Volba profilu
Vyhledat objekt
Úpravy Kaskády dle verzí
Úpravy Kaskády dle oblastí
Ceník služeb
Odkazy

24.03, Úpravy v této verzi, 24.7.2024

Vyřešené úpravy dle verzí / V24 / 24.03, Úpravy v této verzi, 24.7.2024
  • QR platba umožňuje předat informaci jak o konkrétním datu splatnosti tak s příznakem okamžité platby  >>>

    Doposud se do tisku QR platby automaticky přenášela z faktury vydané i informace o datumu splatnosti.
    Pokud zákazník chtěl zaplatit okamžitě, musel ve své bankovní aplikaci změnit datum splatnosti na "co nejdříve" apod.

    V prohlížeči faktury vydané na kartě Další detaily přibylo nové zaškrtávací pole "Jako součást QR kódu uvést i datum splatnosti".
    Pokud

    • není zaškrtnuté, program do QR platby nevyplní datum splatnosti. Bankovní aplikace pak automaticky přednastaví datum splatnosti na "co nejdříve", "okamžitě" apod.

    • je zaškrtnuté, bude v QR kódu figurovat (stejně jako dosud) konkrétní datum splatnosti převzaté z faktury. To však nebrání odběrateli v bankovní aplikaci datum splatnosti změnit.

    Pozor, při změně tohoto údaje je nutné na kartě Další vygenerovat nový QR kód kliknutím na tlačítko Vytvořit kód.

    Během aktualizace je u všech nevystavených a nevyrovnaných vydaných faktur a zálohových listů vydaných a u šablon uvedených druhů nastaveno, že se datum splatnosti do QR kódu má přenášet. Je tak zachována dosavadní funkčnost.
    Pokud požadujete změnu, musíte ji provést buď u konkrétní faktury, nebo u příslušné šablony, odkud se údaj bude přenášet do nových dokladů.

  • Nově jsou k dispozici kontrolní tiskové sestavy se seznamem faktur  >>>

    V Kaskádě jsou nově k dispozici tiskové sestavy

    • Přehled vydaných faktur

    • Přehled přijatých faktur

    Tisk je možný ze dvou míst a to:

    • z Prohlížeče kontaktu
      Toto místo je primárně určeno pro kontrolu faktur s konkrétním dodavatelem/odběratelem. Před tiskem program nabídne dialog pro nastavení rozsahu data uskutečnění účetní operace OD-DO. Jako každý jiný objektový tisk, tak i tyto lze pohodlně odeslat prostřednictvím zásilky, podobně jako odsouhlasení závazků a pohledávek, nebo platební upomínka.

    • ze seznamu faktur (příslušného druhu) nad konkrétní složkou
      Toto místo slouží především pro kontrolní (interní) tisk seznamu faktur. Před tiskem lze nastavit libovolný filtr ve filtrovacím panelu (období, aktéra, pouze neuhrazené, ...).
      Samotný tisk provedete prostřednictvím tisku tabulky (Ctrl+R), kde v dialogu vyberete konkrétní sestavu. Výhodou je, že tisk již obsahuje pevně dané sloupce a není nutné je při opakovaném tisku vždy upravovat, přesunovat apod.

  • Je zavedena podpora biometrických podpisů v PDF dokumentech generovaných Kaskádou  >>>

    Biometrický podpis, také se mu jinak říká viditelný digitální podpis, je metoda podepisování elektronických dokumentů, která (oproti digitálním podpisům digitálním certifikátem) zajišťuje větší bezpečnost, jelikož umožňuje zápis a uchování jedinečných charakteristik podepisující osoby, jako je rychlost, tlak, doba podpisu apod.
    Je to technologie, která umožňuje podepisovat elektronické dokumenty vlastnoručním podpisem s možností verifikace (kontroly pravosti) podpisu, což jsou velice charakteristické věci, které nelze tak snadno napodobit a jedná se tedy o velice seriózní způsob autorizace dokumentů.
    Nejčastěji se s biometrickým podpisem setkáte v bankovnictví, pojišťovnictví, apod.

    Kaskáda nyní umožňuje zařadit do firemních procesů biometrické podepisování dokladů/dokumentů, které v Kaskádě vznikají (nebo i jiných).

    Celá problematika biometrických podpisů je značně rozsáhlá a technicky náročná. Kaskáda proto neřeší technologii podpisů jako takových, ale zajišťuje integraci se specializovaným softwarem, který umožňuje díky patřičnému hardwaru (podpisová destička) provést vlastnoruční podpis a ten vložit do existujícího PDF dokumentu. Kaskáda „pouze“ tomuto externímu softwaru předloží vytvořený PDF dokument (objednávku, dokument, apod.) a následně, když je PDF dokument obohacen o biometrický podpis, uloží ho zpět do Kaskády k danému objektu pro budoucí použití.

    V rámci Kaskády bylo pro potřeby této integrace provedeno několik úprav:

    • Vedle dosavadního konfigurovatelného obrazu objektu vzniká další možnost a to u jednotlivých druhů objektů ukládat podepsaný PDF dokument (což má smysl především u dokladů a dokumentů). Pro uživatele to znamená, že se v prohlížeči daného objektu zobrazí další karta a v ní patřičný PDF obrázek s podpisem. Pro zobrazení karty je nutné mít v konfiguraci druhů u daného druhu objektu zapnutou volbu Umožnit přiložit podepsaný dokument jako součást objektu tohoto druhu.

    • V dialogu nastavení aplikace spouštěné po exportu lze nyní nastavit nový parametr, který říká programu, že vyexportovaný PDF dokument má uložit zpět do databáze Kaskády k danému objektu do dané karty ("obraz" nebo "podpis").

    • Pro samotné spuštění externího softwaru, který umožní podepsání PDF dokumentu, je použit stávající mechanismus. Jde o spuštění externí aplikace, která je definována v dialogu nastavení aplikace spouštěné po exportu. Aplikaci jsou předány příslušné parametry, především parametr "%fnm", který obsahuje jméno vyexportovaného souboru včetně cesty.
      V tomto případě to bude aplikace, která uživatele vyzve k podepsání dokumentu. Až příslušná osoba dokument na destičce podepíše, potvrdí uživatel v Kaskádním dialogu pokračování ukládání (nyní již podepsaného) dokumentu zpět do Kaskády k danému objektu.

    Ke zprovoznění funkcionality biometrických podpisů v Kaskádě kontaktujte technickou podporu Kaskády.

  • Kalendářová událost, která je alternativním obsahem emailu, se nyní zobrazuje jako příloha zásilky  >>>

    Týmové nástroje, jako je MS Teams, Google Calendar, Mozilla Thunderbird apod. umí poslat pozvánku na schůzku formou zásilky, kde je v obsahu příslušná kalendářová událost. Tato událost nese všechny informace o schůzce a při jejím otevření na straně příjemce dojde k otevření jeho kalendáře s možností reagovat na tuto sdílenou událost ( schválit / odmítnout ).

    Většinou tato zásilka obsahuje informaci o schůzce i v textové podobě a to jak ve formě prostého textu, tak ve formě HTML. Jde o tzv. alternativní obsah zprávy, který má být zobrazen v situaci, kdy příjemce zásilky neumí otevřít kalendářovou událost.

    Pokud tento alternativní obsah je součástí zásilky, pak i dosud bylo možné v Kaskádě vidět podrobnosti o dané schůzce a zareagovat na ni.

    Pokud zásilka neobsahuje žádný alternativní obsah, Kaskáda dosud zobrazila pouze prázdnou zprávu.

    Nově je Kaskáda upravena tak, že v případě výskytu kalendářové události v těle zásilky, zobrazí tuto kalendářovou událost jako přílohu s příponou "ICS". Zásilka otevřená v Kaskádě tak již není zcela prázdná.

    Pokud máte k tomuto typu souboru ( *.ICS ) přiřazen příslušný program, zobrazí se obsah schůzky v externí aplikaci, která umí s tímto typem souboru pracovat.

  • Je přepracován způsob odesílání elektronických zásilek na SMTP server včetně autentizace jednotlivých uživatelů (adres)  >>>

    Z důvodu požadavků na větší bezpečnost je přepracován způsob autentizace na poštovních serverech a celý proces odesílání elektronických zásilek na SMTP server.

    U jednoho společného účtu problém nenastával, ale v případě, kdy se KaskMailSender přihlašoval pod nějakým „univerzálním účtem“ a pak zásilku odesílal jménem (z adresy) někoho jiného, nevzbuzovalo u některých přijímajících poštovních serverů důvěru a někdy byly takové zásilky označeny jako SPAM, nebo dokonce skončily i v koši.

    V Kaskádě je nyní v konfiguraci mail-systému na kartě Obecné možnost definovat pro každou e-mailovou adresu, ze které se mohou odesílat zásilky, příslušný účet s přihlašovacími údaji pro SMTP server.
    I nadále je zde ponechána možnost používat jeden společný účet jako dosud, tzn. pokud se nenadefinují "individuální účty pro SMTP", bude vše fungovat stejně jako dosud.

    Postup při odesílání elektronické zásilky je tedy následující:

    Odesílač zásilek (KaskMailSender) zjistí zda definice individuálních účtů pro SMTP existuje

    • pokud NEexistuje, pak stejně jako dosud, bude stále používat jeden společný účet

    • pokud existuje (definice individuálních účtů) pak

      • podívá se, kdo je odesilatel (e-mailová adresa)

      • najde v definičním seznamu příslušné přihlašovací údaje pro tuto adresu

        • pokud existují tak

          • přihlásí se k SMTP serveru příslušným jménem a heslem

          • pošle příslušná data na server a počká na odpověď

          • odhlásí se

        • pokud neexistují tak

          • zaznamená chybovou informaci do logu

          • zásilku vrátí do stavu koncept a pošle avízo odesílateli

  • Je vylepšeno načítání adres z registru ARES  >>>

    Při načítání adres z registru Ares je lépe ošetřena práce s městskými částmi v adrese sídla.

  • Informace o zániku organizace je nyní získávána z jiné služby  >>>

    V rámci nového technologického řešení webových služeb pro získání dat z ARESu jsme zaregistrovali problém s údajem Datum zániku (subjektu).

    Dřív byl u zaniklých organizací tento údaj vždy spolehlivě vyplněn, mohli jsme se o něj opřít, takovou organizací jsme v Kaskádě nastavili jako zaniklou.
    Nyní však v základní službě ekonomicke-subjekty tento údaj sice figuruje, ale v reálu vidíme, že není vyplněn u organizací, které v minulých měsících zanikly a je to i uvedeno v internetových registrech.

    Kaskáda nyní tuto informaci získává přes službu ekonomicke-subjekty-res. Pro uživatele se nic nemění, načtení dat bude probíhat stejně jako dosud.

  • Nová struktura XML souboru pro "Oznámení o nástupu do zaměstnání (ONZ)" na ČSSZ  >>>

    Od 1.8.2024 je možné podávat pouze novou verzi XML oznámení o nástupu do zaměstnání.

    Kaskáda nyní obsahuje tento upravený XML export, ve kterém je

    • změněna verze na hodnotu 1.3
    • doplněn údaj s kódem zdravotní pojišťovny
    • změněn název číselníkové hodnoty "Starobní důchod" na "Starobní důchod nebo DPP"

    Nově je tedy umožněno tímto formulářem provádět přihlášení / odhlášení zaměstnanců zaměstnaných i na DPP.

  • Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce  >>>

    Od 1.8.2024 je povinnost podávat elektronicky na ČSSZ nové e-Podání VPDPP - viz. název úpravy.

    Pomocí tohoto podání jsou na ČSSZ hlášeny příjmy všech zaměstnanců zaměstnaných na DPP.
    Poprvé je tak potřeba učinit již za měsíc 7/2024, nejpozději do 20.8.2024 a pak
    každý měsíc, nejpozději do 20. následujícího měsíce za předchozí kalendářní měsíc.

    V rámci tohoto podání je také možné přihlásit / odhlásit příslušného zaměstnance, pokud tak nebylo učiněno dříve, případně provést opravu či storno.
    Kaskáda však tyto možnosti nepodporuje.
    Přihlášení a odhlášení zaměstnanců je potřeba provádět upraveným formulářem "Oznámení o nástupu do zaměstnání".
    Zaměstnance, kteří jsou již zaměstnaní před 1.7.2024 a nejsou dosud přihlášeni, je potřeba dodatečně přihlásit.
    Opravy a storna hlášení je nutné provádět přímo na webových stránkách ČSSZ.

    Nový XML export je dostupný v modulu Mzdy v menu Výstupy / Tiskové výstupy / Měsíční výstupy / Výstupy k výplatám pod názvem "XML výkaz příjmů pro ČSSZ z DPP od 7/2024".

  • Je upraven režim stromového/tabulkového zobrazení obsahu DL / OBJ  >>>

    Dosud bylo možné zobrazit obsah objednávky a/nebo dodacího listu ve formě stromového zobrazení.
    Často je tento způsob zobrazení využíván v objednávkách výroby, kde je jeho pomocí vidět rozpad výrobku na jednotlivé položky dle kusovníku.
    Dosud bylo možné ve stromě pouze mazat, editovat a případně posunovat položky.

    Nově je umožněno ve stromovém zobrazení obsahu DL/OBJ také vytvářet nové řádky. Ve stromě je pak tato nová položka zařazena pod stejný uzel, jako je umístěna položka, na které se ve stromě stálo v okamžiku stisknutí tlačítka pro vložení nového záznamu.

    Navíc je možné prostřednictvím zásahu servisního technika na míru upravit výchozí zobrazení obsahu (stromové/tabulkové) ihned po vstupu na kartu Obsah a zobrazení či skrytí tlačítka pro přepínání mezi režimy zobrazení "strom" / "tabulka".

  • Pole pro rychlé hledání objektu umí pracovat s cizím kódem EAN13  >>>

    V rámci úpravy UPK-18-0032 byla Kaskáda upravena tak, aby byla schopna vyhledat produkt i podle cizího EAN13 kódu, ale pouze

    Nyní je možnost vyhledání produktu podle cizího EAN kódu doplěna i do pole pro rychlé hledání objektu.

  • Do tisku výkazů Rozvaha a Výkaz zisku a ztráty (v tisících) a do XML s podkladem pro přiznání k dani z příjmu je doplněn komentář k možným zakrouhlovacím rozdílům  >>>

    Sestavování výkazů v tisících probíhá tak, že jsou nejdříve sečteny hodnoty na příslušných účtech a vypočteny součtové řádky v přesných číslech. Teprve potom jsou tyto přesně vypočtené hodnoty zaokrouhleny na tisíce.
    Při použití tohoto způsobu sestavování výkazů Rozvaha a Výkaz zisku a ztráty (v tisících) a v XML podkladu pro přiznání k dani z příjmu může dojít k rozdílu mezi zaokrouhlenými součtovými řádky a součtem zaokrouhlených řádků.

    Když odevzdáte přiznání k dani z příjmu s těmito rozdíly ve výkazech, pracovníci finančního úřadu po Vás dodatečně požadují vysvětlení tohoto rozdílu. Předejít těmto dotazům lze snadno. Postačí k přiznání připojit textovou přílohu, kde je vznik tohoto rozdílu zdůvodněn.

    Abychom tomu co nejvíce napomohli, tak jsme do výše uvedených výstupů z Kaskády doplnili text:
    Výkaz Rozvaha a Výkaz zisku a ztráty je kompletně sestaven z přesných čísel, což se týká i součtových řádků. Nakonec je každý jednotlivý řádek zaokrouhlen. Součet dílčích zaokrouhlených řádku se může lišit od zaokrouhleného součtového řádku o zaokrouhlovací rozdíly.

    Tento text je u tiskové sestavy pevně daný, u XML je možné ho po načtení na Daňovém portálu jakkoliv upravit.

Detekce Javascriptu proběhla. (?)
Návštěv webu: 1626015.