![]() |
Karta Finance |
![]() |
Prohlížeč Kontaktu | Karta Objednávky zákaznické |
![]() |
Tato karta slouží k nastavení celé řady vlastností, přístupových práv, preferencí apod. každému uživateli Kaskády. Je určená především pro administrátora uživatelů a skupin.
Existuje několik cest, kterými lze kartu zobrazit
V prohlížeči kontaktu (uživatele) na kartě Administrace, pokud je přihlášeným uživatelem administrátor uživatelů a skupin.
V prohlížeči kontaktu (uživatele) v menu
.V konfiguraci Uživatelů a skupin na kartě Uživatel, po kliknutí na tlačítko Administrace.
V prohlížeči Skupiny uživatelů na kartě Skupina uživatelů po kliknutí na tlačítko Administrace.
V dialogu Vlastnosti objektu po kliknutí na tlačítko Přehled práv. Po zobrazení dialogu Efektivní práva k objektu po dvojkliku na daného uživatele v seznamu uživatelů.
Tato karta je k dispozici pouze administrátorovi uživatelů a skupin a vrcholovému administrátorovi.
Součástí karty jsou následující podkarty
Karta obsahuje řadu údajů uspořádaných do několika boxů:
V tomto boxu lze provést dvě zásadní činnosti, které se uživatele týkají, a to změna hesla, nebo zrušení uživatele jako uživatele systému. Kromě toho jsou zde i další údaje:
Prostřednictvím tohoto tlačítka vyvoláte dialog, ve kterém můžete jako administrátor změnit uživateli jeho přístupové heslo pro přihlášení k databázovému serveru. Má to smysl především v případě, kdy uživatel zapomněl své vlastní heslo. Pokud totiž uživatel o své vůli chce změnit své heslo, může k tomu použít volbu .
Toto je velmi zásadní a nevratná činnost. Její provedení má smysl tehdy, když příslušný uživatel např. odešel z firmy a nemá být dál považován za uživatele Kaskády. Po provedení této činnosti se z uživatele stane běžná osoba.
Po stisknutí tlačítka se otevře dialog, ve kterém
Určíte uživatele, který převezme práva k objektům zrušeného uživatele. Uživatel, na kterého jsou převedena práva, nebude zbytečně obtěžován informacemi v InBoxu o převodu těchto práv. Kromě těchto práv se na něj přesměrují veškerá propojení, úkoly, kalendářové události apod., která jsou stále aktivní (nevyřešené úkoly, neproběhlé události). Také privátní složky zrušeného uživatele se přesunou mezi privátní složky toho, kdo po uživateli přebírá jeho data.
Určíte uživatele, který převezme veškeré kontakty, o které zrušený uživatel pečoval.
Tato činnost je velmi náročná na zátěž serveru, především pokud rušíte uživatele s velkým objemem
dat. Proto, pokud tato situace nastane, je potřeba, aby administrátor tuto činnost provedl v době,
kdy nebudou přihlášeni další uživatelé.
Program proto tuto činnost kontroluje a pokud existuje více jak 300 vazeb propojených s rušeným
uživatelem a zároveň ve chvíli, kdy tuto činnost administrátor provádí, je přihlášeno více uživatelů,
pak program nedovolí tuto činnost spustit. Pokud je vazeb méně jak 300, nebo jste přihlášeni pouze
vy, program činnost spustí.
Hodnota, kterou zadáte do tohoto pole, ovlivní chování programu při práci s došlými fakturami, když bude příslušný uživatel provádět změnu hodnoty vlastnosti Platba povolena. Kaskáda mu povolí nastavení příslušného povolení pouze u faktur, jejichž celková částka je menší, než limit nastavený právě v tomto poli.
Do tohoto pole zapište největší velikost zásilky, kterou smí daný uživatel odeslat. Pokud necháte pole nevyplněné, nebo zapíšete hodnotu 0, pak pro tohoto uživatele nebude velikost odesílané zásilky omezena.
Tuto hodnotu využije program ve dvou situacích
Při vytvoření nové zásilky tímto uživatelem ji použije jako výchozí hodnotu pro tuto zásilku.
Pokud příslušný uživatel použije činnost prohlížeči zásilky. Tím může nastavit limitní velikost pro jiného uživatele, který má limit menší než on sám. Tuto problematiku popisuje kapitola Mail-systém v Kaskádě.
vDo tohoto pole zapište největší povolenou velikost e-mailové schránky (součet objemů přijatých a odeslaných zásilek) daného uživatele.
Pokud je údaj nevyplněn, pak není pro tohoto uživatele objem kontrolován.
Pokud údaj vyplněn je, pak pro tohoto uživatele Kaskáda kontroluje, zda součet objemů jeho přijatých a odeslaných zásilek nepřekračuje limit.
Při překročení bude uživatel varován.
Při překročení o více než 30% program uživateli neumožní odesílat další zásilky.
V Kaskádě, jakožto firemnímu systému, kde nejde o soukromá, ale o firemní data, je potřeba výrazná
podpora sdílení.
Tento prvek je jedním z mnoha, které ovlivní chování při určování vlastnictví objektu a tedy o
přístupových právech k dané zásilce.
Více viz. kapitola Zásilky a přístupová práva.
Zaškrtnutím této volby povolíte danému uživateli v prohlížeči řádku
dokladu editovat pole s názvem.
O tom, jaký algoritmus pro získání názvu do tiskové sestavy program použije, popisuje kapitola
Názvy produktů v řádcích při tisku dokladů.
Ve výchozím stavu je tato hodnota zaškrtnuta.
Zaškrtnutím této volby zařadíte uživatele do databázové skupiny CONFIG_ADMIN a tím mu m.j. umožníte
např. odpojování uživatelů od databáze.
Zrušení tohoto nastavení nelze provést v případě, že je daný uživatel administrátor uživatelů a
skupin.
Tento údaj je natolik důležitý, že se záměrně nekopíruje při načítání práv ze šablony a je na administrátorovi, aby nastavení provedl ručně.
V tomto boxu lze nastavit:
Hlavní význam tohoto údaje spočívá v tom, že v určitých situacích, kdy nově zakládanému objektu je nutno určit vlastnící skupinu a není zřejmé, která skupina by to měla být, použije Kaskáda právě tuto domovskou skupinu.
Interní uživatel má lokální adresu, přístup do určitých režimů, lze mu posílat alarmy, ....
Vrcholový administrátor je ten, kdo je oprávněn stanovovat další administrátory, sám má přitom veškerá oprávnění všech druhů administrátorů
Zaškrtnutím tohoto údaje umožníte uživateli vidět citlivé informace jako jsou rodná čísla, datum narození, číslo OP apod. Toto opatření umožní lépe aplikovat v praxi požadavky zákona na ochranu osobních údajů a GDPR.
Mzdová účetní a top manažer, bez ohledu na toto nastavení, má práci s citlivými informacemi povolenou automaticky.
Podle tohoto příznaku se vkládají do menu servisní funkce, které běžný uživatel přístupné nemá (DataBrowser, SQLMonitor apod.)
Nastavení tohoto pole není v tomto místě možné, ukazuje pouze stav aktuálního nastavení v kartě Další práva / Odvystavování.
Zaškrtnutím tohoto údaje umožníte uživateli pracovat s kurzovním lístkem (importovat, ručně pořizovat i editovat kurzy).
Nastavením administrátorské pozice umožníte uživateli provádět určitá nastavení různých konfigurací.
Jde o velmi silná oprávnění.
Popis jednotlivých administrátorských oprávnění je uveden v samostatné kapitole Administrátoři Kaskády. Níže jsou uvedeny pouze odkazy na ně.
Administrátor zde může pro každého uživatele nadefinovat vlastní formát těla html zásilky (pokud vám výchozí definice nevyhovuje).
Administrátor zde může uvést např. tel.číslo nebo mailovou adresu, která má být vytištěna v externích dokladech, vystavených touto osobou. Délka tohoto údaje je limitovaná na 50 znaků, to však neznamená, že se v tiskové sestavě tento celý údaj vždy vytiskne, protože součástí tohoto údaje v tisku je i datum (např. datum vystavení) a jméno uživatele. Pokud jméno uživatele je příliš dlouhé, prostor pro externí informaci se tím pádem zkracuje.
Obsahuje preferovanou e-mailovou adresu uživatele. Zadáte-li sem platnou e-mailovou adresu, program ji bude při přihlášení daného uživatele používat vždy (pokud není nastavena preferovaná adresa pro celou organizaci v konfiguraci mail-systému na kartě Obecné) při tvorbě nové zásilky, ale nebude mu bránit změnit ji před odesláním na jinou přípustnou odesílací adresu.
Šablonou se rozumí vzor uživatele, podle kterého budou uživateli
nastavena výchozí přístupová práva.
V případě potřeby je možno během provozu znovu práva podle tohoto vzoru "zresetovat".
Ze šablony se přebírají následující údaje:
zařazení do skupin a rolí,
nastavení preferencí,
další údaje dostupné v prohlížeči uživatele na kartě Administrace / Základní vlastnosti, jako jsou např. Interní uživatel, Administrátorská zaškrtávátka, Limity zásilek, Přístupy k OOPP či k citlivým informacím, a další.
Kliknutím na toto tlačítko je možné změnit šablonu práv. Při uložení se automaticky provede synchronizace práv v "měkčím režimu", tedy přidá danému živateli skupiny a role, které jsou v šabloně navíc (viz. dále).
Po kliknutí na toto tlačítko se zobrazí dialog, který umožní
Pouze přidat skupiny a role, které jsou v šabloně navíc (měkčí synchronizace práv), nebo
Kompletně synchronizovat práva uživatele podle příslušné šablony. V tom případě jsou kromě doplnění chybějících rolí také odebrány přebývající role i zařazení do skupin.
V každém případě zůstanou uživateli nastavena případná dosavadní práva k objektům, která jsou vázaná na zařazení do skupin které uživatel dosud měl a bude mít i nadále (protože ve vzorové šabloně také figurují).
Kliknutím na tlačítko Nastavit danému uživateli změníte všechny hodnoty
preferencí na takové, které jsou administrátorem nastavené v na kartě Preference.
Toto nastavení se hodí v situacích, kdy chcete, aby uživatelé měli stejné prostředí, resp. stejné chování
programu.
Na této kartě může administrátor zařadit/vyřadit uživatele do/z existujících skupin a také ho v rámci těchto skupin obsazovat do rolí.
V levém panelu je seznam skupin, do kterých je daný uživatel zařazen. Pro změnu (zařazení/vyřazení) je k
dispozici tlačítko Zařazení do skupin. Kliknutím na něj zobrazíte dialog, ve
kterém můžete uživatele zařadit do určité skupiny uživatelů, nebo ho vyřadit. Tlačítkem zobrazíte prohlížeč skupiny uživatelů, na které jste právě napozicovaní.
V pravém panelu je seznam všech rolí, zaškrtnuty jsou ty role, do kterých je uživatel v rámci napozicované skupiny obsazen. V dolní části panelu je podrobný popis konkrétní napozicované role. Po obsazení uživatele do rolí, které provedete zatržením příslušné role, klikněte na tlačítko Uložit.
Na této kartě může administrátor udělit příslušnému uživateli právo pro administraci šablon a číselníků.
Nastavení lze provést buď pro jednotlivé druhy objektů, nebo jedním kliknutím pro všechny druhy objektu nebo nic.
V konfiguraci uživatelů a skupin v kartě Skupiny uživatelů / Uživatel je vidět aktuální stav tohoto nastavení pomocí třístavového zaškrtávacího pole.
Na této kartě může administrátor udělit uživateli právo odvystavení dokladu.
Toto nastavení má také vliv na právo výdeje do
mínusu.
Do prosince 2020 bylo právo odvystavování dokladů možno nastavit globálně pro všechny druhy dokladů, zatímco od prosince 2020 lze toto právo diferencovat podle jednotlivých druhů dokladů a proto je zde přepínač s následujícími volbami.
Smí odvystavovat doklady libovolného druhu
Smí odvystavovat pouze některé druhy dokladů
Nesmí odvystavovat žádné doklady
V konfiguraci uživatelů a skupin v kartě Skupiny uživatelů / Uživatel je vidět aktuální stav tohoto nastavení pomocí třístavového zaškrtávacího pole.
Na této kartě můžete pro daného uživatele
naimportovat do Kaskády naskenovaný podpis (obrázek).
Tato karta obsahuje nastavení výchozích preferencí určitého uživatele.
Tyto preference si může uživatel sám nastavit v menu
. Někdy však administrátor chce uživateli tato nastavení provést sám, třeba z toho důvodu, že uživateli to přijde příliš komplikované. V takovém případě je právě zde vhodné místo, ve kterém administrátor toto nastavení pro uživatele provede.Na této kartě může administrátor zjistit základní informace o provozu Kaskády.
Tyto informace se mohou hodit např. v situaci, kdy se na serveru stalo něco neočekávaného a je potřeba prověřit, kdo z uživatelů byl v danou dobu přihlášen, kdo a kdy měl otevřený konkrétní modul, prohlížeč, ...
V levé části je filtrovací panel. Zatržením jednotlivých zaškrtávacích polí a případným upřesněním časového rozmezí apod. můžete omezit počet záznamů zobrazovaných v pravé části formou seznamu.
V případě, že Vás zajímá pouze podrobný přehled přihlašování a odhlašování uživatelů Kaskády, využijte karty Přehled provozu ( ), která je pro tyto účely vhodnější.
Tato karta obsahuje v textové podobě informace o provedených změnách zařazení / vyřazení příslušného uživatele do / ze skupin a delegování rolí.
Každý zápis do historie obsahuje vždy datum a čas provedení, samotný popis příslušné změny a jméno uživatele, který danou změnu provedl.
![]() |
Karta Finance |
![]() |
Prohlížeč Kontaktu | Karta Objednávky zákaznické |
![]() |