![]() |
Prohlížeč Bankovního výpisu |
![]() |
Prohlížeč Peněžního dokladu |
Prohlížeč druhu Pokladní doklad slouží k zpracování dokladů o příjmech a výdejích peněžních prostředků v hotovosti na Pokladnách. S Pokladními doklady obvykle pracujete buďto přímo v Pokladně nebo při úhradách Faktur.
Při použití prohlížeče během zadávání nového pokladního dokladu závisí silně na tom, odkud a jak bylo zadání nového dokladu spuštěno.
Většina údajů v kartě pokladní doklad je nevyplněná, není určen plátce ani příjemce a začnete volbou druhu (příjmový nebo výdajový). Vyplníte další hlavičkové údaje a zvolíte zda doklad je jednořádkový nebo víceřádkový (standardně je předpřipraven víceřádkový). Po uložení hlavičky budete obvykle v kartě Obsah zadávat jednotlivé řádky dokladu.
Pokud bylo vytvoření pokladního dokladu spuštěno z některé vystavené faktury nebo zálohového listu (ať už z menu Objekt nebo z karty Souvisí), pak se prohlížeč při vstupu do zadávacího režimu předvyplnil hodnotami příslušné faktury (zálohového listu). Je zde vyplněn plátce (příjemce) díky využití mechanismu aktérů, je nastaven druh příjmový / výdajový, sestaven název dokladu a přednastaven údaj Doklad je jednořádkový. Po uložení hlavičky program automaticky vytvoří první a jediný řádek, do kterého dosadí předpokládanou částku platby a odkaz na příslušný párovatelný doklad.
V případě, že je pokladní doklad vytvořen z prohlížeče faktury činností Úhrada v hotovosti, nastaví program datumu uskutečnění účetní operace podle nastavení v uživatelských preferencích (buď aktuální datum nebo datum uskutečnění z faktury).
Řada standardních funkcí je k dispozici ve všech prohlížečích, tyto funkce jsou popsané v kapitole Prohlížeč objektu. Nepopisujeme je proto opakovaně u všech prohlížečů. Zde jsou
popsány pouze funkce a vlastnosti, které k základní funkcionalitě přidává tento prohlížeč.
Další funkce a vlastnosti, které jsou společné všem prohlížečům různých druhů dokladů, poskytuje prohlížeč Dokladu, proto nejsou tyto funkce popisovány v této kapitole - doporučujeme prostudování kapitoly o prohlížeči Dokladu.
Na rozdíl od ostatních druhů Dokladů má u Pokladního dokladu tato karta dvě varianty závisející na stavu zašrtávacího pole "Doklad je jednořádkový". V horní části jsou vždy zpřístupněny základní atributy dokladu. Jsou rozděleny do logických skupin zobrazených v boxech. Bližší informace o těchto údajích najdete v plovoucí nápovědě k jednotlivým polím.
Je-li pole "Doklad je jednořádkový" zaškrtnuto, pak v dolní části pracovní plochy prohlížeče program místo interní poznámky zobrazuje řádek z obsahu Pokladního dokladu. Takto můžete s jednořádkovým Pokladním dokladem pohodlně pracovat, aniž byste museli přepínat na kartu Obsah. Toto chování se týká pouze uživatelského rozhraní, datová struktura dokladu je stálé stejná. Proto také můžete za určitých podmínek hodnotu zaškrtávacího pole měnit.
Program do režimu jednořádkového Pokladního dokladu vstupuje automaticky
Pokud vytváříte nový jednořádkový Pokladní doklad uložte nejprve hlavičku dokladu buďto klepnutím na tlačítko
Uložit na panelu
nástrojů nebo klepnutím na tlačítko Uložit hlavičku a pokračovat v zadávání
částky... ve spodní části karty nebo stisknutím klávesové zkratky <Ctrl+S>.
Pokud chcete jednořádkový doklad změnit na víceřádkový stačí spustit režim editace (<F2>) a odškrtnout volbu doklad je jednořádkový. V tom okamžiku v dolní části karty zmizí náhled na tento řádek, uložte hlavičku stiskem <Ctrl+S>, přejděte do karty Obsah a v ní můžete běžným způsobem vytvářet další řádky. První řádek, který již v rámci dokladu existoval je zde samozřejmě také dostupný.
Karta Obsah u Pokladního dokladu má stejný význam jako u ostatních Dokladů. Je však ovlivněna tím, zda doklad je jednořádkový nebo víceřádkový.
Víceřádkový doklad je takový, který v hlavičce nemá zaškrtnuto "Doklad je jednořádkový". Karta se v tomto případě chová zcela standardním způsobem.
Jednořádkový doklad je takový, který v hlavičce má zaškrtnuto "Doklad je jednořádkový". Program vynucuje
existenci právě a pouze jediného řádku v takovémto dokladu. Tento řádek je editovatelný přímo v kartě
Pokladní doklad v její dolní části, což je pro uživatele mnohem přehlednější a pohodlnější než vstupovat
obsah. I tak je ale k dispozici v kartě Obsah tento jeden řádek, je možno jej standardním způsobem
otevřít a editovat. Nejsou zde však v tomto případě k dispozici funkce pro mazání řádku a vytváření
nových řádků.
Jednořádkový doklad se automaticky nabízí např. při vystavení hotovostní faktury.
Pro pokladní doklady lze samozřejmě, stejně jako pro jakékoliv jiné druhy objektů, vytvářet šablony.
V šablonách pokladních dokladů však nelze použít položky typu "Párovací položka".
Přesněji řečeno párovací položky by v šabloně bylo možno vytvářet, taková položka by však musela odkazovat na určitý konkrétní párovatelný doklad, což je pro praktické využití velmi nevhodné. Snadno by totiž došlo k tomu, že při použití šablony by uživatel v nově založeném objektu ponechal odkaz na něco, co bylo pouze v šabloně použito pro splnění nutných pravidel, ale neodpovídá to dokladu, se kterým uživatel aktuálně pracuje.
Jednou z mnoha integritních podmínek definovaných na úrovni SQL serveru je pravidlo, že "párovací položka se musí odkazovat na existující konkrétní doklad".
Pokud by byla naprogramovaná odchylka a u šablony by doklad nemusel být specifikován, došlo by stejně k následnému problému při kopírování ze šablony do konkrétního dokladu, neboť v tu chvíli probíhají činnosti na úrovni SQL serveru bez uživatelského rozhraní a došlo by k porušení uvedeného pravidla.
Pokud by byla snaha i v tomto místě vytvářet odchylky (a to by šlo velmi těžce), pak by vlastně již vůbec nebylo jisté, že data dokladu jsou konzistentní a muselo by docházet k provádění dalších kontrol při vystavování.
Lze tedy říci, že míra komplikací a narušování určité čisté logiky jsou tak velké, že považujeme za rozumné do této věci nezasahovat a doporučujeme tento typ položek v šablonách pokladních dokladů vůbec nepoužívat.
Před tiskem nevystaveného dokladu nebo zaškrtnutím volby Zamčeno v boxu vlastnosti, lze vyvolat činnost:
Za určitých okolností může dojít k situaci, kdy pokladní musí vydat z pokladny hotovost a vytisknout plnohodnotný pokladní doklad, ale nemá časový prostor k vytvoření faktury se vším všudy a tedy také k její následné úhradě. Tato situace může nastat např. při doručení nějaké dobírky.
Pokladní doklad, který tisknete před vystavením, zobrazí dotaz na zamčení. Pokud odpovíte
ANO, program doklad zamkne a vytiskne ho jako by už byl vystavený.
U takového dokladu již nemůžete měnit obsah. Takto postupujte tehdy, když přijímáte peníze od plátce, ale
nemáte právo vystavit - doklad přitom již má být vytištěn a zůstat tak jak je. Pokladní jej pak vystaví
zároveň s převzetím peněz.
Tuto problematiku popisuje kapitola Platba došlých dobírek z pokladny.
NE, program doklad nezamkne a pokračuje dál v tisku.
U takového dokladu budete mít nadále možnost měnit obsah, ale tisk dokladu bude obsahovat varovný text,
že se nejedná o plnohodnotný daňový doklad (doklad není vystavený).
V podmenu tlačítka na panelu
nástrojů nebo v podmenu jsou k dispozici funkce:
Touto činností program naplní pokladní doklad řádky pro zúčtování kurzových rozdílů, tak jak je popsáno v kapitole Kurzové rozdíly, odstavec Zúčtování kurzových rozdílů, případně v typickém případu použití Zúčtování kurzových rozdílů u valutových pokladen a bankovních účtů.
Činnosti
popisuje kapitola Prohlížeč druhu Doklad.
![]() |
Prohlížeč Bankovního výpisu |
![]() |
Prohlížeč Peněžního dokladu |