![]() |
Vytváření nových objektů | Výchozí a doporučené šablony |
![]() |
Šablona je záznam speciálního druhu, který může sloužit jako předloha pro zadávání nových záznamů datových objektů. Může však sloužit i k jiným účelům, např. k převzetí přístupových práv pro určitého uživatele.
Šablona je uložena v tabulkách příslušného druhu objektu, stejně jako každý jiný záznam, odlišena je speciálním příznakem v tabulce objektů.
Ze šablony jsou v okamžiku použití zkopírována data do nově vznikajícího objektu, ale pozdější změna v šabloně již tento objekt neovlivní. Bude mít vliv až na pozdější vznik nových objektů.
Kaskáda šablonu použije buďto na základě volby uživatele, který ji v Dialogu Volba předlohy zvolil, nebo automaticky při běžné tvorbě nového objektu, pokud je v konfiguraci druhu určena výchozí šablona, nebo v jiném místě definována doporučená šablona.
Možnost použít šablonu je dána nastavením přístupových práv jednotlivých uživatelů k dané šabloně.
Šablony můžete editovat prostřednictvím prohlížeče stejně jako běžné objekty daného druhu; prohlížeč v režimu zadávání či editace šablony je pro odlišení lehce modifikován; také chování některých prvků (číselná řada ap.) je při vkládání nové šablony přizpůsobeno.
výchozí šablona je programem použita pro běžné vytvoření nového objektu, kdy nevolíte žádnou šablonu, měla by tedy obsahovat ty nejběžnější hodnoty (princip je podobný jako použití souboru Normal.dot v MSWordu),
pro každý druh může administrátor šablon a číselníků určit jednu šablonu, kterou program uplatní pro všechny uživatele, kteří nemají pro daný druh určenou jinou výchozí šablonu. Toto nastavení provede v Kartě Šablony (konfigurace).
pro každý druh může mít každý uživatel určenou jednu výchozí šablonu, která se pro něj uplatní přednostně, nastavení této výchozí šablony provede uživatel během práce se šablonami v dialogu Volba předlohy.
šablony mohou existovat pro každý druh objektu, přitom je v Kartě Šablony (konfigurace) definováno zobrazovací pořadí šablon, které může vrcholový administrátor a/nebo administrátor šablon a číselníků pomocí tlačítek na panelu nástrojů měnit,
každý uživatel si může ve svých preferencích zvolit zobrazovací pořadí šablon. Toto nastavení bude použito v Dialog Volba předlohy.
Součástí každé šablony je samozřejmě (stejně jako u každého jiného objektu) i název. Zdálo by se tedy, že tento název lze chápat jako název šablony a použít ho například pro výběr v seznamu šablon v Dialogu Volba předlohy, není to však pravda. V poli Název je nutno v šabloně vyplňovat takový text, který se má zkopírovat do objektu, který bude podle příslušné šablony vytvořen. Hledisko pro tento text tedy nespočívá v kvalitní orientaci v seznamu šablon, ale naopak k usnadnění práce při vytváření nového objektu. Proto ke každé šabloně v Kaskádě administrátor vyplní její název jako samostatnou položku, kterou edituje v kartě Šablony (konfigurace). Tento název je potom uváděn v seznamech šablon.
Práce se šablonami (zadávání, editaci, přiřazování práv k šablonám, ....) je dostupná v:
Kartě Šablony (konfigurace), která je určena především pro vrcholového administrátora a/nebo administrátora šablon a číselníků k vytváření, editaci a mazání šablon, ale také k nastavení výchozí šablony a zobrazovacího pořadí,
do určité míry je manipulace se šablonami také v Dialogu Volba předlohy a to především z hlediska nastavení výchozí šablony a zobrazovacího pořadí přihlášeného uživatele, ale je zde možná i editace, pokud má přihlášený uživatel potřebná oprávnění. V dolní části dialogu lze pomocí zaškrtávacího pole Založit nový objekt jako šablonu vytvořit novou šablonu jako kopii libovolného existujícího objektu příslušného druhu.
Zadání nové šablony můžete provést v místech popsaných v minulém odstavci. Postupujte následovně:
pomocí přizpůsobeného prohlížeče daného druhu objektu zadejte údaje, které má šablona obsahovat,
po zavření prohlížeče v editačním formuláři zadejte název a popis nové šablony,
následně můžete pro šablonu určit práva ostatním uživatelům a běžným způsobem ji editovat a používat.
Šablonu můžete editovat na stejných místech, na kterých zadáváte šablony nové.
Program k editaci používá standardní prohlížeč daného druhu objektu, jeho vzhled je pouze nepatrně modifikován, aby bylo zřejmé, že editujete šablonu a ne běžný objekt.
Šablonu můžete smazat na stejných místech, na kterých zadáváte nové.
Pozor: Pokud šablona byla použita a smažete ji, nebude možné podle ní objekty nadále filtrovat. V tomto
případě je lepší nastavit datum platnosti dané šablony (viz. následující odstavec).
Administrátor druhů (tříd) může na kartě Šablony u konkrétní šablony v jejím popisu zapsat datum konce platnosti šablony do pole "Používat do data". Pokud je toto datum nastaveno (může být i dopředu), pak
V konfiguraci druhů (tříd) na kartě Šablony budou takto ukončené šablony označeny červenou barvu, aby se daly pohodlně rozlišit.
V dialogu Volba předlohy nebudou ukončené šablony vůbec
zobrazeny.
Program vždy porovnává datum ukončení šablony s provozním datumem.
V combu pro filtrování podle šablony budou takto ukončené šablony označeny * před názvem, filtrovat však podle nich lze.
Administrátor šablon, který
šablonu upravuje, má možnost definovat přídavné atributy, se kterými následně bude možno pracovat v prohlížeči
objektu, který bude na základě této šablony vytvořen.
Pro editaci těchto atributů je v prohlížeči libovolné šablony k dispozici karta Přídavné atributy.
Pro určité situace je žádoucí, aby při vytváření nového objektu daného druhu byla pro daný kontakt použita konkrétní šablona daného druhu objektu. Pro tyto situace je možné příslušnému kontaktu přiřadit preferovanou šablonu pro každý druh objektu (např. fakturu vydanou, dodací list vydaný, ...).
Přiřazení preferované šablony lze provést
Pro každé přiřazení konkrétní šablony ke kontaktu lze definovat, zda bude použita jako Výchozí / Povinná.
Toto nastavení bude mít zásadní vliv na zobrazení seznamu šablon v dialogu Volba
předlohy.
Preferované šablony se neuplatní u pokladny VEGA, která má svoje šablony dokladů a jiné použít nemůže.
V názvu objektu, názvu řádku dokladu nebo textu (obsahu) objektu lze použít zástupný symbol, který bude po zkopírování do reálného objektu nahrazen příslušným údajem. Více viz. kapitola Zástupný symbol.
![]() |
Vytváření nových objektů | Výchozí a doporučené šablony |
![]() |