu), ale přehledné vysvětlení postupných kroků při provádění (re)instalací.
Co míníme instalací a co reinstalací:
Instalací míníme prvotní nainstalování Kaskády na počítač, na kterém zatím nic pro tuto instalaci připravené není.
Reinstalací míníme přeinstalování nové verze, ať už z důvodu dodání aktualizace nebo kvůli případnému poškození instalace.
Správně provedená instalace je samozřejmě tím nejzákladnějším krokem k tomu, aby systém řádně fungoval. Předpokladem je, že jste již předtím prostudovali kapitolu Technické podmínky provozu a vaše počítačové prostředí odpovídá těmto podmínkám. Pokud tomu tak není nezačínejte s instalací a vraťte se zpět k přípravě vašeho počítačového prostředí.
Určité činnosti nelze provádět během práce uživatelů, naopak je nutno, aby svoji
práci ukončili a k databázi byl přihlášen pouze správce.
Více viz. samostatná kapitola Výhradní režim.
Pokud vaše počítačové prostředí odpovídá výše uvedeným požadavkům, proveďte následující čtyři kroky, jejichž podrobnější popis je v souvisejících kapitolách:
Stáhněte instalační programy z webových stránek www.ekaskada.cz
Předpoklady:
existuje složka sdílená v místní síti, do které vždy správce stáhne aktuálně publikovanou verzi Kaskády z www.ekaskada.cz
cestu k této složce uvede administrátor v globální konfiguraci v kartě Obecné (samozřejmě pouze jednou, jde o jméno složky a bude stále stejné)
Postup:
Vrcholový administrátor do složky stáhne instační program KaskadaInst_vRR_nn.exe a nechá jej pojmenovaný tak, jak jej stáhnul (zároveň tam může pro jistotu nechat i předchozí verze, nic nemusí přejmenovávat)
Na databázovém serveru proveďte (pokud je to potřeba) kompletní instalaci 602SQL.
Reinstalaci Kaskády na SQL serveru (nebo administrátorské stanici) provede Vrcholový administrátor prostřednictvím instalačního programu (staženého do sdílené složky viz. výše) .
Následně realizuje:
Inicializaci datových struktur
pro provoz na SQL serveru, na kterém ještě Kaskáda provozována nebyla.
Aktualizaci datových struktur
pro server, na kterém již Kaskáda provozována byla.
Tím dojde m.j. k záznamu jména KaskadaInst_vRR_nn.exe do databáze a zde je název připraven, aby
pomohl uživatelům při reinstalaci na uživatelských
stanicích.
Když poté uživatelé na uživatelských stanicích spouští klientskou část Kaskády, a
program žádá vyšší verzi,
program zjistí, že je v datech uvedena cesta k instalačním programům a
potřebný instalační program je na tom místě k dispozici,
nabídne přímo jeho spuštění a uživatel sám několika potvrzeními provede aktualizaci, aniž by to musel na každé stanici provádět administrátor.
Po spuštění instalace zvolte Typ instalace. Podle toho, odkud je reinstalace spuštěna, odpovídají tři stejně pojmenované možnosti v instalačním programu. Jde v podstatě o jedinou zásadní volbu během instalace, při reinstalacích již instalační program automaticky nabídne tu volbu, která byla použita minule.
Pokud instalujete Kaskádu na operační systém Windows, je právě pro vás určena tato sekce.
Kaskáda ke svému běhu obvykle nepotřebuje naprosto žádná dodatečná práva. Toto pravidlo potvrzují dvě vyjímky:
Kaskáda je nainstalována na stejném počítači jako SQL databáze (obvykle se jedná o instalaci na Terminal Server),
na dané stanici není v menu Klient má povoleno sám spustit SQL server (Kaskáda při svém startu automaticky spustí SQL server pokud ještě neběží) a
zaškrtnutá volbana daném počítači je zapnuta funkce UAC (User Account Control).
V takovém případě je nutné, aby Kaskáda běžela jménem uživatele, který má právo na zápis do složky s umístěním hlavního databázového souboru (wb8.fil). Nově spuštěný SQL server totiž dědí práva od Kaskády a pokud by Kaskáda toto právo neměla, nemohl by do patřičné složky s databází (soubor wb8.fil) zapisovat ani SQL server. Jeho běh by byl zkreslen nástrojem UAC Virtualisation a došlo by k nekonzistenci dat.
Druhou vyjímku tvoří Přijímač a odesílač zásilek v případě, že běží jako desktopová aplikace (tedy nikoliv jako služba). Tyto aplikace totiž zapisují do instalační složky Kaskády podrobné logovací informace. Pokud je Kaskáda nainstalována do složky Program Files, musí Přijímač a odesílač zásilek běžet jménem uživatele ze skupiny Administrators nebo musíte umožnit uživateli, jehož jménem Přijímač a odesílač zásilek běží, zápis do logovací složky (podsložka "Log" ve složce s instalací Kaskády). Můžete se rozhodnout také tento problém ignorovat, Přijímač a odesílač zásilek budou zásilky přijímat a odesílat, pro nalezení informací zapsaných do logů však budete potřebovat někoho, kdo rozumí UAC virtualizaci.
Instalaci Kaskády provádí Microsoft InstallShield na základě skriptu, který určuje, které složky a soubory se kam mají nakopírovat.
Kaskáda nijak neovlivňuje nastavení systému, složka s instalací Kaskády dědí oprávnění od nadřazené složky. Pokud tedy instalujete Kaskádu do složky Program Files, zdědí Kaskáda práva od této složky.
Pro Kaskádu není potřeba nastavovat režim kompatibility se starší verzí Windows, než na které Kaskáda skutečně běží.
Pro běžný provoz není nutné spouštět Kaskádu jménem správce (s ohledem na výše uvedenou vyjímku, která však není běžným provozem).
Kaskáda, respektive její spustitelné soubory, obsahuje přiložený manifest. Tímto manifestem systém sama informuje o tom, jaká oprávnění jsou potřebná pro její běh. Není tedy potřeba nic dalšího nastavovat.
Podrobný seznam nutných oprávnění naleznete v kapitole Atributy spustitelných souborů v rámci operačního systému.
![]() |
Technické podmínky provozu |
![]() |
Provoz a podpora | Spuštění a provoz Kaskády |
![]() |