![]() |
Předmět |
![]() |
Předmět |
Druh Majetek slouží k evidenci předmětů, představujících v organizaci majetek ať už dlouhodobý, nebo jakýkoliv jiný.
Je poddruhem druhu Předmět a od něj přebírá veškeré jeho vlastnosti a principy, navíc jsou zde záležitosti týkající se účetní evidence a odpisování a dále mechanismus sloužící k uspořádání a identifikaci majetku v rámci vaší organizace
Majetek v rámci organizace je nutno inventarizovat, je potřeba mít o něm přehled, za jednotlivé předměty odpovídají určití pracovníci a předměty jsou někde umístěné.
Kaskáda poskytuje kvalitní podporu pro řešení všech výše uvedených úloh prostřednictvím dvou mechanismů.
Pracovníka, který nese za příslušný majetek faktickou věcnou odpovědnost (je mu svěřen do užívání, má jej k dispozici), je potřeba zaznamenat v prohlížeči majetku v první kartě v poli Kdo pečuje, přitom
Program automaticky vytváří propojení majetku na tuto osobu a díky tomu lze u příslušného pracovníka v kartě Souvisí zjistit velice pohodlně veškeré předměty, o které pečuje, případně vytisknout sestavu majetku při inventarizaci podle odpovědných pracovníků.
V rámci životního cyklu majetku bude program před předáním do užívání vyžadovat, aby převzetí majetku potvrdila odpovědná osoba zaškrtnutím vlastnosti Převzat pečujícím v boxu Vlastnosti (v kartě Účetní evidence / Základní parametry) nebo potvrzením avíza se žádostí o nastavení procesní vlastnosti Převzat pečujícím".
Uspořádání majetku lze v Kaskádě řešit velmi pružně prostřednictvím stromu vzájemných souvislostí, přitom.
Součástmi jsou míněny jiné evidované předměty (majetky) v Kaskádě.
Určení předmětu, jehož je příslušný předmět součástí, lze provést v první kartě v prohlížeči majetku. Opačný pohled, tedy pohled na všechny součásti, které se "k tomuto majetku hlásí", je k dispozici v prohlížeči Majetku v kartě Součásti, ve formě stromu.
Je vhodné vytvořit si jeden předmět (majetek), představující celou firmu. Může jít o majetek pouze fiktivní, ale může také také představovat skutečně reálnou budovu, ve které firma sídlí.
Dále je vhodné zadat jako jednotlivé předměty místnosti, u každé uvést, že je součástí budovy.
Předměty v jednotlivých místnostech zaevidovat tak, že u každého z nich bude v první kartě, v položce Je součástí, uveden odkaz na příslušnou místnost.
Pokud se jedná o určité související předměty (např. samostatně evidovaný monitor, který je v užívání u konkrétního počítače, tiskárna u počítače, apod.), pak je vhodné u příslušného majetku uvést čeho je součástí.
Výsledkem těchto kroků je stav, kdy v prohlížeči budovy v kartě Součásti je stromový rozpad na místnosti, každou místnost lze ve stromě rozkliknout a jsou zde vidět předměty v této místnosti, atd.
Věcnou evidencí dlouhodobého majetku v Kaskádě rozumíme záznam do Kaskády prostřednictvím tohoto druhu, aniž by byla pořizovací cena vedena na majetkových účtech (i když krátkodobě na nich v okamžiku nákupu figurovat může) a aniž by bylo prováděno odpisování. Hlavním smyslem je tedy přehledná věcná evidence, přitom:
Jde o "vyšší formu" než evidence věcná. Použití má smysl u majetku, který nepodléhá (podle zákona o dani z příjmu) povinně režimu odpisování, přitom ale účetní jednotka ve vazbě na své účetní směrnice rozhodne o odpisech v nějakém časovém období. Přitom platí, že
Jde o "nejvyšší formu" evidence, která je velmi podobná předchozí (účetní a věcná evidence) na rozdíl od ní však umožňuje i provádění daňových odpisů. Tuto formu je nutno použít u předmětů, které ze zákona podléhají režimu odpisování. Platí přitom:
Nový majetek vzniká ručně z iniciativy uživatele, obvykle v Modulu Dlouhodobý majetek.
Kaskáda podporuje účetní evidenci dlouhodobého majetku počínaje procesem pořízení, přes předání do užívání, odpisování účetní i daňové, až po vyřazení majetku z účetní evidence.
Kaskáda zajišťuje soulad mezi účetní a operativní evidencí. Znamená to, že pořizovací a zůstatková cena uvedená u majetku odpovídá spolehlivě částce, která byla na konto tohoto majetku účtována prostřednictvím libovolných dokladů. Je toho dosaženo tím, že uživatel nemůže pořizovací a zůstatkovou cenu změnit žádným jiným způsobem, než zaúčtováním nějakého dokladu, který se v řádku odkazuje na majetek, viz. účetní obraz předmětu.
Postupy, jak provést celý proces účetní evidence majetku (od založení, přes zahájení užívání, odpisy, až po vyřazení), najdete ve větvi help systému Účetní evidence majetku.
Pokud chcete majetek, který je zapsaný v Kaskádě a dosud je evidován pouze věcně, zaevidovat také účetně, musíte začít činností nazývanou
.Provedete to v prohlížeči Majetku / v kartě Účetní evidence / Základní parametry zaškrtnutím vlastnosti Pořizování zahájeno nebo spuštěním činnosti v prohlížeči.
Pokud tento krok neprovedete, pak Kaskáda nedovolí účtovat na konto příslušného majetku operace, týkající se majetkových účtů.
Jestliže je tedy pořizování výše uvedeným způsobem zahájeno, budete následně vytvářet např. přijaté faktury o nákupu majetku, řádek faktury týkající se konkrétního předmětu zaúčtujete na stejný účet, který je u majetku uveden jako účet pro stav Pořizuje se a zároveň v řádku provedete odkaz na tento předmět. Jakmile takový doklad zaúčtujete, promítne se příslušná finanční částka do pořizovací ceny majetku a zároveň se objeví odpovídající záznam v prohlížeči majetku v kartě Účetní evidence / Protokol. V případě, že doklad odúčtujete, záznam z protokolu zmizí a pořizovací cena se o příslušnou hodnotu sníží. To je však možno pouze do doby, než předmět předáte do užívání a začnete odpisovat.
Typický případ použití: Účetní i daňová evidence majetku - Pořizování majetku a jeho zaevidování v systému
Předání do užívání nelze provést jednoduchým kliknutím na vlastnost Užívání zahájeno v prohlížeči majetku, jak by se mohlo zdát. Je totiž nutno provést účetní operaci, kdy se pořizovací cena majetku přeúčtuje z účtu pořízení na evidenční účet.
Musíte proto vytvořit doklad (obvykle interní doklad), kterým částku rovnající
se pořizovací ceně přeúčtujete mezi dvojicí účtů (účet pořízení a evidenční účet), které jsou uvedeny v kartě
Účetní evidence / Základní parametry v prohlížeči majetku. K vytvoření nového
interního dokladu využijte činnost "Předat do užívání".
Při zaúčtování takového dokladu provede program automaticky zaškrtnutí vlastnosti Užívání
zahájeno u příslušného předmětu a zároveň se příslušná operace objeví v kartě Účetní evidence / Protokol. Od tohoto okamžiku
bude možno provádět odpisy, ale také např. účtovat další zvýšení nebo snížení ceny majetku, považovat nebo
nepovažovat jej za technické zhodnocení apod.
Potvrzení o převzetí majetku pečující osobou je součástí tiskové sestavy "Předávací protokol". Text protokolu můžete ponechat na již předchystaným nebo si můžete vytvořit vlastní v kartě Texty / Předání do užívání.
Typický případ použití: Účetní evidence majetku - předání do užívání
Základní parametry pro daňové odpisy jsou uvedeny v prohlížeči majetku v kartě Účetní evidence / Základní parametry. Jedná se především o metodu daňových odpisů a odpisovou skupinu, která vyjadřuje délku odpisování.
Pro výpočet daňového odpisu je k dispozici v kartě Účetní evidence / Protokol tlačítko Vypočítat daňový odpis. Tento daňový odpis lze v případě potřeby uživatelsky upravit (napozicováním se na příslušnou částku, klávesou <Enter> otevřete malý dialog, ve kterém zapíšete novou částku a potvrdíte ji kliknutím na tlačítko OK).
Částka vypočteného daňového odpisu bude uvedena v protokolu jako poslední záznam v sérii jiných řádků příslušného účetního období.
Prostřednictvím účetních odpisů dochází ke snižování zůstatkové účetní ceny majetku formou účtování na účet oprávek a účet daňových odpisů.
Provedení účetních odpisů spočívá v realizaci dvou kroků.
Odpisový plán lze vytvořit pro ta dílčí účetní období, která v Kaskádě existují, nikoliv tedy až do předpokládaného konce "účetní existence" příslušného majetku.
Vytvoření plánu účetních odpisů provedete v prohlížeči Majetku v kartě Účetní evidence / Protokol prostřednictvím tlačítka Generovat plán účetních odpisů. Tento plán účetních odpisů lze v případě potřeby uživatelsky upravit (napozicováním se na příslušnou částku, klávesou <Enter> otevřete malý dialog, ve kterém zapíšete novou částku a potvrdíte ji kliknutím na tlačítko OK).
Dokud nejsou účetní odpisy zaúčtovány, je možno provést generování znovu s jinými parametry. Přitom lze např. změnit metodu odpisu, koeficient apod.
K této činnosti je nutno použít interní účetní doklad s nastavením specializace zúčtování odpisů majetku. V dokladu s touto specializací je k dispozici činnost . Prostřednictvím této činnosti se automaticky v obsahu dokladu vytvoří tolik řádků, kolik je v jednotlivých předmětech pro odpovídající dílčí účetní období nalezeno plánovaných odpisů. Dílčí účetní období, za které se mají odpisy naplnit do dokladu, program zjistí z Data uskutečnění účetní operace uvedeného v hlavičce interního dokladu. Zaúčtováním takového dokladu dojde k potvrzení záznamů a jejich zobrazení modrou barvou v protokolu. Tyto záznamy již následně nelze modifikovat, pokud nebude účetní doklad odúčtován.
Vyřadit předmět z účetní evidence lze až poté, kdy má nulovou zůstatkovou cenu.
Nulovou zůstatkovou cenu má předmět buďto po úplném odepsání, nebo poté, co byla jeho cena snížena na nulu, prostřednictvím nějaké účetní operace, představující např. prodej, fyzickou likvidaci, apod.
Nejdříve je nutné majetek povolit k vyřazení. Toto oprávněná osoba provede nastavením procesní vlastnosti Vyřazení povoleno.
Vyřazení majetku je nutno provést prostřednictvím interního dokladu, který proúčtuje pořizovací cenu předmětu mezi evidenčním účtem majetku a účtem oprávek. Kaskáda takovou situaci rozpozná a označí majetek jako vyřazený.
Pro správnou funkci přechodů mezi etapami Pořízení, Užívání a Vyřazeno je potřeba správně nastavit druh u příslušných syntetických účtů. Toto nastavení provedete v Konfiguraci účetnictví / Účtový rozvrh. Pro účty Pořízení majetku jde o druh "Pořízení majetku", pro evidenční a pro oprávkové účty je to druh Majetek (dlouhodobý). U oprávkových účtů pak ještě musí být zatrženo, že jde o účet Korekční. Tato nastavení zde však nejspíš máte, protože jde o standardní dodávku spolu s celou Kaskádou. V každém případě je potřeba tato nastavení projít, ověřit, případně nastavit.
Pokud u majetku, který je právě vyřazován, existují součásti,
které ještě nejsou vyřazeny, dojde k zobrazení chybové hlášky a vyřazení majetku je tím zablokováno.
Po odstranění příčiny, která brání vyřazení je možné vyřazení majetku zopakovat a dokončit.
Součástí vyřazení je i tisk vyřazovacího protokolu, jehož text (důvod vyřazení) je možné zapsat v kartě Texty / Vyřazení.
Typický případ použití: Účetní evidence majetku - vyřazení
Druh Běžný dokument je poddruhem druhu Dokument.
Druh Běžný dokument nemá žádné další poddruhy.
![]() |
Předmět |
![]() |
Předmět |