![]() |
Instalace a reinstalace |
![]() |
Provoz a podpora | Datové formáty pro banky |
![]() |
Poté co byly splněny Technické podmínky provozu a provedena Instalace (případně reinstalace) Kaskády, je možno přistoupit ke spuštění Kaskády.
K řádnému provozu je nutno zajistit následující:
Jakékoliv spouštění progamů má smysl tehdy, když existuje regulerní spojení mezi klienty a serverem. Je tedy nutno pamatovat na to, že v rámci zabezpečení sítě musí být povolen z uživatelských stanic přístup k databázovému serveru, jinak se uživatelské stanice nemohou k serveru přihlásit.
Systém Kaskáda pracuje v režimu klient-server a využívá ke komunikaci mezi klientem a serverem tzv. IP protokol. Jedná se o komunikaci, která je v dnešní době monitorována a omezována technickými prostředky, které mají zamezit neoprávněnému přístupu k počítačům a datům. Jedná se především o tzv. bránu firewall, která je součástí systému Windows. Tato brána neumožňuje nepovolenou komunikaci mezi počítači, proto je nutno jak na straně databázového serveru, tak na straně uživatelských stanic, povolit provoz příslušných programů. Obvykle se při prvním spuštění programu objeví standardní dialog Windows, je to dotaz, zda povolit komunikaci tohoto programu prostřednictvím protokolu IP.
Poněkud specifická je situace tehdy, když je databázový server provozován formou služby, neboť zde se dotaz na povolení vyjímky neobjeví automaticky, ale je nutno tuto vyjímku v bráně Firewall zadat ručně a to následujícím postupem.
Otevřete "Brána firewall systému Windows" v menu
.Na kartě Obecné zkontrolujte, zda je brána firewall zapnuta, pokud není, zapněte ji.
Na kartě Obecné zkontrolujte, zda není zaškrtnuta volba "Nepovolovat výjimky", pokud je tato volba zaškrtnuta, zrušte zašktnutí kliknutím na zaškrtávací pole.
Na kartě Výjimky přidejte postupně (kliknutím na tlačítko Přidat program, nastavením cesty a potvrzením tlačítkem OK) následující programy:
Na databázovém serveru:
Na uživatelské stanici:
Všechny tyto nově vložené programy musí být (v seznamu výjimek) zaškrtnuté (tzn. že je povolen jejich provoz).
Zavřete dialog "Brána firewall systému Windows" i "Centrum zabezpečení systému Window".
Spuštění SQL serveru je samozřejmě zcela nezbytné k jakémukoliv dalšímu provozu Kaskády.
SQL server nelze spustit odjinud než z databázového serveru, nelze to provést na dálku (s vyjímkou přístupu ke vzdálené ploše nebo podobných správcovských prostředků, které jsou již mimo rámec problematiky této nápovědy).
SQL server se provozuje jako služba zejména tehdy, pokud má být automaticky spuštěn po startu operačního systému. Služba SQL serveru musí být před spuštěním zaregistrována v systému pod určitým jménem. Pokud chcete provozovat více SQL serverů, pak je třeba je zaregistrovat jednotlivě pod různými jmény.
Registrace a konfigurace služby se provádí na Řídicí konzoli
602SQL.
Postup registrace nové služby:
Spusťte Řídící konzoli 602SQL (např. z menu
).Ve stromě v levé části klikněte na nabídku Registrované služby SQL serveru.
V pravé části vyplňte jméno nové služby (např. "SQL Server - Firma").
Klikněte na tlačítko "Zaregistrovat" - Po registraci se služba objeví pod svým jménem v seznamu služeb. Nově zadaná služba se automaticky napozicuje (pokud ne, klikněte na ni) a pokračujte dále v konfiguraci:
Zvolte jméno databáze, nad níž bude služba pracovat, výběrem z nabídky databází.
Nastavte (zaškrtnutím volby "Spustit automaticky při startu Windows"), zda se služba bude spouštět automaticky při každém startu operačního systému, nebo bude spouštěna ručně.
Automatické spouštění není vhodné, pokud se při startu SQL serveru musí zadávat heslo k databázovému souboru.
Zavřete Řídící konzoli 602SQL.
Automatické spuštění při zapnutí počítače a ukončení při vypnutí.
Takovéto spuštění a ukončení SQL serveru proběhne tehdy, pokud při konfiguraci služby byla zaškrtnuta volba "Spustit automaticky při startu Windows".
Ruční spuštění nebo zastavení služby.
Přes Řídící konzoli 602SQL
Přes modul Služby systému Windows
V případě, že nechcete provozovat 602SQL server jako službu, je možné využít nabídky Windows "Po spuštění". Nejrychlejší způsob je:
Po spuštění operačního systému Windows (start počítače) se nyní automaticky spustí také 602SQL server.
Pokud nevyužijete ani jedné z výše uvedených možností, pak je možné 602SQL server spustit ručně.
Standardním prostředkem pro takové spuštění je volba . Součástí tohoto spouštěcího příkazu jsou parametry:
Tento způsob je zcela nevhodný a nedoporučujeme ho, neboť si vynucuje stálou aktivitu někoho, kdo v případě potřeby 602SQL spouští.
Činnost 602SQL serveru lze, bez ohledu na to zda je spuštěn jako služba nebo běžná aplikace, vždy ukončit:
Pokud server běží jako služba, je možné také ukončit jeho činnost:
Přes Řídící konzoli 602SQL
Je-li k serveru přihlášen nějaký uživatel (za uživatele je považován i Kaskádní přijímač a odesílač, proto je nutné ukončit jejich chod také, viz. dále), pak se při pokusu o ukončení jeho práce vypíše varovná zpráva o tom, že na serveru jsou připojeni uživatelé a zda chcete i přesto server ukončit. V tomto případě nedoporučujeme ukončovat chod serveru, protože právě ten uživatel, který je ještě připojen, může mít některá data rozeditována a pokud by došlo k ukončení serveru, tak by o tyto data přišel. Proto je dobré před ukončením serveru ověřit, zda na serveru není některý z uživatelů, případně jim poslat varovnou zprávu o ukončení chodu 602SQL serveru.
Dialog Tvorba alarmu v Kaskádě
Řídící konzoli 602SQL
Přijímač a odesílač zásilek slouží k přenosu zásilek mezi komunikačním serverem a databázovým serverem.
Nutným předpokladem před spuštěním těchto programů je chod 602SQL serveru.
Spuštění přijímače a odesílače zásilek lze provést pro konkrétní datovou větev pouze jednou. V případě, že se pokusíte nad stejnou datovou větví spustit tyto programy vícenásobně, program vícenásobné spuštění neprovede a zobrazí upozornění.
Spuštění e-mailových programů lze provést třemi způsoby:
Přijímač a odesílač zásilek bývá provozován jako služba zejména tehdy, pokud mají být automaticky spuštěny po startu operačního systému.
Nutnou podmínkou k tomuto způsobu provozu je, že jako služba je spuštěn také 602SQL server.
Postup registrace nové služby:
Spusťte konfiguraci přijímače a odesílače e-mailů (zásilek) z menu
,v horní části vyplňte přihlašovací údaje,
v sekci Služby vyplňte jméno nové služby (např. "SQL Server - Firma"),
u služby Přijímač i Odesílač zaškrtněte čtvereček Nainstalována,
ponechte zaškrtnuté čtvereček Uložit tuto konfiguraci,
klikněte na tlačítko Převzít - po registraci se služba objeví pod svým novým jménem (u nás zmiňovaný "SQL Server - Firma") v modulu Služby (Start / Nastavení / Ovládací panely / Nástroje pro správu / Služby).
Automatické spuštění při zapnutí počítače a ukončení při vypnutí
Takovéto spuštění a ukončení přijímače a odesílače proběhne tehdy, pokud je 602SQL server spuštěn jako služba a zároveň jste provedli registraci a konfiguraci služby přijímače a odesílače.
Ruční spuštění nebo zastavení služby přes konfiguraci přijímače a odesílače
Ruční spuštění nebo zastavení služby přes Služby Windows
V případě, že nechcete provozovat přijímač a odesílač zásilek formou služby, je možné využít nabídky Windows "Po spuštění". Nejrychlejší způsob je:
Po spuštění operačního systému Windows (start počítače) se nyní automaticky spustí také přijímač a odesílač zásilek.
Pokud do parametru příkazového řádku u obou programů doplníte parametr /START, programy se spustí automaticky bez potvrzení spuštění. Druhým nepovinným parametrem je /TIMEOUT, který se udává v sekundách a oddaluje spuštění programu. Tento parametr doporučujeme zadávat v případě, že 602SQL server spouštíte jako službu nebo automaticky po spuštění Windows. Pokud tento parametr nezadáte, může se stát, že se tyto e-mailové programy začnou spouště dříve, než je spuštěn 602SQL server, což bude mít za následek výpis chybového hlášení. Doporučujeme nastavit tento parametr na /TIMEOUT=30.
Spuštěním programu Přijímač e-mailů (KaskMailReceive.exe) a Odesílač e-mailů (KaskMailSend.exe), zpravidla pomocí menu
. Doporučujeme však vytvořit si na ploše zástupce těchto programů a doplnit parametr /START do příkazového řádku.Pro ukončení chodu přijímače a odesílače není nutné vypínat 602SQL server. Postup:
V nástrojovém pruhu Windows kliknete pravým (sekundárním) tlačítkem myši na ikonu přimače/odesílače. V
plovoucím menu kliknete na volbu "Ukončit".
NEBO
Pomocí systémového okna "Správce úloh" na kartě Procesy vyberete proces KaskMailReceive.exe (program přijímače) a v plovoucím menu kliknete na volbu "Ukončit proces". To samé uděláte s procesem KaskMailSand.exe (program odesílače).
Pro spuštění přijímače/odesílače doporučujeme první variantu (formou služby).
Pokud z jakéhokoliv důvodu ukončíte chod přijímače a odesílače, opětovné spuštění provedete způsobem popsaným výše.
Pozn: Informaci o tom, že Kaskádní přijímač nebo odesílač neběží, se uživatel dozví prostřednictvím varovného panelu.
Při spuštění Kaskády se kontroluje počet přihlášených uživatelů.
Kaskádu lze spustit dvěma způsoby:
Tento postup je stejný jako u každého jiného programu a to přes menu
.Instalace Kaskády standardně vytváří zástupce na ploše. Tento zástupce je zcela dostačující pro spuštění Kaskády. Neobsahuje žádné specifické parametry a Kaskáda proto do dialogu při spuštění Kaskády vždy přednastaví údaje z minulého spouštění. Při práci jediného uživatele na příslušném počítači (což je nejobvyklejší stav) je to zcela dostačující a pohodlné.
Pro spuštění Kaskády lze použít několik parametrů (nepovinných), které umožní předdefinování parametrů pro spouštění. Jejich podrobný popis najdete v kapitole Parametry při spuštění.
Zadávání parametrů u zástupce programu Kaskáda má smysl hlavě v případě, že na stejném pracovišti se střídá více uživatelů. Každý uživatel pak může mít na ploše svého zástupce pro spuštění Kaskády s parametry, které jsou nastaveny přímo pro něj.
Zadávání parametrů u zástupce programu Kaskáda:
Jedním z možných parametrů je také parametr /PWD pro zadání hesla, jeho použití však nedoporučujeme, resp. doporučujeme pouze v případě, že k počítači nemá fyzický přístup nikdo jiný a tedy se nemůže toto heslo dozvědět. Vyplněním parametru /PWD se vystavujete riziku zneužití přístupu do Kaskády neoprávněnými osobami.
Pokud budou vyplněné všechny čtyři parametry, při spuštění Kaskády program nevyžaduje vyplnění povinných
údajů pro přihlášení, automaticky je doplní ze zadaných parametrů a spustí Kaskádu.
Pokud bude vyplněn jen některý ze čtyř parametrů, pak při spuštění Kaskády bude automaticky předvyplněn pouze
ten údaj, který je vyplněn v parametrech (je možné je změnit) a zbývající údaje musí uživatel vždy znovu
vyplnit.
Načtení datových struktur nějakou chvíli trvá, proto je uživateli signalizován stav načítání pomocí indikátoru průběhu a při tom se v pozadí zobrazuje obrázek, který je náhodně načten ze sady obrázky uložených ve složce ImgStart (standardně v C:\Program Files\Software602\Kaskada\ImgStart).
Pokud nejste s tímto chováním programu spokojeni, můžete provést úpravy podle následujících informací:
Potlačení zobrazení fotografie během inicializace datových struktur
Při spouštění programu lze potlačit zobrazení fotografie během inicializace datových struktur. Provede se to přidržením klávesy <Ctrl> při potvrzování tlačítka Pokračovat během výběru datové větve. Je to užitečné např. při práci prostřednictvím vzdálené plochy, kdy zobrazení zbytečně zdržuje.
Vlastní fotografie
Při instalaci Kaskáda automaticky vytváří v instalační složce Kaskády podsložku ImgStart, obsahující právě ty obrázky (fotografie), které se zobrazují při inicializaci datových struktur. Pokud chcete použít vlastní obrázky, stačí je do této složky zkopírovat a připravit si tak vlastní seznam obrázků.
Pokud chcete, aby se při inicializaci zobrazovaly pouze vlastní obrázky a nezařazovaly se do nich i obrázky dodané při Instalaci Kaskády, odškrtněte v dialogu Výběr datové větve servisní volbu Zobrazovat dodané start-foto.
![]() |
Instalace a reinstalace |
![]() |
Provoz a podpora | Datové formáty pro banky |
![]() |