![]() |
Zatěžování 602SQL serveru |
![]() |
Provoz a podpora | Export/Import datové větve |
![]() |
Ač v dnešní době není problém pořídit si vysokokapacitní a rychlé disky pro provoz databázového serveru a pro zálohování, je zbytečné a nežádoucí, aby databáze zabírala příliš mnoho místa.
Jedním z důvodů, proč databáze "bobtná" je, že se v ní shromažďuje příliš mnoho nepotřebných objektů a to především zásilek, které nikdo nemaže.
Jak se tedy těchto "kostlivců" zbavit a jaká je prevence proti zbytečnému uskladňování těchto nepotřebných zásilek?
Toto je obecné pravidlo, přitom velmi úzce souvisí i se zásilkami. Pokud u kontaktu existuje mailová adresa, bude mail automaticky k tomuto kontaktu propojen. Nehrozí to, že by mail spadl do spamů, apod. Líp se pak budou filtrovat zásilky s neupřesněnými adresami, ... O správném nastavení adres distribučních seznamů asi není potřeba ani psát. V žádném případě by neměla adresa uživatele Kaskády figurovat u "virtuálního kontaktu" <neznám>.
Viz. samostatná kapitola Expirační časy u propojení zásilky a kontaktu.
Každý uživatel by si měl každý den projít Inbox, vyřešit co je potřeba (reagovat na avíza, ...) a hlavně smazat nepotřebné a nežádoucí maily (nikoliv pouze propojení z Inboxu, ale odstranit z přijatých/odeslaných zásilek uživatele nebo distribučního seznamu). Tím zajistíte to, že maily, u kterých neexistuje žádné jiné propojení, které by bránilo smazání, budou z databáze při nočním úklidu vymazány.
Aby bylo zajištěno automatické mazání nepotřebných zásilek z databáze, je zapotřebí mít v konfiguraci mail-systému zapnutou volbu Mazat při nočním úklidu "nepotřebné" zásilky.
V Kaskádě pro tyto účely existuje pro vrcholového administrátora složka Rozbory zásilek ve stromě složek v modulu Agenda pod uzlem Komunikace. Jde o prostor, kde si snadno udělá představu o zásilkách, které jsou uložené v databázi s možností různorodého filtrování a třídění.
Jde o zásilky, které nemají určeného odesílatele a/nebo příjemce. Program takové zásilky a potažmo i mailové adresy automaticky přiřazuje k "virtuálnímu kontaktu" <neznámý>. Jde především o spamy a nevyžádané maily. Těch bývá opravdu hodně a je vhodné je pravidelně odstraňovat.
Jde o nastavení, které je dobré konzultovat s vaším IT správcem. Díky tomuto nastavení lze odfiltrovat některou nevyžádanou poštu, ještě než si ji stáhne Kaskádní přijímač zásilek.
Výše zmíněný antispamový filtr na poštovním serveru nemůže odfiltrovat veškerou nevyžádanou poštu, proto v
případě, že vám do Kaskády nevyžádaná el. zásilka (spam) přesto přijde, je vhodné vytvořit přímo v prohlížeči
zásilky novou antispamovou podmínku. Tyto podmínky může vytvářet každý uživatel Kaskády a jsou platné hned po
založení. Administrátor mail-systému je pak může schválit, upravit nebo smazat při každodenních kontrolách při startu Kaskády nebo v konfiguraci
mail-systému na kartě Antispamová
ochrana. Zásilky, které neprošly Kaskádní antispamovou kontrolou, jsou uvedeny v konfiguraci
mail-systému na kartě Odmítnuté zásilky
(spamy) nebo se zobrazí každý den v rámci každodenních
kontrol uživateli, kterého administrátor mail-systému určil v poli Komu ukazovat spamy v konfiguraci Mail-systému na kartě Obecné. Tyto zásilky by měli oprávnění uživatelé pravidelně mazat.
Pozor, nevytvářejte antispamové podmínky končící známými doménami jako je např. @gmail.com apod.V takovém
případě je lepší zadat do podmínky celou adresu např. pokusitel@gmail.com.
Na první pohled se může zdát, že je výše zmíněný seznam pokynů příliš dlouhý a člověk by nemohl dělat nic jiného, než se probírat zásilkami. Opak je ale pravdou v situaci - pokud se vše dělá průběžně. Tzn. když uživatel zakládá kontakt, tak nastaví platnost a zapíše mailovou adresu. Pak "stejně jako jiné věci" řeší vše v Inboxu. Zde smaže zásilku (buď jen z Inboxu nebo úplně) a to je vše. Pokud však nebude Inbox a zásilky promazávat, pak nastane situace, kdy se zásilky budou v databázi hromadit a databáze bude růst a růst, zálohování pak bude pomalejší, atd.
Hromadným smazáním několik desítek, stovek či tisíc nepotřebných zásilek nezajistíte fyzické zmenšení
databázového souboru wb8.fil.
Soubor wb8.fil má nějakou velikost a po smazání dat z databáze dojde pouze k uvolnění určité části databáze pro
jiná (nově přicházející) data. Velikost souboru však zůstane zachována.
To však neznamená, že je mazání nepotřebných objektů v Kaskádě zbytečné, právě naopak. Když nic jiného, velikost
databáze dále neporoste, zůstané na stejné úrovni.
Pokud se rozhodnete provést nějaké výrazné promazání databáze (smazáním nepotřebných zásilek, dokumentů, apod.) a
chcete fyzicky změnšit databázový soubor, obraťte se na Hotline Kaskády a po dohodě s pracovníky technické
podpory je možné provést zkompaktnění (tedy zmenšení) databáze.
![]() |
Zatěžování 602SQL serveru |
![]() |
Provoz a podpora | Export/Import datové větve |
![]() |