![]() |
Tiskové výstupy |
![]() |
Funkční celky |
S vytvářením nových objektů se setká téměř každý uživatel Kaskády a pokud správně pochopí v jakém místě a jakým
způsobem je vhodné objekty vytvářet, ušetří si mnoho práce, snadněji dosáhne dobrých výsledků.
V této kapitole se dozvíte, v jakém kontextu (situace, místo v uživatelském rozhraní) lze objekty vytvářet a jaký
to má dopad na další činnost. Dále se dozvíte, jak si usnadnit práci díky využití předloh, které novému objektu
poskytnou výchozí hodnoty.
Nepopisujeme zde vytváření nových objektů prostřednictvím vstupní brány - například import objednávek přijatých z webového serveru apod.
Pokyn k vytvoření nového objektu můžete v uživatelském rozhraní vydat v řadě různých situací. V závislosti na konkrétní situaci se přitom může podstatně lišit další průběh a možnosti, které Kaskáda nabídne.
Nejdůležitější okolností při vzniku nového objektu je to, zda vytvářený objekt souvisí s nějakým jiným objektem nebo je vytvářen bez souvislosti.
Vznik nového objektu v souvislosti s nějakým jiným objektem odpovídá nejvíce obvyklým situacím v reálném
životě. Například novou zásilku odesíláte v souvislosti s určitým obchodním
případem, nový pokladní doklad vytváříte v souvislosti s fakturou, která se má uhradit, průvodka práce
vytváříte v souvislosti se smluvním vztahem na základě kterého tuto smluvní
podporu poskytujete, atd...
Pokud Kaskáda při vytváření nového objektu zná související objekt, pak je schopná podle nejčastějšího a
nejběžnějšího vztahu s takovým objektem převzít řadu jeho údajů a předdefinovat je pro nově vznikající
objekt.
Pokud tedy chcete v maximální míře využít "inteligenci" Kaskády, doporučujeme vytvářet nové objekty právě
tímto způsobem.
Pokud Kaskáda nezná související objekt, pak ponechá data nově vytvářeného objektu ve výchozím stavu a záleží na uživateli co a jakým způsobem v prohlížeči nového objektu zadá.
Princip je asi zřejmý. Podívejme se nyní na to, jak v uživatelském rozhraní tento princip využít.
Vznik nového objektu v souvislosti s jiným objektem
Existuje řada situací, ve kterých v rámci uživatelského rozhraní Kaskádě sdělíte, že nový objekt má
vzniknout v souvislosti s jiným objektem. Typické příklady jsou:
Nejuniverzálnějším místem v uživatelském rozhraní, které splňuje výše uvedený princip, je karta Souvisí. Zde ve stromě druhů zvolíte příslušný druh objektu a v panelu
nástrojů použijete volbu Nový objekt.
V prohlížeči objektu, s nímž souvisí nový vznikající objekt, použijete volbu , kde můžete vytvářet novou zásilku, hovor nebo dokument.
Také některé činnosti s objektem odpovídají tomuto mechanismu. Jedná se například o volbu
v prohlížečích faktur a zálohových listů,...Další situací (i když to tak možná na první pohled nevypadá) je vytváření nového objektu v rámci určité složky, kdy protiobjektem je právě napozicovaná složka. V tomto případě vztah mezi novým objektem a složkou odpovídá typu propojení Objekt je obsažen ve složce.
S trochou nadsázky lze říci, že vytvořit objekt zcela bez souvislostí je v Kaskádě problém. Existují však takové situace, je to například:
Vyhledávač objektů, v rámci kterého je dostupná volba Vytvoření nového objektu.
Některý z modulů v situaci, kdy ve stromě složek je zvolen uzel Veškeré objekty.
V mnoha situacích zadáváte při vytváření nového objektu v prohlížeči odkaz na nějaký jiný objekt. Typickým případem je zadávání faktury, kdy určujete odběratele - tedy Kontakt, který je jiným datovým objektem Kaskády.
Kromě toho co již bylo popsáno výše (tedy například vytváření faktury z prohlížeče Kontaktu jakožto souvisejícího objektu) disponuje Kaskáda ještě další možností jak inicializovat tato data. Tento mechanismu vychází z následujících úvah.
V některých prohlížečích je tedy u určitých údajů zapnut mechanismus tzv. "autoinicializace", který spočívá v následujícím postupu:
Pokud nebyl tento údaj předvyplněn prostřednictvím přímo souvisejícího protiobjektu ani prostřednictvím kopie údajů z předlohy (šablony), pak program zjistí jaké prohlížeče jsou otevřené a pokud je otevřen některý prohlížeč odpovídajícího druhu, použije tento objekt pro předvyplnění příslušné hodnoty.
Prakticky si můžete tento mechanismus vyzkoušet následujícím způsobem:
Shrnutí - program pracuje podle následujících priorit:
Když už v určitém místě uživatelského rozhraní vytváříme nový objekt, určujeme vždy jeho druh. Kaskáda sama řeší otázku nabídky druhů, které v příslušném kontextu přichází do úvahy. V některých situacích je to jednoznačné a zřejmé, jedná se o případy, kdy se například pohybujeme v seznamu vydaných faktur a tedy nepřipadá v úvahu nic jiného, než vytváření nové vydané faktury. Jindy je situace otevřenější a druhů objektů, které můžete chtít vytvářet, je více. Například při práci v Databoxu, který může obsahovat objekty libovolného druhu, nelze předem určit jaký druh objektu chcete vytvářet. Proto v Kaskádě existuje mechanismus, který rozlišuje, jaké druhy objektů nabízet pro vytvoření objektu nového.
Nabídku druhů, které lze v daném místě vytvářet, zprostředkovává plovoucí menu. To je základním prostředkem pro vytváření nových objektů. V samostatné kapitole Plovoucí menu je v odstavci Volby pro vytváření nového objektu podrobně popsán příslušný mechanismus. Není nutno jej podrobně studovat. Důležité je, že v plovoucím menu jsou vždy přednostně nabízeny ty druhy objektu, které jste zadávali minule a je tedy pravděpodobné, že je budete zadávat opět.
Další mechanismus, který výrazně zefektivní vytváření nových objektů, je volba předlohy, kterou Kaskáda použije pro naplnění výchozích hodnot nově zadávaného objektu.
Šablona příslušného druhu
Práci s šablonami, které představují objekty určené právě a pouze pro použití jako předloha, popisuje
kapitola Šablony. V šabloně lze v názvu použít zástupné symboly, které budou nahrazeny konkrétními údaji z hlavičky
objektu nebo protiobjektu.
Pozn.: Pokud má uživatel v preferencích zaškrtnuto, že se mají šablony nabízet vždy, pak položka menu "Nový objekt volbou šablony" zmizí, protože i při použití volby se šablony (pokud pro daný druh nějaké existují) stejně nabídnou.
Jiný objekt Kaskády
Obvykle je to objekt stejného druhu, ale může to být i objekt jiného druhu. V
tom případě Kaskáda použije pro nastavení výchozích hodnot nového objektu pouze ty údaje, které jsou v
obou druzích shodné.
Diskový soubor
Zde je specifická situace v rámci níž lze provést ruční import nového
objektu z diskového souboru.
V tomto případě musí uživatel prostřednictvím dialogu pro výběr souboru vyhledat v rámci souborového systému svého počítače příslušný soubor.
Existují tři možnosti jak toho docílit:
Pokud jste tedy vytvoření nového objektu vyvolali způsobem, který umožňuje volbu předlohy, objeví se vždy Dialog pro volbu předlohy. V rámci tohoto dialogu máte možnost:
Ať už zvolíte jako předlohu cokoliv, jde vždy pouze o výchozí nastavení údajů nového objektu, které můžete vzápětí svojí činností v prohlížeči objektu změnit.
Pokud uživatel při vytváření nového objektu hned zadává (upřesňuje) data, provádí to v prostředí prohlížeče příslušného druhu objektu. V Kaskádě nejsou okna pro Nový objekt a pro Editaci objektu různá, jedná se o totéž uživatelské rozhraní.
![]() |
Tiskové výstupy |
![]() |
Funkční celky |